Kisebbfajta botrány tört ki a spanyolországi Cantabria tartomány egy elhagyatott óceánparti területén, miután a világhírű utcaművész, Okuda San Miguel átfestett egy világítótornyot Ajo kisvárosa mellett – írja a 444.hu.
A megvalósult ötlettől a tartományi önkormányzat és a kikötői hatóság azt reméli, hogy sikerül némi lendületet adni az egyébként gyönyörű természeti adottságokkal bíró környék meglehetősen gyenge lábakon álló turizmusának. Az első tapasztalatok biztatóak, az alkotás elkészülte óta ezrek látogattak el a korábban turisztikai szempontból érdektelen épülethez.
Az utcaművész egyik legismertebb műve egy észak-spanyolországi elhagyott templomból kialakított gördeszkapálya kidekorálása, amiről alább fotót is mutatunk:
A 90 éves, 16 méter magas, megszokott henger alakú, fehér világítótornyot a több európai és amerikai városban is számos köztéri alkotással büszkélkedő Okuda San Miguel a védjegyévé vált élénk színekkel, geometrikus formákkal és állatmotívumokkal díszítette. Íme, a végeredmény:
A toronyból lett műalkotás címe Infinitre Cantabria, vagyis Végtelen Cantabria. “Ezúttal Cantabriában honos állatokat használtam: farkast, medvét, sirályt és keselyűt. A színek és a goeometrikus formák a bennszülött kultúra motívumaira, a multikulturalizmusra és a szabadságra utalnak. Azt is meg akartam mutatni vele, hogy egy Cantabriához hasnló helyen, ahol még mindig vannak elhagyatott tengerpartok és ahol a zöld szinte az óceánig tart, milyen csodásan fontos szerepe van a természeti környezetnek” – idézi a munkáról nyilatkozó Okuda San Miguelt a 444.hu.
A művész Instagram-oldalán egy videót is megnézhetünk a toronyátalakulásáról:
Tiszteletlenséggel vádolják
A színpompás torony azonban nem mindenkinek tetszik. Már annak végső elkészülte előtt 4000-en aláírtak egy petíciót, amelyben azt kérik, az épület maradjon fehér és ami azt panaszolja, hogy az átfestés nem tiszteli a régió építészeti örökségét. Öt kulturális egyesület pedig azzal fordult a polgármesterhez, hogy gondolja át a dolgot. Egy helyi politikai párt még tovább ment, a kulturális örökségre vonatkozó törvények megsértésének vádjával feljelentették az önkormányzatot és a kikötői hatóságot, az ügyben pedig nyomozás indult.
A projekt eredetileg arról szólt, hogy az alkotó nyolc évre festheti át a tornyot, de mint nyilatkozta, reméli, az Infinitre Cantabria örökre így marad.
Magyar falra is festett
Okuda San Miguel művészetét Budapesten is megcsodálhatjuk, egy hatalmas tűzfalfestménye a Dob utca egyik házát díszíti, íme:
A fotón maga a mester látható az Ángel Sanz Briz spanyol embermentő diplomata emlékére készült falfestménye előtt, a VII. kerületi Dob utcában 2016. október 13-án. Ángel Sanz Briz (1910–1980) a második világháború alatt ügyvivőként szolgált Budapesten. 1944-ben mintegy ötezer magyar zsidót segített megmenteni a holokauszttól azzal, hogy számukra spanyol útlevelet adott.