Június hagyományosan a Pride-felvonulások hónapja világszerte. A Pride-on a társadalmi sokszínűséget ünneplik, és egyben azonos jogokat követelnek a szexuális kisebbségek tagjainak. Egyes országokban a megmozdulásnak politikai töltete van, máshol azonban egy szimpla buliról és megemlékezésről van szó. Mutatjuk, hogy ünnepelte a világ a Pride hónapját idén!
A Stonewall-lázadással kezdődött
A június 1969-ben lett a meleg büszkeség hónapja, ugyanis 1969. június 28-án tört ki a Stonewall-lázadás a New York-i Stonewall Inn kocsmában. Az ’50-es és a ’60-as években homofób, kirekesztő légkör uralkodott az Egyesült Államokban: több tagállamban is bűncselekménynek számított az azonos neműek közötti szexuális kapcsolat, amiért súlyos büntetés járt. A rendőrség által előállított melegeknek elzárással, kémiai kasztrációval, elektrosokkal és lobotómiával kellett szembenézniük. A társadalom is kivetette magából azokat, akik a saját nemükhöz vonzódtak: mivel a legtöbb vendéglátóegységbe be sem engedték őket, kifejezetten melegeknek szóló bárok alakultak ki. Ezek az intézmények azonban fokozott rendőri figyelem alatt álltak.
New York város Manhattan Greenwich Village negyedének ismert melegbárja volt a Stonewall Inn, ami ma műemlék-státuszú történelmi emlékhely. Itt tört ki a Stonewall-lázadás, amikor egy razzia alkalmával a meleg és transznemű vendégek szembefordultak az erőszakosan fellépő rendőrökkel. A lázadás nyomán széleskörű társadalmi megmozdulás indult az Egyesült Államokban, ami megalapozta a melegek elleni diszkriminatív törvények és gyakorlatok eltörlését. Erre az eseményre emlékeznek meg a Pride-felvonulások, ugyanakkor felhívják a figyelmet a szexuális kisebbségek jogainak korántsem ideális helyzetére.
Pride Amerikában
Az Egyesült Államok-beli Pride-nak van a legnagyobb hagyománya. A melegházasság 2015 óta mind az ötven tagállamban legális. Ugyanakkor a szexuális kisebbségek jogegyenlősége nem mindenhol érvényesül: bizonyos államokban szigorúan korlátozzák a transzneműek orvosi ellátáshoz való hozzáférését, illetve néhány helyen a kitiltották a könyvtárakból az LMBT-témákat feldolgozó műveket. A legtöbb latin-amerikai államban szintén legális az azonos neműek házassága, azonban a saját nemükhöz vonzódóknak sokszor társadalmi megvetéssel kell szembenézniük a közösség erős férfiasság-kultusza miatt.
Pride Európában
Európában sokféle Pride-felvonulást láthattunk idén: bizonyos országokban az elfogadó törvények miatt nagy népünnepélyt csaptak a résztvevők, máshol pedig a kirekesztő szabályok nyomán politikai megmozdulásokra került sor. Így volt ez Magyarországon is, ahol a Budapest Pride már évek óta követeli a transzneműek nemváltására, a melegek örökbefogadására és az LMBT-témákat megjelenítő irodalmi művekre vonatkozó, tiltó törvények eltörlését.
Pride Afrikában és Ázsiában
A legtöbb afrikai és ázsiai országban még mindig tabutémának számít a szexuális orientáció, noha helyi kezdeményezések ott is igyekeznek előremozdítani a melegjogok helyzetét. Thaiföldön idén állami rendezvény keretében ünnepelték a tavaly elfogadott törvényt, miszerint azonos neműek is házasodhatnak az országban. Volt felvonulás több afrikai országban, például Namíbiában és Dél-Afrikában is.