Bár eredetileg márciusra tervezték, nemrég nyitották meg a kiállítást, amely a történelem során pusztító fertőző betegségeket mutatja be és azt, hogy az emberek miként küzdöttek meg olyan járványokkal és betegségekkel, mint például a pestis, a himlő és az AIDS.
Babonák és orvosi felszerelések
A kiállítás tudományos tárgyakat és műalkotásokat is tartalmaz, a látogatók többek közt megtekinthetik a pestis alatt viselt orvosi ruhákat, melyeket dióhéj felhasználásával kézzel festettek nyers selyemre. Látható modern védőruha is a jellegzetes arcmaszkkal és egy ezüst gyerekcsörgő is – ez utóbbi a babona szerint megvédte a fiatalokat a betegségtől.
A kiállítás egyúttal bemutatja az új koronavírus kitörését is.
Amito Haarhuis, a múzeumi igazgatója szerint a kiállítás ütemezése és a világjárvány véletlen egybeesés, amely aláhúzta a téma fontosságát – írja a Lonely Planet.
“Noha ezt a kiállítást egy ideje tervezzük, még relevánsabbá vált, mint azt először elképzeltük. A fertőző betegségek kitörése mindig is volt és továbbra is veszélyes. Reméljük, hogy a kiállítás és az elgondolkodtató támogató program segíteni fogja a lehető legszélesebb közönséget, hogy felfedezzék a tudomány fontosságát az életünk szempontjából” – mondta.
A Rijksmuseum Boerhaave-t nemrégiben az Év Európai Múzeumává választották a 2019-2020-as időszakra. A Fertőző! most megtekinthető, melyről további információ a Rijksmuseum Boerhaavehivatalos weboldalán érhető el.