Úgy látszik nem volt elég a sok rossz között a vendéglátóhelyek kényszerszünetei, most végre mikor elindulhatnának, a nyár beköszöntével lesznek olyan éttermek és cukrászdák, ahol bizony még véletlenül sem kapcsolhatják be a légkondit – írja a Turizmus Online.
Miről is van szó?
A május 16-án megjelent kormányrendelet tiltja az egyszerű oldalfali split klímák, fan-coilok és a ventilátorok használatát a vendéglátóhelyeken a fokozott fertőzésveszély miatt.
Így a vendégtérben csak olyan hűtő- és fűtőberendezések működhetnek, amelyek a külső levegő beszívásával üzemelnek.
Vagyis nem lehet az üzletben olyan eszközt használni, ami a belső levegőt keringteti, kivéve akkor, ha UV-sterilizáló technológiával van ellátva.
Ha nincs terasz, akkor az éttermek nagy részének betehet a kánikula
A hazai vendéglátás legelterjedtebb légkondicionáló eszközeinek számítanak a split klímák, amelynek két része – a kültéri és a beltéri egység – légtechnikai szempontból nem áll kapcsolatban egymással. Utóbbi a helyiség levegőjét keringteti át a készülék alumínium lamelláin, ennek következtében hűti a levegőt.
Hasonlóan működnek a fan-coilok is, csak ezeknél a kültéri egység elsődlegesen a felhasználható vizet hűti le, mellyel csökkenti a belső levegő hőmérsékletét a ventilátorral szerelt „radiátorokon” keresztül.
Mindebből következik, hogy vendéglátó üzletekben a split klímák és fan-coilok egyike sem használható, mert ezek kizárólag a belső levegőt szívják be majd folyamatosan lehűtve bocsájtják ki.
Ilyen módon a légáramlatba kerülő vírusok többször is megtehetik ugyanazt az utat, veszélyeztetve az adott helyiségben tartózkodók egészségét.
De akkor még is mi az, ami használható?
Egyértelműen olyan légkondicionálók, amelyek kizárólag külső beszívással működnek.
Illetve továbbra is üzembe helyezhetőek a belső levegő keringtetésével dolgozó készülékek közül azok (de csak a rendelet kihirdetésétől számított 15 nap után), amelyek extra vírusmentesítő védelmet biztosítanak.
Ennek a technológiának a lényege, hogy egy ultraibolya tartományú fénynyalábon áthaladva a vírusok és baktériumok jelentős része elpusztul.