Wittelsbach Erzsébet Amália Eugénia – ez a név keveseknek cseng ismerősen, viszont ha azt mondjuk, hogy Sisi, akkor máris mindenki tudja, hogy kiről van szó. Az Osztrák-Magyar Monarchia császár – és királynéja, akinek az élete a boldog pillanatok mellett tele volt tragédiával, szomorúsággal és önsanyargatással. Nem véletlen, hogy I. Ferenc József hitvesének cseppet sem hétköznapi élete rengeteg film, könyv és művészeti alkotás alapjául szolgált és szolgál a mai napig is. Az imádott uralkodóval épp százhuszonnégy évvel ezelőtt, szeptember 10-én végzett egy merénylő Genfben, az emlékezete azonban azóta is itt él köztünk. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint azok az épületek és emlékhelyek világszerte, ahol megismerkedhetünk Sisi valódi személyiségével és örökségével egyaránt.
Ahol önmaga lehetett – Gödöllő
Ha egy helyet kéne kötni Sisihez az ország határain belül, akkor az minden bizonnyal a gödöllői Grassalkovich-kastély lenne – amit sokan csak Királyi Palotaként emlegetnek a mai napig. Az épületegyüttest a tizennyolcadik században építették Mária Terézia egyik legközelebbi bizalmasának, Grassalkovich Antalnak – nem csoda, hogy az akkori királyné is többször ellátogatott a palotába, ami a mai napig az egyik legnagyobb barokk épületnek számít Magyarországon. Később, Grassalkovich halála után több főnemes is lakott a palotában, végül azonban a magyar állam megvásárolta és hivatalosan is az uralkodó pihenő rezidenciája lett, ahol Sisi rengeteg időt töltött.
Erzsébet királyné 1867. május 11-én járt első alkalommal a koronázási ajándékként kapott épületben és – ha hinni lehet a beszámolóknak – azonnal bele is szeretett. A korabeli tudósítások szerint a kastélyban a királyné sokkal szabadabban és energikusabban viselkedett, min bárhol máshol – nem kötötték a szigorú osztrák etikett szabályai, az pedig külön örömöt okozott neki, hogy nem vették körül azok az emberek, akik minden lépését figyelték és kritizálták.
Itt nyugta van az embernek, nincsenek rokonok, nem piszkálódik senki, ott meg Bécsben az az egész császári pereputty!
Engem sem feszélyez itt semmi, úgy élek, mint falun, sétálhatok, kikocsizhatok egyedül!– írta édesanyjának a királyné a kastélyból.
Erzsébetért egyébként Gödöllőlakosai is rajongtak – és talán így van ez a mai napig, hiszen az elmúlt években folyamatosan újabb és újabb kiállításokkal, programokkal emlékeznek a királynére.
A kastély felújítása során például korabeli leírások alapján, hűen rekonstruálták Sisi öltözőszobáját és lakosztályát, amit bárki megtekinthet.
Csakúgy, mint az uralkodó ruháit, kiegészítőit és személyes tárgyait. Ezen felül a királyné lakosztálya előtt található kisebb kertet is igyekeztek a történelmi leírások alapján újraalkotni – a veranda például egy az egyben az 1867-es állapotot hivatott bemutatni. Itt található egyébként Erzsébet kedvenc kutyáinak, Platónnak és Shadownak a síremléke is, a teljesen korhű élmény megteremtésének érdekében pedig a mai napig az uralkodó által leginkább kedvelt növények, ibolya és árvácska található a kertben.
A kastély weboldalán pedig működik egy online webshop is, így azoknak sem kell lemondaniuk az élményről és az ajándéktárgyak beszerzéséről, akik valamilyen oknál fogva nem tudnak személyesen elutazni Gödöllőre.
Kiállítások országszerte
Hasonlóan nagyszabású kiállítás nyílt még márciusban az ország másik felében, Szombathelyen, a Savaria Múzeumban, SISI – Királyné feketén-fehéren címmel. Mi sem bizonyítja jobban a királyné népszerűségét és azt, hogy a mai napig rengeteg embert érdekel az élete, mint az, hogy az eredetileg augusztus végéig tartó kiállítás meghosszabbították egészen novemberig végéig. Így mindenki megtekintheti a kiállított korabeli ruhákat, bútorokat, a Sisit ábrázoló szobrokat, portrékat és talán ezzel is közelebb kerülhetnek a sokszor túlságosan megközelíthetetlennek, misztikusnak tartott királyné személyéhez.
A bemutatott emlékek közül a legizgalmasabb talán a halála napján viselt ruhaderék pontos másolata. Azoknak pedig, akik nem elégszenek meg a kiállítás nyújtotta információkkal, tárlatvezetésre is van lehetőségük, amit előre kell jelezni a múzeum felé.
A Gyulai Almásy-Kastély a Gödöllői Királyi Kastéllyal karöltve mutatta be idén az Úton Erzsébet királynéval című kiállítását – többek közt azért, mert épp 165 évvel ezelőtt történt, hogy Sisi a városba látogatott a férjével. A tárlaton közel hatvan különböző emléktárgy, festmény látható, miközben interaktív, szórakoztató módon akár a legkisebbek is megismerkedhetnek Erzsébettel és a korával. A jövő év májusáig látogatható kiállításon a szervezők szerint egy olyan arcát is megismerhetjük a királynénak, amit eddig sehol nem láthattunk.
A tenger szerelmese
Sisi természetesen a státuszából adódóan folyamatosan utazott, így jutott el Korfu szigetére is, amibe – csakúgy, mint a gödöllői kastélyba – azonnal beleszeretett. Az írásos emlékek szerint 1861-ben járt először a szigeten, mégis csak huszonnyolc évvel később, 1889-ben vásárolta meg a mostani villa helyén álló egykori épületet. Sokak szerint Sisi a családjában történt tragédiák miatt döntött úgy, hogy örökre elhagyja Ausztriát – ez érthető is, hiszen rövid időben belül elvesztette a fiát, Rudolf főherceget, az édesapját és a testvérét egyaránt. Két év alatt építtette fel a kedvenc görög mitológiai alakjáról, Akhilleuszról elnevezett Ahílióra keresztelt épületet, ami minden részletében a görög építészetet idézi. Az udvarban, –ahol az elmondások szerint a királyné a legtöbb időt töltötte – szintén megelevenednek a görög mitológia legfontosabb alakjai.
Sisi olyannyira vágyott a magányra, hogy az összes, a környéken található telket megvette, így egy nyolcvan hektáros erdőség vette körbe az épületet, a királynénak pedig saját lejárata lett a tengerpartra.
A sziget fővárosától mindössze alig hét kilométerre található kastély az egyik legnépszerűbb turistalátványosság Korfun, ami egyébként a közelsége miatt akár biciklivel is elérhető távolságban van. A jelenleg múzeumként működő épületegyüttes minden nap reggel nyolctól este nyolcig tart nyitva, ahol az Erzsébet királyné által megálmodott templom is látogatható. A palota múzeumként működő része szeptember 30-ig felújítás miatt zárva tart, de a kert és az előcsarnok önmagában megérik az utazást.