A légijáratokon néhány utas nemcsak az utazás élményét viszi magával, hanem akár egy alaposabb betegségre is szert tehet – írja a Roadster.
Egy rutinos légiutas-kísérő a Reddit felületén tette közzé a leglényegesebb információkat arról, miként óvhatjuk meg egészségünket a kórokozókkal szemben egy repülőgép fedélzetére lépve.
Van amihez még hozzányúlni sem érdemes
Az első tanács még akár furcsának is hathat: a szakértő ugyanis arra hívta fel a figyelmet bevezetőjében, hogy még véletlenül se használjuk az ülészsebet. Ennek a kérésnek azonban nyomós oka van.
Ugyanis ritkán tisztítják meg alaposan ezt a részt, annak ellenére, hogy az utasok kifejezetten előszeretettel tömik meg használt zsebkendővel, rágóval, de akár zoknit is hagynak benne, illetve számos olyan személyes holmit, amelyek sajnos igazi baktériumforrások is lehetnek.
Aztán sorba haladva ugyanígy rengeteg kórokozó fordul elő a lehajtható tálcákon, ahol általában esznek. De raknak ide laptopot, telefont is utazás közben, bár a felszállás és a landolás alatt ezeket mindig fel kell hajtani.
A stewardess szavait igazolták vissza egyébként a Canadian Broadcasting Corporation által végzett tesztek is, amelyek alatt a fejtámlákról vettek mintáka.
A vizsgálat során Staphylococcus, E. coli és hemolitikus baktériumokat is kimutattak. A zsebekben is kutakodtak, egyebek mellett penészgombákat, valamint coliformokat és E. colit is találtak.
Hogyan lehet védekezni a repülőutak során?
A Reddit felületén tanácsokkal szolgáló légiutas-kísérő szerint a kézfertőtlenítő és a törlőkendő remek szolgálatot tehet az utazások alatt az egészség védelmében.
Már helyfoglalás előtt be lehet vetni utóbbit a tálcán és az ülés fejtámláján, de a biztonsági utasításokat tartalmazó tájékoztatót sem érdemes kihagyni.
A körültekintő kézmosás és a kézfertőtlenítő gyakori használata – főként a fedélzeti mosdó igénybevételét követően – jelentősen csökkentheti a fertőzések veszélyeit.
Influenzaszezon idején pedig érdemes megfontolni az orvosik maszk használatát is.