Budapest legtöbb pontjáról látni lehet a nemrég átadott Mol Campus épületét, ami 143 méter magas lett. A Mecsek 535 méter magas Misina csúcsán álló tévétornyot viszont a frissen átadott felhőkarcoló sem tudta túlszárnyalni, hiszen a pécsi épület még így is több, mint 50 méterrel magasabb.
Történetét és napjainkban betöltött funkcióját járjuk körbe az átadásának 50. évfordulója alkalmából.
A pécsi tévétorony megépítése
A Misina tetején álló, 15 méter magas építményt 1908-ban adták át, ami akkor Kiss József-kilátó névre hallgatott. Mivel erről a pontról egész Pécset be lehet látni, népszerűvé vált a kirándulók körében.
Végül a kilátót elbontották, hogy 1968-ben megkezdődhessen a ma is látható torony építése, amit 1973. április 4-én adtak át. A beruházás az akkori időkben is rendkívül nagy költségekkel járt, összesen 100 millió forintot vett ki a magyar költségvetésből.
A Vízvárdy István, Söpkéz Gusztáv és Thoma József tervei alapján készült épület eredetileg 191 méter magas volt.
Mostani magasságát egy 1995-ös antennacserének köszönheti, ami 6 méterrel növelte eredeti méretét.
A tévétorony számokban
Az ország legmagasabb épületéről sok nyilvános adat található. Íme néhány érdekesség:
- a torony jelenlegi mérete 197 méter;
- építéséhez közel 19 ezer tonna vasbetont használtak fel;
- tetejére 459 lépcsőfok vezet fel;
- 72 méter magasságban található egy étterem;
- szintén 72 méter magasságig van lehetőség lifttel utazni;
- a kilátó rész 80 méter magasságban található;
- napjainkban ez Közép-Európa legnagyobb körpanorámájával rendelkező kilátója.
A torony története napjainkig
A torony eredetileg az akkori MTV1 és MTV2, valamint a magyar és helyi rádiócsatornák jelminőségét javította a Dél-Dunántúlon. Napjainkban viszont már csak rádióadókat sugároznak itt.
Az épület átadását követően nem kevesebb, mint 200 ezer turista kereste fel a tornyot évente. Igaz, ekkor a Misinán sokkal nagyobb volt az élet, mint napjainkban. Itt volt például egy 180 éves mecseki dinoszauruszról szóló kiállítás, amit azóta Pécsről a pár kilométerre található Komlóra költöztettek.
De 1961-től az alig 10 perc sétára található Mecseki Parkerdőben működött a Pécsi Vidámpark is, ami végül 2011-ben zárta be kapuit, mert a fennmaradáshoz szükséges évi 20-25 000 helyett csak 5000 látogatója volt. A torony környékére így mára leginkább csak a kisvasút és az állatkert miatt érdemes ellátogatni. Na meg persze a panoráma miatt, ahonnan szerencsés esetben egészen Horvátországig is ellátni. Ha pedig itt járunk, akkor meg is ebédelhetünk a panorámás étteremben, ami a rendszerváltás óta működik, 72 méter magasságban.
Esténként a város szinte minden pontjáról megcsodálhatjuk a különböző színekben pompázó tornyot, ami 2017-ben kapott új díszkivilágítást. Nemzeti ünnepeinken pedig egyedi, piros-fehér-zöld színbe borul az ország legmagasabb épülete.
Átalakul a tévétorony környéke
Sajnos a torony melletti terület és elhagyatott épület jelenleg szomorú képet fest. Pécs város önkormányzata viszont nemrég ötletbörzét hirdetett a terület hasznosítására, majd a legjobb ötleteket szavazásra bocsátotta.
A 19 ezer beérkezett szavazatból a legtöbbet az „Aktív Misina” koncepcióterv kapta. Erre a voksolók 49,16 százaléka szavazott.
A tervek alapján egy olyan mozgás- és túraközpont valósul meg a Misina-tetőn, amely a természetjárók és a sportolni vágyók minden igényét kielégíti. A háromszintes épület mellett helyet kap majd egy felnőtteknek szóló kültéri edzőrész, egy játszótér, valamint egy e-töltő állomás is. A legfelső, nyitott szinten pedig a mecseki panorámában gyönyörködve kávézhatunk majd.
A tervek szerint a fejlesztésnek 2023. októberében vagy novemberében kell lezárulnia. Az új Misina-tetőt ekkor vehetik birtokba újra a Pécsiek és az ide érkező turisták.