Az egyetlen ország Európában, ahol a mindennapok még közel állnak a normálishoz: Svédország
Miközben már hetek óta élnek a koronavírus miatti korlátozások világszerte, addig Svédországban nem állt meg az élet. A hosszú tél után annyira meleg lett, hogy az emberek fittyet hányva a vírusra a szabadban töltik a nappalok nagy részét, míg éjszaka a fiatalok klubokban szórakoznak, csak vasárnap tiltják az 50 főnél nagyobb összejöveteleket. Igaz, a felsőoktatásban áttértek a táv módra, lezárták az idősotthonokat a látogatók elől, viszont az általános és középiskolák nyitva vannak, akárcsak a vendéglők vagy az edzőtermek. Vallották, hogy az egyéni felelősség és szelíd iránymutatás is elég a küzdelemhez, az utóbbi napokban azonban nagyot fordult velük az élet.
Koronavírus csak saját felelősségre!
A Worldometers adatai szerint 7206 COVID-19-fertőzöttet tartottak számon (április 5-i adatok!) az országban és közel 500-an vesztették életüket. Igaz, a kormány adott iránymutatást – például javasolták a rendszeres kézmosást, kézfertőtlenítést, szükségtelen utazások elkerülését és az otthoni munkavégzést (ez utóbbira technológiailag is jól működő rendszert építettek ki) – mégis a személy szerinti felelősségvállalást állították a középpontba.
A közegészségügyi hatóságok és a politikusok eddig abban reménykedtek, hogy drasztikus intézkedések nélkül is lelassíthatják a vírus terjedését.
Senki sincs egyedül, de mégis
“Senki sem marad egyedül ebben a válságban, de mindenkinek súlyos felelőssége van” – mondta Stefan Löfven miniszterelnök korábban, akinek beszédével a svédek is egyetértettek. Persze nem csak a magas egyéni felelősség, hanem demográfia tényezők is hozzájárulnak az ország koronavírussal szemben tanúsított hozzáállásában. A mediterrán országok többgenerációs otthonaival ellentétben a svéd háztartások több mint fele egy személyből áll, ami csökkenti a vírus családon belüli terjedésének kockázatát. A természetükből fakadóan is szeretik a szabadságot, szabadtéri helyzeteket – a tisztviselők ezt is tiszteletben tartották, azt mondták: az emberek fizikai és szellemi egészségességének megőrzése egy másik ok, amiért szívesen kerülik azokat a szabályokat, amelyek az emberek otthon tartását segítik elő – írja a BBC.
Míg a svédek eddig azt figyelték, hogyan áll le Európa többi része, addig más nemzetek megkérdőjelezik a skandináv ország által tanúsított “egyedi megközelítést”.
Persze vannak olyanok is, akik világosabb utasításokkal szeretnének előállni, például Dr. Emma Frans, a legnevesebb svéd orvosi egyetem, a Karolinska Intézet epidemiológusa. Így fogalmazott: “Úgy gondolom, hogy az emberek hajlamosak meghallgatni az ajánlásokat, de ebben a kritikus helyzetben nem vagyok biztos benne, hogy ez elegendő.”
Problémák is akadnak
Bár az élet papíron megy tovább, azért érzékelhetők változások: a svédországi utcák csendesebbek, mint általában. A stockholmi tömegközlekedési vállalat, az SL szerint a múlt héten a metrókon és vasutakon az utasszám 50% -kal esett vissza. Sok üzlet megküzd a koronavírus okozta problémákkal, zuhan az ügyfelek, vásárlók száma.
“A feleségemnek is saját vállalkozása van, tehát nagyban függünk önmagunktól. Az üzleti helyzet rossz, de hát a számlákat be kell fizetni… Fel kell hívnunk a bankokat” – mondja az Al Mocika szalon tulajdonosa, Honest Al.
Dr. Emma Frans szerint a történelem lesz a bírója annak, hogy ki kezelte helyesen a járványhelyzetet.
Egy hétvége alatt minden megváltozott
Az eddig optimista hozzáállás egy csapásra eltűnt, április 06-án már arról számolt be a Reuters hírügynökség, hogy Svédország kormánya 3 hónapra szóló szélesebb felhatalmazást szeretne kapni, hogy a koronavírus-járvány terjedése ellen parlamenti jóváhagyás nélkül joga legyen egyebek közt lezárni repülőtereket, vasúti pályaudvarokat, leállítani a nyilvános összejöveteleket, bezárni az üzleteket, a szórakozóhelyeket.
“Láttuk, hogy milyen hamar változhat a helyzet Svédországban és Európában, és szélesebb lehetőségekre van szükségünk, hogy gyorsan reagálhassunk, ha a körülmények megkívánják” – idézi Lena Hallengren egészség- és szociálisügyi miniszter nyilatkozatát az MTI. Egyelőre nem tudni, hogy mikor szavaz a svéd parlament a kormány jogkörének szélesítéséről.