Visszaengedték a vadonba a Déli-óceánon azt a császárpingvint, amely az Antarktiszról indulva egészen Ausztráliáig úszott, ahol néhány hete vetődött partra – közölték pénteken az ausztrál hatóságok, kiemelve, hogy először találkoztak ekkora távolságot megtevő császárpingvinnel.
A kifejlett hímet
november 1-jén találták meg a Nyugat-Ausztrália déli részén fekvő Denmark város tengerpartján, mintegy 3500 kilométerre az Antarktisztól.
A nyugat-ausztráliai kormány közlése szerint az állatot szerdán engedték szabadon a park- és vadvédelmi szolgálat egyik hajójáról.
A császárpingvinek akár 1600 kilométert is megtesznek néha egy hónapig tartó táplálékszerző útjuk során, de ennek több mint kétszereséről a szakértők eddig nem tudtak.
Carol Biddulph, aki elengedéséig a pingvint gondozta, felidézte, hogy amikor Gus – ahogy Augustus római császárról elnevezte – hozzá került, nagyon alultáplált volt, és attól lehetett tartani, hogy nem éli túl.
Hozzátette, hogy nagy élmény volt számára a pingvin gondozása, és nagyon fog neki hiányozni.
A szakember elmondta, hogy tapasztalatai szerint
a magányos pingvinek gondozásában fontos szerepet játszanak a tükrök, mivel a pingvin így nem érzi egyedül magát. Gus is szerette a tükrét, és az döntő szerepet játszott a felépülésében.
Az egy méter magas pingvin 21,3 kilogramm volt, amikor rátaláltak, és elengedéséig 24,7 kilogrammra sikerült felhizlalni. Az egészséges, kifejlett példányok akár a 45 kilogrammot is elérhetik.
Belinda Cannell, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem kutatója elmondta, hogy nincs tudomása olyan esetről, amikor egy császárpingvin egészen Ausztráliáig jutott volna. Néhány példány elért Új-Zélandig, de az jóval délebbre fekszik – tette hozzá.
Gust a déli félteke nyarának közeledte miatt nagyon fontos volt visszavinni az óceánba, mert a vízben tudja szabályozni a testhőmérsékletét.
(MTI)