Porto – Három nap, három éjszaka Steiner Kristóffal a festői portugál városban
Mióta megváltoztattuk az életünket, elköltöztünk Tel-Avivból és Görögország egyik eldugott kis falvában telepedtünk le, minden alkalommal kicsit beleborzong a lelkünk, mikor nagyvárosokban találjuk magunkat… Nem is tudjuk pontosan, hogy a túlkínálat, a tömeg, az autók, vagy minden együtt okozza a gondot, vagy talán egyszerűen az a tény, hogy mindketten fővárosban születtünk, nőttünk fel és éltük le életünk nagy részét – így épp eleget láttunk, hallottunk és tapasztaltunk, egyelőre.
De attól a pillanattól kezdve, hogy leszálltunk Portugáliában, minden másnak tűnt. A múltban jártunk már ugyan Lisszabonban, és nagyon szerettük, de nem estünk szerelembe a várossal, pedig a barátaink mind azt hitték, hogy ha egyszer megérkezünk ide, sosem utazunk el. Éppen ezért volt annyira meglepő, hogy Porto viszont nyomban elcsábított minket.
Elvárások nélkül érkeztünk, de nagyon konkrét küldetéssel: Portugáliában akartunk összeházasodni. Bár négy éve már összeházasodtunk Tel-Avivban, a házassági vízumunkat Izrael belügyminisztériuma megszüntette az elköltözésünk után. Bármennyire is nevettünk azon, hogy „újra szingli lettünk”, vagy “csak randizunk”, úgy éreztük, hogy szeretnénk jogilag is kötődni egymáshoz. Mert a szerelmünk megérdemli, hogy minden olyan ország elismerje, amely felvilágosult és elég bátor lesz ahhoz, hogy elfogadjon minket.
Új mennyország vegánként
Három nap és három éjszaka ebben a hihetetlenül festői portugál városban, csupa báj, csupa szín és élet, kis aranyos bárok, kávézók és pékségek az óváros minden utca szegletében, ahol a mai napig megmaradt a portugál autenticitás, és a szó legszebb értelmében vett egyszerűség.
Bolhão-ban szálltunk meg – a Calacatta House-ban -, ami gyönyörű és megfizethető (a többi szálláshoz képest), központi helyen van, de még mindig elég távol ahhoz, hogy jól aludjunk éjszaka. Amit – nem fogok hazudni – ritkán és rövid időre tettünk, amikor nem róttuk az utcákat, vagy nem ültünk egy bárban kortyolgatni a fehér Porto Tonico-t. Aki nem hallott volna róla, ez egy helyi ital, ami már önmagában elég jó ok arra, hogy Portugáliába utazzunk. Meg persze az evés is! A portugál konyha nagymértékben a zöldségekre épül, amelyek az időjárásnak, a napsütésnek és az éghajlatnak köszönhetően hihetetlen formában vannak, tele ízekkel. Vegánként egy új mennyországban éreztük magunkat, amikor számunkra ismeretlen ételeket kínálnak az étlapok.
Első esténken mindketten svédasztalos étteremre vágytunk – mint szinte minden alkalommal, amikor utazunk. Mindig igyekszünk megkeresni a legjobb svédasztalos éttermeket az aktuális környékünkön, de a portói minden bizonnyal az egyik legjobb büféétterem volt, ahol valaha jártunk. A DaTerra 100%-ban vegán svédasztalos menüt kínál bőséges választékkal, salátákkal, levesekkel, köretekkel, pitékkel, főételekkel és desszertekkel, amennyit csak akarunk, vagy amennyit csak enni tudunk, és az ár is méltányos! Csak 12 euró, természetesen a bor nélkül, amit poharanként 2 euróért kínálnak.
Megfizethető úti cél
És ha már az árakról beszélünk, Porto viszonylag megfizethető úti cél, más európai városokhoz képest olcsó is. Egyik délután az Espécie – Restaurante Vegetariano borozóban ültünk, amely szintén nagyon izgalmas menüt szolgál fel. Az elfogyasztott nagyon jó üveg bor mellé két ételt rendeltünk, amelyet soha nem felejtünk el – az egyik egy KFC-stílusú sült karfiol volt fűszeres szószban, a másik pedig a ház ajánlása: a kedves brazil pincér grillezett főzőbanánból készült fogást szolgált fel, lágy, narancssárga curry-hez hasonlatos szószban, okrával, paprikával, sok korianderrel és sós mogyoróval.
