Az európai uniós tagállamok belügyminiszteri tanácsa csütörtökön jóváhagyta Horvátország csatlakozását a schengeni övezethez, így január 1-jétől megszűnik a határellenőrzés.
De nem örülhetett mindenki a tegnapi döntéseknek, ugyanis a Tanács két tagállam csatlakozási kérelmét is elutasította – közölte az MTI.
Ezért kellett eddig várni
A déli szomszédunk hiába csatlakozott 2013-ban az Európai Unióhoz, a belső határokon ellenőrzések megszüntetésére csak akkor van lehetőség, ha azt az uniós tagállamok egyhangúlag jóváhagyták.
A Tanács 2021 decemberében állapította meg, hogy Horvátország teljesítette a szükséges feltételeket és csatlakozhat a schengeni övezethez. Most csütörtökön pedig egyhangúlag döntöttek az európai uniós tagállamok belügyminiszteri a csatlakozásról, így januártól megszűnhet a határellenőrzés.
Van, ahol marad az ellenőrzés
Nem született viszont döntés arról, hogy Bulgária és Románia mikor csatlakozhat a személyek szabad mozgását is garantáló nemzetközi zónához.
Románia és Bulgária schengeni csatlakozási kérelmét a Tanács továbbra sem hagyta jóvá. Hollandia például támogatja Románia felvételét, de a bolgár kérelemre nemet mondott. Ausztria pedig nem támogatta sem Románia, sem Bulgária felvételét, ezért nem születhetett egyhangú döntés a két ország csatlakozásáról.
Pedig az Európai Bizottság november közepén megállapította, hogy mind Románia, mind Horvátország, mind Bulgária készen áll arra, hogy teljes jogú tagjává váljon a határok nélküli, vagyis szabad mozgást biztosító uniós övezetnek.
A schengeni övezetnek jelenleg 22 uniós ország, köztük Magyarország, valamint 4 nem uniós ország – Norvégia, Izland, Svájc és Liechtenstein – a tagja.