A koronavírus-helyzet és a lezárások márciusban arra kényszerítették a bárokat, éttermeket és sörgyárakat, hogy a megmaradt és használhatatlanná vált hatalmas készletektől megváljanak. Pazarlás helyett azonban néhány dél-ausztráliai helyen új szerepet osztottak ki az alkoholos italnak: a vízkezelő berendezés tápellátásáért feleltek.
Újrahasznosítás mesterfokon
A Glenelgi Szennyvíztisztító Üzemben, az állam fővárosától, Adelaide-től nyugatra, a helyi sörfőzdékből származó több millió liter felhasznált sört megújuló energiákká alakították át az utóbbi hónapokban a vízkezelési folyamat fokozására – írja a CNN. Az üzem keveri a szerves ipari hulladékokat a szennyvíziszapokkal biogáz előállításához, amelyet ezután villamos energiává alakítanak az egész létesítmény táplálására. Ez a módszer általában elegendő biogázt állít elő ahhoz, hogy energiaigény kb. 80% -át kielégítse, ám a sör közelmúltbeli berobbanása új szintre emelte energiatermelését: elérte a 654 megawatt órát egy hónap alatt – tudatta Lisa Hannant, az SA Water termelési és kezelési vezetője.
“Hetente körülbelül 150 ezer liter lejárt sör hozzáadásával májusban rekord 355 200 köbméter biogázt, júniusban pedig további 320 ezer köbmétert generáltunk, ami elegendő 1200 ház ellátásához” – tete hozzá Hannant. Betontartályokban, oxigénmentes környezetben hevítik a szennyvíziszapot, ami bomlik, hogy metánban gazdag biogázt állítsanak elő. Az alkohol égése során felszabaduló hőmennyiség azonban lehetővé teszi, hogy tökéletes legyen az anaerob emésztési folyamat.
Ausztráliában március végén léptek életbe zárolások, melyek súlyosan sújtották a sörgyártást. Májusban a Lion Beer Australia, az ország egyik legnagyobb sörfőzdéje közölte, hogy 90 ezer hordó – vagyis 4,5 millió liter megmaradt sörtől kell megszabadulniuk. A sört az ország egész sörfőzdéi a helyi szennyvíztisztító telepeknek adták, hogy biogázt állítsanak elő.