Ahhoz, hogy valóban házasságot köthessünk, autót kellett bérelnünk, reggel hatkor indulnunk, öt órát autóztunk Portugália déli részére, kevesebb mint egy óra alatt összeházasodtunk, és újabb öt órát autóztunk vissza – így amikor visszaértünk fáradtan, de elégedetten megérkeztünk Portóba, már minden étterem zárva volt.
Szerencsére megtaláltuk a Honest Greens-t a Santa Catarinán, egy csodálatos étteremben, amit bár már elkezdtek zárni, megengedték, hogy gyorsan rendeljünk és faljunk, főleg mert elmagyaráztuk nekik, hogy most házasodtunk össze, és ez az étel tulajdonképpen az esküvői vacsoránk. Vegán pad thait ettünk csicseriborsóval, tempeh-vel, szójaszószban grillezett kukoricával laskagombával és mindenekelőtt nagyon jó humuszt, hihetetlen kovászos kenyérrel. A Kind Kitchen egy másik nagyon jó vegán lehetőség Portóban, ahol különféle tálakat kínálnak: volt egy mexikói tál guacamoléval és vörösbab raguval, egy mediterrán falafellel, ecetes káposztával és quinoával. A Kind Kitchen nem csak az állatokkal és a bolygóval kedveskedik, hanem emberbarát is, egy nagyon izgalmas koktél menüvel.
Van egy vegán kocsma, ahova nagyon szerettünk volna ellátogatni, ha őszintén szólva, szó szerint háromszor sétáltunk oda, mert a Google Maps szerint a helynek nyitva kellett volna lennie – és nem ez az egyetlen hely, amellyel így jártunk. Portóban a nyitvatartási idők nem igazán frissek a guglin – így érdemes oda telefonálni a helyekre, ahová mindenképp szeretnénk ellátogatni. Így volt ez híres portugál édességgel, a natával is – melyet nagyon kevesen készítenek vegán változatban, és ha nem érünk oda korán, mind eltűnnek a polcról. Persze ez valójában jó jel: úgy fest, a világ Portóban is egyre vegánabbá válik. Végül Odette Pékségében leltem rá az utolsó darabra.
Kihagyhatatlan portugál fado
Az ételeken kívül szívből ajánlunk néhány szórakoztató, inspiráló mókát Porto környékén – de ami a shoppingolást illeti, sok infóval nem szolgálhatunk, miután közel egy éve tartjuk magunkat az önmagunknak tett ígéretünkhöz: nem veszünk semmit, amire nincs feltétlen szükségünk. Azért az újrahasznosítás és fenntarthatóság jegyében a 2nd Hand Shopba benéztünk, mely hihetetlen hely volt, vintage kincsekkel, a napszemüvegtől a kabátokon át a sportruházatig, nagyon kedvező áron.
Ami pedig a kultúrát illeti, az Ideal Fado Club kötelező azoknak, akik élvezik Portugália szívmelengető zenéjét – arra is nagyon jó, hogy egy rövid utazás alatt többet értsünk a helyi kultúrából és az emberekből. A meghitt koncerteken Porto legtehetségesebb művészei lépnek fel, legyenek akár feltörekvő, akár ismert zenészek.
És akkor a végére címszavakban némi praktikus infó…
- A reptérről negyedóránként indul busz a város közepébe, mindössze 5 euróért, de van metró is, és a taxi sem drága. Porto bejárására nem javasolnám az autós közlekedést – kevés a parkolóhely, a város pedig olyan kicsi, hogy minden megközelíthető gyalog, és a tömegközlekedés is remek opció.
- Nem soroltam fel a klasszikus turista-látványosságokat, hiszen ezekkel telis-tele van a net, de sokan kihagyhatatlannak ítélik a Tőzsde Palotát, a Dom Luis hidat, a Teleferico de Gaila kábelkocsit, a Jardim do Morro parkot, a Lello könyvesboltot, a Bolhao piacot, a Sé do Porto székesegyházat, és az Aguda beachet, de az igazság az, hogy szerény véleményem szerint sokkal izgalmasabb egyszerűen csak menni, rácsodálkozni a színes csempékre, monumentális templomokra, vagy csak sétálgatni az óceánparton. A nevezetességek szépek, ugyanakkor gyakran ezek a legkevésbé autentikus közegek a város megismeréséhez.
- Ha valaki a “teljes csomagra” vágyik, szeretettel ajánljuk Magdit, aki Magyarországról Portugáliába költözött utaskísérő, és lisszaboni kolléganőjét, Krisztit – itt találod meg őket.