Ha azt mondjuk, hogy Bécs, akkor sokaknak eszébe juthat a Schönbrunni kastély, aminek hatalmas parkja és gyönyörű épülete kihagyhatatlan program a városnézés során. De nem ez az egyetlen hely, ami a magyar történelemben fontos szerepet játszott. A bécsi látványosság mellett most kitérünk a Niederweidennél található pompás Schloss Hof kastélyegyüttesre is.
A pazar kastélyokon keresztül pedig megismerhetjük, hogyan éltek egykoron az uralkodók, miként élt Sissi, akiről legutóbb a Netflix is sorozatot forgatott, ’A császárné’ címmel.
A pontos képhez azonban némileg vissza is kell mennünk az időben, hiszen az épületek szorosan köthetők Mária Teréziához is.
Mária Terézia különleges lakosztálya
A Schönbrunni kastély földszintjén található egy különleges lakosztály, ami a kertre néz. Az úgynevezett nyári apartman (Sommerappartement) semmi máshoz nem hasonlítható különleges festése miatt.
A cseh festő, Johann Wenzel Bergl az úgynevezett pergőfestményeit temperával készítette egy vászonra, amit szükség esetén le tudtak szedni a falról. A festményeknek nincs kerete, tehát nem látni, hogy egy-egy részletnek hol van az eleje vagy a vége. A különleges technikára szükség is volt, mert megesett, hogy a kastély közelében lévő folyó kiöntött és a földszinten is állt a víz. Ekkor könnyedén leszedték a vásznakat a szoba faláról, majd az ár elvonulása után visszahelyezték.
A rendkívül részletes és gazdag festmény mind a négy teremben egy-egy korszakot mutat be. Az elsőben még csak a természet van jelen, majd fokozatosan megjelenik az emberiség. Az utolsó szobában már szobrok és szökőkutak is láthatók.
A szobák trópusi jellege nem véletlen. Mária Terézia férje, I. Ferenc császár nagyon szerette a természettudományt és főleg a növényzetet tanulmányozta. Még egy tanulmányutat is finanszírozott a Karib-tengerre. Az ottani túra alatt nagyon részletes festmények készültek a növényzetről, amit belevittek az itt található képekbe.
Körhintaterem, ahol sosem volt körhinta
A Schönbrunni kastélyban található az úgynevezett körhintaterem, aminek nevéből azt hihetnénk, hogy itt valaha egy körhinta állt. De valójában egy másik furcsa szokás ad magyarázatot mindenre.
Szokás volt, hogy díszes alkalmakkor egy úgynevezett Damenkarussell-t szerveztek, aminek keretében egy adott helyen lovakkal és hintókkal körbe-körbe lovagoltak.
1743-ban Mária Teréziák megkoronázták cseh királynak. Akkor nagy sikernek számított, hogy a magyarok segítségével visszaszerezte Prágát. Ennek megünneplésére is szerveztek egy körhintát a Téli Lovardában, amelyet Martin van Meytensmeg is örökített. A festmény kihelyezése óta a kastély szobáját körhintateremnek hívják.
Rajongás a távol-keleti kultúra iránt
Mária Terézia rajongott a kínai művészetért. Ez a kastély több pontján is meglátszódik, hiszen Kínában készült rizspapír tapéták díszítik a falakat. Emellett a porcelánok szenvedélyes gyűjtője is volt. A kastélyt járva még egy olyan termet is találni, ami olyan, mint ha minden fala a Távol-Keletről érkezett porcelánnal lenne beborítva. Ez azonban ne tévesszen meg semmit, a falon fafaragványok vannak, amit lefestettek, hogy porcelánhatást keltsen.
Érdekesség, hogy rajongása ellenére Mária Terézia soha nem járt Japánban és Kínában.
Különleges kialakítású állatkert
A Schönbrunni kastély mellett található a Bécsi Állatkert, ami kialakítása szempontjából is igen különleges. A park központját egy kupolás épület adja, ami a ma étteremként működik. Már maga az épület is igen impozáns a benne található bútorzat és festmények miatt.
