Bővül Schengen: Románia és Bulgária is bekerülnek az övezetbe január elsejétől
Románia és Bulgária 2025. január 1-jétől a schengeni térség teljes jogú tagja lesz. A csatlakozási tárgyalások 2011 óta folynak: az alkut végül a magyar EU-elnökség alatt sikerült nyélbe ütni – írja az Euronews.
Marad az ellenőrzés a magyar-román határon
Románia és Bulgária hosszú útja a határellenőrzés eltörlése felé csütörtök reggel ért véget, amikor az Európai Unió belügyminiszterei végső áldásukat adták a két ország schengeni övezetbe való felvételére. A rendkívüli döntéshozatalhoz arra volt szükség, hogy Ausztria lemondjon az eddig szigorúan képviselt vétójáról.
Az EU keleti régiójába tartozó országok mostantól a schengeni övezet határának számítanak: ezzel határaikon megszűnt az ellenőrzés a többi uniós tagállam felé. A döntés 2025. január 1-én lép hatályba, azonban
a magyar-román határon egyelőre nem szűnik meg az ellenőrzés.
A megállapodás értelmében legalább hat hónapig fenn kell tartani a határellenőrzést Magyarország és Románia, valamint Románia és Bulgária szárazföldi határain, hogy “megelőzzék a közrendet és a belső biztonságot fenyegető komoly veszélyeket”. Ez az intézkedés később meghosszabítható.
Tehát a változás fő előnyét – az útlevélellenőrzés eltörlését a szárazföldi határokon – egyelőre nem élvezhetjük:
aki autóval indul útnak Románia vagy Bulgária felé, annak ugyanúgy sorba kell állnia a határon.
A buszok és vonatok utasait szintén ellenőrzik.
Már Schengen sem a régi
A migrációs hullámok megfékezésére szolgáló határellenőrzések alkalmazása egyre gyakoribb a schengeni övezeten belül is. Németország, Franciaország és Hollandia széles körben vitatott, részleges határellenőrzést vezettek be az elmúlt hónapokban.
Saila Heinikoski, a Finn Nemzetközi Ügyek Intézetének (FIIA) vezető kutatója szerint a határellenőrzések újbóli bevezetése eszköz a politikusok kezében, hogy “azt mondhassák a hazai közvéleménynek, hogy tesznek valamit”.
A belső határellenőrzések nem lehetnek annyira invazívak: lehet, hogy csupán szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végeznek a határon
– mondta Heinikoski.
A schengeni térség az európai integráció egyik legkézzelfoghatóbb vívmánya: jelenleg 29 országot és közel 450 millió embert foglal magába, garantálva a polgárok szabad mozgását.