Hogyan képzelitek el álmaitok otthonát? Hol szeretnétek élni? Egy varázslatos erdő mélyén, egy pezsgő nagyváros szívében, vagy éppen egy csendes tengerparton? Egy hatalmas kastélyban, esetleg egy űrhajón? Erre voltunk kíváncsiak, amikor meghirdettük rajzpályázatunkat 6-10 éves kisgyermekek részére.
A pályázatra közel 70 alkotás érkezett, a háromfős szakmai zsűri pedig kiválasztotta a kedvenceit.
A zsűri minden tagja egyetértett abban, hogy nagyon érdekes volt látni a pályaművekből, hogy mi foglalkoztatja a mai 6-10 éveseket, és hogyan reflektálnak a mai világra. A döntőbe jutott 20 alkotásra közönségszavazás vár, ez dönt majd az értékes nyeremények sorsáról.
Szavazni a döntős alkotásokra a rajzpályázat oldalán lehet, július 5-én, délelőtt 10 óráig!
Ezek voltak a fő szempontok a kiválasztásnál
“A rajzpályázat zsűrijének szempontjai között elsődleges volt, hogy a pályázat mennyire fedte le a pályázat témáját, és adott-e választ a kérdésünkre: Hol élsz majd, ha felnősz? Emellett fontos szempont volt, hogy a művek mennyire feleltek meg a kiírásnak, valamint a kreativitást és a kivitelezést is kiemelten értékeltük” – árulta el Kánya Andrea, a Startlap főszerkesztője, a háromfős zsűri tagja.
A zsűri figyelembe vette azt is, hogy a résztvevők az adott korosztályukban milyen szinten képesek alkotni, hogyan tudnak elmerülni a részletekben, és hogyan tudták megvalósítani az elképzeléseiket. Az értékelés során ezek az összetevők mind meghatározó szerepet játszottak a végső döntés meghozatalában.
Az értékes nyeremények
Az első helyezettet egy Aquaworld Élményfürdőbe szóló családi belépővel, a 2. helyezettet egy Csodák Palotájába szóló családi belépővel, a 3. helyezett pedig a a Fővárosi Állat-és Növénykertbe szóló családi belépővel díjazzuk.
A 20 döntős alkotásra a pályázat oldalán lehet szavazni június 21-től július 5., délelőtt 10 óráig.
Az eredményhirdetést július 5-én tartjuk.
Bemutatjuk a zsűrit
A beérkezett pályaműveket háromtagú zsűri bírálta el. A zsűri tagjai: Kánya Andrea, a Startlap főszerkesztője, Janka Tamara, a Central Médiacsoport UX/UI designere, és Kovács Péter a Central Médiacsoport UX/UI csoportvezetője.
Kánya Andrea, a Startlap főszerkesztője már gyermekként is elég élénk fantáziával rendelkezett, és sokat álmodozott róla, hogy felnőttként művész lesz, aki nagyvárosi, hatalmas lakásban él majd, rengeteg könyv, festmény, fotó között. Bár végül az újságírást választotta, a rajzolás, festés, mint szenvedély megmaradt az életében, akárcsak az álmodozás.
„Anyaként, a saját gyermekemen is látom, hogy az alkotói tevékenységek milyen szinten képesek segíteni kifejezni az érzéseket, gondolatokat, vágyakat. Így ez nem csak az önkifejezés egyik eszköze, hanem a gyerekek problémamegoldóképességét és az önbizalmát is fejleszti, erősíti – ez iszonyúan fontos. Ezek az élmények gazdagítják a személyiségüket és segítik őket a jövőjük alakításában” – mondja Andrea.
Hozzáteszi, bár úgy gondolja, hogy az álmok nem mindig pontosan úgy válnak valóra, ahogyan azt gyermekként elképzeljük,
de a lényeg, hogy megőrizzük a kíváncsiságunkat, kreativitásunkat és legfőképpen az álmodozás képességét is, mert ez vihet minket előre.
Janka Tamara, a Central Médiacsoport UX/UI designere az általános iskola felső tagozatán kezdett el a jövőről ábrándozni, akkor körvonalazódott benne hogy mi is az érdeklődési köre.
Már kisgyerekként is szeretett rajzolni, így abban biztos volt, hogy ezen a területen szeretne elhelyezkedni.
„Az út rögös volt, de eltökélt voltam, így végül mondhatjuk, hogy a gyerekkori álmaim nagy része valóra vált” – meséli.
„Nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekeket engedjük szabadon alkotni, mert a kreatív projektek lehetőséget adnak arra, hogy kifejezzék érzéseiket, gondolataikat és élményeiket. Az alkotás során szerezett sikerek növelhetik önbilzamukat és önismeretüket, ez alapvető fontosságú a későbbi életük során” – teszi hozzá.
Kovács Péter a Central Médiacsoport UX/UI csoport vezetője úgy emlékszik vissza, gyermekként a jövőképe folyamatosan változott. Már fiatalon is meglehetősen kreatív volt, a színek és formák világa mindig is érdekelte.
„Felnőttként olyan munkát végezhetek, ami gyerekkoromban – a technológia fejletlensége miatt – még nem is létezett. Designerként dolgozom, ami valamennyire a gyermekkori álmaim megvalósulása, bár kissé másként. Az álmaim, a kreativitásom, a színek és formák iránti szeretetem mind hozzájárultak ahhoz, hogy meg tudjam találni a saját utamat” – mondja.
Hozzáteszi: szerinte kifejezetten oda kell rá figyelni, hogy a gyerekek minél korábban felfedezhessék és kifejleszthessék saját kreatív képességeiket. Az ilyen tevékenységek segítenek nekik jobban megérteni saját magukat és fejlesztik a problémamegoldó képességeiket. Mindamellett a rajzolásnak például a gyerekek finommotoros készségeinek a fejlődésére is igen jó hatása van – ellentétben az okostelefon használattal.
Úgy gondolja, a pályázat nagyon tanulságos: érdekes megfigyelni, hogyan gondolkozik ez a korosztály a jövőről. Ugyanakkor azt is fontosnak tartja, hogy a pályázat felhívja a figyelmet arra is, hogy milyen értéket képvisel a művészet és az önkifejezés a gyerekek fejlődésében.
Szavazni ezen az oldalon lehet a rajzokra.