Különlegesség még az épületet körbevevő park, amit különböző cikkelyekre osztottak fel és mindegyikben más-más állat található.
Természetesen az állatkert ennél jóval nagyobb. A körön kívül láthatóak az elefántok, a vízilovak, vagy épp a fókák. De olyan különleges állatokat is megtekinthetünk, mint a pandák, koalák, pingvinek és zsiráfok.
Pohárból itták a több órán keresztül főtt, mára feledésbe merült levest
Lassan, nagyjából öt órán keresztül kell készíteni az a levest, amit időnként gyógyszerként is fogyasztottak az uralkodóház tagjai.
Ferenc József és Erzsébet idejében még külön konyhája is volt az Olio levesnek, mára azonban szinte teljesen a feledésbe merült.
Ezt a folyékony aranyat a Habsburgok udvari konyhájában tökéletesítették, és bálokon vagy nagyobb ünnepségeken szolgálták fel apró porcelánpohárban. A hatalmas üstöt, valamint a különleges étkészletet a niederweideni Schloss Hof kastélyegyüttes vadászkastélyában lehet megnézni az idei évben.
A levesnek egyébként a neve ellenére semmi köze nincs az olajhoz, abban többféle hús (sertés, liba, csirke, marha), valamint zöldségek és fűszerek találhatók.
Akár a templomban, a padban is elvégezték a kisdolgukat
A Schloss Hof kastélyban sétálva egy különleges kis tálkát figyelhetünk meg az ágy mellett. Furcsa, hosszúkás alakja miatt elsőre nem is feltétlen lehet sejteni, hogy az pontosan mi lehet.
Mivel ebben az időben még nem mindenhol volt angol vécé (Sissi egyébként már használt és kádban is fürdött, ami akkor még nem volt szokványos), ez volt az, amibe a kisdolgot el lehetett végezni. De nem csak a szobában volt használatos a kis tálka, hanem azt különféle eseményre is el lehetett vinni. Ennek két oka volt: az egyik, hogy a ruházattól nagyon nehéz lett volna megszabadulni. Másrészt a misék ekkoriban még nem ritka, hogy 3-4 órán keresztül tartottak, ráadásul ritkaságszámba ment a mellékhelyiség. Ma már valószínű mindenki botránkozva nézne, ha a prédikáció közben csordogáló hangot hallana innen-onnan, de volt idő, amikor erre nem kapták fel a fejeket.
A „bulikastélyban” eresztették ki a feszültséget
A magyar határhoz igen közel eső Schloss Hof kastélyegyütteshez tartozik egy külön vadászkastély is, mintegy három kilométerre a főépülettől. Érdekessége, hogy ez az épület sosem volt berendezve úgy, hogy itt megszálljanak a vendégek, ezt inkább csak arra használták, hogy kieresszék a gőzt.
Udvarjában található egy épület, amiben megnézhetjük, hogyan készültek régen a különböző fogások a vadászat után.
A vadászkastély épületében időszakos kiállítások vannak. Ebben az évben azt nézhetjük meg, milyen eszközöket használtak a konyhában, miben szolgálták fel a fogásokat, valamint milyen értékes evőeszközökkel fogyasztották el azokat a meghívott vendégek.
Még napjainkban is laknak a Schönbrunni kastélyban
Valószínű sokan nem is sejtik, de a kastély épületét a mai napig lakják. Mivel az épületnek több száz szobája van, amit lehetetlenség lenne fenntartani, így az önkormányzat kiadott néhány lakást, hogy abban életvitelszerűen élhessenek a bécsi lakosok.
Ezek a lakások jellemzően a második emeleten vannak, a turistáktól elválasztott területen. A melléképületekben egyébként kávézó és étterem is működik, valamint annak emeletén irodák kerültek kialakításra.