Idén áprilisban a világ számos részén kijárási korlátozások voltak érvényben, mindennapossá vált a maszkviselet és az embereknek már kezdték megszokni a folyamatos otthonlétet, a home office-t és a távolléti oktatást. Eközben Svédországban a mindennapok közeliek voltak a megszokotthoz, mintha mi sem történne és a koronavírus nem is létezne. A személy szerinti felelősségvállalást állították a középpontba, a közegészségügyi hatóságok és a politikusok pedig abban reménykedtek, hogy drasztikus intézkedések nélkül is lelassíthatják a vírus terjedését. Eltelt 5 hónap, lássuk, mi a helyzet a skandináv országban.
Továbbra is nagy a nyugalom
Ha az ember Stockholmban jár, nehéz bármilyen nyomát felfedezni a koronavírus-járvány elleni küzdelemnek. Úgy tűnik az emberek a szokásos módon élik hétköznapi életüket, az iskolák, üzletek, éttermek még a járvány korábbi szakaszában is nyitva maradtak. Az Euronews helyszíni tudósítója, Anelise Borges úgy tapasztalta, hogy maszkot sem hordanak sehol. Sokakat sokkolt ez a laza járványkezelési stratégia, még annál is több kritikát kapott, azonban a legtöbb svéd egyetért azzal, hogy a karantén nem lett volna jó megoldás.
– Akkor gazdasági problémáink lettek volna. Az emberek nem tudnák fizetni a lakásbérletüket és a számláikat, depressziósak lennének – véli egy nő, egy férfi pedig úgy gondolja, már sok országban rájöttek, hogy a teljes karantén nem működik.
Eddig közel 90 ezer fertőzöttet és 5876 halottat tartanak számon az országban.
Ezek az adatok magasabbak, mint Dániában, vagy a szomszédos Norvégiában és Finnországban, viszont számos európai országénál alacsonyabbak. Az állami járványügyi felelős szakember, Anders Tegnell szerint: “Ez nem egy betegség, amelytől megszabadulhatunk, ezért kezelhető szinten kell tartanunk, és így is teszünk. Általánosságban elmondható, hogy ha így marad, a járvány terjedésének szintje elfogadható míg megfelelő vakcina lesz, akkor pedig, remélhetőleg, még jobb lesz a helyzet.”
Emma Martenssont hat hónapja diagnosztizáltak koronavírussal, ő egy finom kritikát fogalmazott meg az intézkedésekkel kapcsolatban:
– Sokkal hamarabb fel kellett volna ismerni a fenyegető veszélyt… A két leghosszabban fennálló tünet nálam a magas vérnyomás és a légzési nehézségek. Ma jó napom van, mert tudok folyamatosan sétálni, ami egy rossz napon nem volna lehetséges. Olyankor meg kell állnom és levegő után kapkodok – mondta Emma.
Óvintézkedések
Ezekből nincs sok: tiltják, hogy egy helyen ötvennél több ember gyülekezzen, preferálják a távmunkát, és minden módon felhívják a figyelmet a közösségi távolságtartás szabályaira. Az emberek igyekeznek tartani a távolságot egymástól és kerülni a forgalmas útvonalakat.