Már évek óta egyre gyengébb életjeleket mutatott a romhányi törökmogyorófa, most megerősítették a pusztulását, számol be róla a Telex. A fa az Országos Kéktúra egyik útvonala mellett áll, ezért sokan ismerték és szerették.
Megtalálták utódját
Vezér Attila romhányi polgármester szerint a pusztuló fát megvizsgáltatták az Ipolyerdő Zrt. szakembereivel, de ők sem tudtak az életben tartására megnyugtató módot ajánlani. A szakemberek már két éve gyűjtik a magvakat a fa továbbszaporításhoz, de sajnos egyik sem csírázott ki, tette hozzá.
A fa kivágása szóba sem került: ugyan megmenteni nem lehet, de szeretnék megtartani, ameddig csak lehetséges.
A népnyelv szerint ezt a fát még II. Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem ültette
– mondta Vezér Attila. Biztató, hogy az öreg fa közelében találtak egy sarjat, amit igyekeznek nagy gonddal megóvni.
A Telex szerint a fa a 2022-es aszály után kezdett haldokolni, és idén már nem hozott élő hajtásokat. Hanyatlását öreg kora is okozhatta.
A nemrég megtalált fiatal törökmogyoró -egyed a történelmi anyafa genetikai utódjának tekinthető.
A facsemete életerősnek tűnik és hajtásokat hoz, így alkalmas lehet a legendás törökmogyorófa utódjának.
Legendás fától búcsúzunk
A fához legendák kötődnek: az egyik szerint Rákóczi innen irányította a romhányi csatát, ami a fa méreteit, helyét és korát nézve lehetséges lenne, de ennek ellenére nem valószínű. Valószínűbb az a változat, ami szerint a rodostói száműzetésben élő Rákóczit meglátogatta egy volt katonája, akinek a fejedelem egy törökmogyoró-cserjét adott át azzal, hogy azt ültesse el a romhányi síkon az 1710. január 22-i csata emlékére. Él egy olyan monda is, miszerint Rákóczi erről a dombról irányította a csatát, és a kezében lévő mogyoróbotot leszúrta a földbe: ez később megeredt és terebélyes fává növekedett.
A Kéktúra útvonalától 600 méterre található fa kedvelt pihenőhely mind a környéken lakók, mind az erre kirándulók számára. A fa kellemes árnyékot adott nyáron, és szép kilátás nyílik mellőle a Lókos-patak völgyére.