Egy Branta berniclát, vagyis örvös ludat sikerült lencsevégre kapnia a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársának a Felső-kiskunsági szikes tavaknál, Dunatetétlen környékén – olvasható a park weboldalán.
A madárfaj megfigyelése izgalmas pillanatnak számít, ez a tengerparti vonuló lúdfaj ugyanis egy ritka kóborló, amely még a vörösnyakú lúdnál, valamint az apácalúdnál is alacsonyabb számban fordul elő hazánkban. Különleges ritkaság nálunk ez a madár, alig néhány egyed fordul meg itthon a tél folyamán.
Az örvös lúd a legészakibb elterjedésű vadlúd, a sarkividéki területek nagy részén megtalálható, védett faj, természetvédelmi értéke Magyarországon ötvenezer forint. Ő legsötétebb színezetű a vadlibák között, nyaka és feje közel teljesen fekete, a nyak felső részének oldalát fehér csík vagy félhold alakú folt díszíti.
A Magyarországon megjelenő példányok rendszerint csatlakoznak más ludakhoz, ezt igazolják a nemzeti park fotói is: a példány nagy lilikek között bukkant fel.
A Kiskunsági Nemzeti Park területének kétharmadát az UNESCO Ember és Bioszféra programja 1979-ben bioszféra-rezervátummá nyilvánította, vizes élőhelyei a rámszari egyezmény hatálya alá tartoznak és fokozottan védettnek minősülnek.