Három esztendeje zajlanak a HungaroControl és három szakszervezet között a bérekkel kapcsolatos egyeztetések: míg kettővel megállapodás jött létre, a Magyar Légiforgalmi Irányítók Szakszervezetével (CMLISZ) a bértárgyalások során nem sikerült megoldásra jutni. A magyar légiforgalmi irányítókat tömörítő szakszervezet kevésnek tartja a 15 százalékos béremelést, ezért sztrájkot terveztek, attól lehetett tartani, hogy akár már kedden felfüggeszthetik a munkát. A Telex információi szerint a légiforgalmi-irányító szolgálat szakszervezet július 24. és 28. között minden nap 12 és 15 óra között korlátozni akarta tiltakozásul a leszálló gépek számát, nem érintve a többek között a katonai vagy a vakcinákat szállító járatokat. A sztrájkot az EuroControl tájékoztatása szerint törölték.
Elfelejthetik a sztrájkot
Hétfő este azonban megjelent egy kormányrendelet a Magyar Közlönyben, melyben lefektetik: “nincs helye sztrájknak (…) légiforgalmi irányító szolgálat ellátásáért felelős szervezetnél”, a rendelet pedig a veszélyhelyzet végéig érvényben marad” – szúrta ki a portál. A rendelet teljes szövege: “A sztrájkról szóló 1989. évi VII. törvény 3. § (2) bekezdésében meghatározott szervezeteken túl honvédelmi és nemzetbiztonsági érdekből nincs helye sztrájknak a honvédelmi rendszerek és létesítmények ágazati kijelölő hatósága által a honvédelmi érdekből nemzeti létfontosságú rendszerelemmé kijelölt rendszerelemet üzemeltető légiforgalmi irányító szolgálat ellátásáért felelős szervezetnél.”
Emellett megjelent egy másik rendelet is, ami a légi irányítókkal kapcsolatos, ebben leírják, hogy a légiforgalmi irányítók kötelesek ellátni a munkahelyi képzéssel és továbbképzéssel kapcsolatos feladataikat, és teljesíteni a feltételeit annak, hogy megtarthassák a szakszolgálati engedélyüket.
Az előzményekről hosszabban az alábbi cikkben írtunk: