A Portugáliába utazók elsőre talán észre sem veszik, hogy a fecske milyen fontos része a helyi kultúrának. Pedig aki elég figyelmesen jár Portóban, gyakran pillanthat meg fekete madarat ábrázoló képeket, graffitiket és kerámiadarabokat az épületeken. A szimbólum ugyanakkor nem csupán az északnyugat-portugáliai városban, hanem az egész országban jelen van.
Az otthon, család, szerelem, hűség jelképei
Egy külföldi útnál gyakran gyötörhet meg két kérdés egy utazót. Az egyik az, hogy mit vásároljon szuvenírként a szeretteinek, a másik pedig, hogy milyen emléktárgyat vigyen haza saját magának. Portugáliában viszont egész nyugodtan parkolópályán hagyhatjuk ezeket a dilemmákat.
Persze az Ibériai-félszigeten lévő országban is rengeteg hűtőmágnes és kulcstartó közt lehet válogatni, de ha igazán szívhez szóló ajándékot keresünk, szerezzünk be egyet a csodás kerámiafecskés készletek egyikéből.
Gyakran a helyiek is kerámiafecskékkel lepik meg egymást az országban.
A portugálok esküvőkre, évfordulókra, lakásavatókra is ilyen emléktárgyakkal szereznek örömöt a másiknak. Egy szülő pedig szintén ezt adja a gyermekeinek, ha kirepülnek az otthoni fészekből,
hiszen a kerámiafecskéknél valószínűleg keresve sem lehet szebb búcsúajándékot találni.
A fecskék csodálatos állatok, így rengeteg olyan tulajdonságuk van, amelyek miatt kedvesek lehetnek a szívünknek. Gyakran nevezik őket például a szabadság madarainak is, hiszen kifejezetten rosszul viselik a fogságot. Amennyiben pedig valaki mégis megfosztja a fecskéket a szabadságuktól, az állat nem szaporodik tovább.
A madarak emellett a fészküket sem hagyják el addig, míg az összes fiókájuk nem repült ki – írja a National Geographic. A vándormadár továbbá évről évre mindig ugyanarra a helyre tér vissza fészkelni. Többek között ez lehet az egyik ok, amiért ilyen nagy becsben tartják az állatot Portugáliában.
A „fészekhez” – otthonhoz vagy a hazához – való kötődés olyan fontos a portugál kultúrában, hogy külön szó is létezik rá: saudade.
A kifejezésnek nincs minden nyelven megfelelője, magyarul talán visszavágyódásként, honvágyként fordíthatjuk, a szó persze ezeknél komplikáltabb, nosztalgikusabb emóciót rejt.
Az NG szerint a jelentés leginkább úgy írható le, mint a melankolikus kötődés érzése, amely akkor önt el minket, mikor felnőttként újra megkóstoljuk a nagymama főztjét, vagy megérezzük a gyermekkorunk egy jellegzetes illatát.
A portugálok pedig úgy gondolják, a fecske ennek a különleges szónak, érzésnek a megtestesítője.
Amikor tehát egy ilyen kerámiás madarat ajándékozunk valakinek, a tárggyal önmagunk, az emlékeink egy részét is odaadjuk, a gesztussal pedig igazi kapcsolatot hozunk létre a helyiek szerint.
Az állatot gyakran hozzák összefüggésbe a szerelemmel is. A fecskékről ugyanis úgy tartják, hogy egyetlen társuk van az életük során, ezért szerelmet, hűséget is szimbolizálnak. Az országban így az is szokássá vált, hogy a szerelmesek kerámiafecskékkel ajándékozzák meg egymást.
A kerámiaajándék története
A kerámiafecske eredeti változatát Raphael Bordallo Pinheiro szabadalmaztatta az 1890-es években. A portugál művész a karikatúráiról, szobrairól, illusztrációiról és kerámiaterveiről ismert, a nevéhez fűződik többek között a Zé Povinho rajzfilmfigura megalkotása is.
In Portugal, you’ll often see little ceramic birds on buildings, homes and gift shops. The proliferation of ceramic swallows began with a Portuguese artist who made some in the late 19th century. Because a swallow has only one partner throughout its life and always returns t… pic.twitter.com/WlrwFMUWNo
— HITiffany (@HerStoryIs) July 19, 2018
Mikor az illusztrátor kitalálta a kerámiamadarak koncepcióját, a testvérével, Felicianóval már kiemelkedő művésznek számítottak a hazájukban.
A Pinheiro fecskék hamar populárissá is váltak Portugáliában, a népszerűségük pedig egyre nőtt az évek során.
Arra, hogy a különleges madarak miért váltak ennyire fontos jelképpé az országban, nincs egyértelmű válasz. A portoalities.com azt írja, hogy többek között annak a kivándorlási hullámnak is köze lehet a jelenséghez, ami végigsöpört az országon a XX. században.
Annyi viszont biztos, a fekete fecskék még ma is elengedhetetlen kellékei a helyi otthonoknak.
Hol szerezhetünk be a kerámiafecskékből?
Portugáliában szinte bárhol. A kézművesek ma már országszerte kínálnak különleges variációkat az ikonikus formákról. A termékek egész olcsó, 1-2 eurós változatai is megtalálhatóak az üzletekben, léteznek ugyanakkor kifejezetten drága darabok is. Sőt, szerezhetsz be például olyan vászontáskákat vagy pólókat, amelyeken fecskék láthatóak.
De természetesen akár eredeti Pinheiro madarakat is vásárolhatunk az országban.
Még néhány tipp a portugáliai utazáshoz
A július és augusztus Portugália legmelegebb, legforgalmasabb és legdrágább hónapjai, így a kirándulást érdemes idén inkább ősszel megejteni. Az ország tele van csodálatos látnivalókkal, ezért egy útnál megéri inkább egy helyre, területre koncentrálni, majd később visszautazni felfedezni a még nem látott részeket.
Amennyiben viszont hosszabb időre mész, az ország helyközi buszhálózata a Rede Expressos, Lisszabonból Portóba pedig talán inkább vonattal ajánlott elutazni.
Az ország nem tartozik a legdrágább úti célok közé, így többek között a lisszaboni taxik és metrós közlekedés is megfizethetőnek számít. Ugyanakkor azt se feledd, hogy csak hajnali 1 óráig tudod ezeket igénybe venni.
Bevett szokás az országban, hogy a pincérek rendelés előtt kis tálakat hoznak neked az asztalhoz olajbogyóval, kenyérrel, sajttal és felvágottakkal. A tálak miatt gyakran adódik konfliktus a turisták és éttermek közt, mivel nem ingyenes ajándékokat kapunk a pincérektől. Bár nem a vendégek által rendelt ételről van szó, ha valaki eszik belőle, ki is kell fizetnie. Amennyiben nem kérsz a tálból, csak udvariasan küldd vissza az ételt.