Ahogy közeleg a nyár egyre több lehetőségünk – és természetesen kedvünk is – van a szabadban tölteni az időnket. Azoknak azonban, akik nem elégszenek meg a céltalan bolyongással, vagy a kétségkívül gyönyörű, de már jól ismert Nemzeti Parkjainkkal, most bemutatjuk hol található az öt eldugott apró „sziget ” Magyarország területén, ahová érdemes ellátogatni, ha maradandó élményre vágyunk!
Egy csipetnyi Anglia – A martonvásári Brunszvik-kastély és park
Budapesttől mindössze alig harminc percnyi autóútra található Magyarország egyik leglátványosabb és minden bizonnyal legizgalmasabb történelmi múlttal rendelkező kastélyparkja Martonvásáron. A Brunszvik család az 1830-as években kezdte építeni a Tudor stílusú kastély és ezzel nagyjából egyszerre kialakítani a mára már lenyűgöző látványt nyújtó angolparkot. A több mint hetven hektáros területen a platánon, juharon, páfrányfenyőn és mocsári cédruson kívül olyan különleges növények is helyet kaptak, mint az amerikai szivarfa, a törpe mandula vagy a balkáni éger.
A parkon átfolyó Szent László-patak vizét felduzzasztva egy mesterséges tavat is kialakítottak, benne egy szigettel, amin ráadásul egy, Beethoven előtt tisztelgő hangversenykert is helyet kapott. Ennek az oka, hogy élete során a minden idők egyik legnagyobb hatású zeneszerzőjeként számon tartott zseni többször is megfordult a kastélyban és a parkban, mivel rendkívül jó kapcsolatot ápolt a Brunszvik családdal.
A zeneszerzőnek nemcsak szobra van a parkban, de egy hangversenyteremmel és egy emlékmúzeummal is adóznak az emléke előtt,
aminek egyik legkülönlegesebb darabja kétségtelenül Beethoven egykor használt saját zongorája. Az idelátogatók a kastélypark szépségeiben 900 forintért gyönyörködhetnek, de a múzeum és az egyedülálló relikviák megtekintését is mindössze csupán 2500 forintért élvezhetik.
100 éves fák árnyékában – A debreceni Nagyerdő titkai
A több mint ezer hektáron fekvő védett Nagyerdei park Debrecenben nem csupán a lenyűgöző állat- és növényvilága miatt lehet izgalmas úti cél, bár kétségtelen, hogy a hét-nyolcszáz növényfaj árnyékában fel-felbukkanó őzek, borzok és nyestek sem számítanak hétköznapi látványnak. A Nagyerdőben emellett azonban az az igazán vonzó, hogy az egész év során folyamatos, állandó és szezonális programok várják az idelátogatókat, így az egész család, a legkisebbektől az idősebbekig mindenki megtalálhatja azt, ami a tökéletes kikapcsolódáshoz szükséges.
A gyermeknek például garantált szórakozást nyújthat az Ötholdas Pagony névre keresztelt játszótér, aminek a közelében megannyi felfedeznivaló várja a természet szerelmeseit: a parkban található Állatkert – a Vidámparkkal együtt – augusztus végéig minden nap reggel 09.00-től délután 18.00-ig várja a látogatókat. A Nagyerdő százéves tölgyeinek árnyékában, a Békás-tó partján megpihenni pedig olyan élmény, amiért mindenképpen megéri Debrecenbe utazni. Itt még az aktív kikapcsolódást kedvelő látogatók sem fognak unatkozni, hiszen rendszeresek a különböző, szervezett nordic walking túrák is, melyek közben még jobban megismerhető a Nagyerdő elképesztő élővilága.
Ahol a víz az úr – Festetics-kastély és park Dégen
A Fejér megyei Dég településen található Festetics-kastély önmagában impozáns látványt nyújt, ami nem is csoda, hiszen sokak szerint ez az épület a klasszicista építészet egyik legkiemelkedőbb példája hazánkban.
A kastély körül található parkban három vízfolyás találkozásánál kialakított mesterséges tó teszi azonban valóban meseszerűvé.
Az úgynevezett szerpentin-tó közel két kilométer hosszan nyúlik el a parkban, tele olyan édesvízi halakkal, mint a keszeg és a ponty, de még az ötven kilós harcsák sem számítanak ritkaságnak. Annak ellenére, hogy a kastély jelenleg felújítás alatt áll, a park természetesen így is látogatható: a háromszáz hektáros területen a tisztások és az ösvények forgatagában megtalálhatjuk a németalföldi stílusban épült Hollandi-házat is, ami igazi kuriózumnak számít hazánkban. A kastélyparkban fekvő narancsház, egy kisebb katolikus és egy református templom, valamint egy kocsiszín is található.
A nyugalom szigete – A tatabányai Millennium park
Tatabánya oázisaként is emlegetik a városban található Millennium parkot és Csónakázó-tavat, ami nem is csoda, hiszen a nyüzsgő forgatagot elhagyva az idelátogató tényleg úgy érezheti magát, mintha a nyugalom szigetére érkezett volna. A nemrégiben felújított, akadálymentesített és gondozott park mindössze csupán két és fél hektáros területen fekszik, ennek ellenére így is maradandó élménnyel szolgálhat.
A törökmogyoró fasorral, vérszilvafákkal, szomorúfűzekkel szegélyezett ösvények mellett bicikliúton is körbe lehet járni a területet, ahol több aktív illetve passzív pihenést segítő eszköz is a látogatók rendelkezésére áll. A park egyik legnépszerűbb látványossága a Géza fejedelmet és István királyt ábrázoló szobor, ami egyben napóraként is szolgál.
A vadon szerelmeseinek – A Pákozd-Sukorói Arborétum és Vadaspark
A Velencei-tó északi partján, a Mészeg-hegy oldalában, egy egykor birkalegelőnek használt területen alakították ki az ország egyik talán kevésbé népszerű, de annál izgalmasabb parkját, a Pákozd-Sukurói Arborétumot és Vadasparkot, amit meglátogatni igazi családi program lehet. A központi helyen található interaktív Tájmúzeumtól nem messze,
egy tizenöt méter magas kilátótoronyból élvezhetik az idelátogatók a Velencei-tóra nyíló lélegzetelállító kilátást.
A bejárható kirándulóterület közel száz hektár, de kétségtelen, hogy még így is a mindössze hét hektáros Vadaspark az, ami igazán említésre méltó. Itt található az országban a legnagyobb szikaszarvas állomány, de vaddisznókban, őzekben, muflonokban, gím – és dámszarvasokban sincs hiány. Az igazán kíváncsi látogatóknak pedig még egy kilenc állomásos, másfél kilométer hosszú tanösvény is a rendelkezésükre áll, hogy minél jobban megismerjék a táj rejtett szépségeit.
Budapest kedvence – A Városliget
A világ egyik elsőként kialakított közparkja kétségkívül a főváros és az ország egyik leglátogatottabb turistalátványosságának számít a maga közel százhektáros területével. A nagyjából hatezerötszáz fával, kutyafuttatókkal, különböző sétányokkal és eldugott zugokkal tarkított Liget az elmúlt időszakban jelentős átalakuláson esett keresztül.
Megépült többek közt a Magyar Zene Háza, Millennium Házaként újranyitott az Olof Palme Ház, valamint több sportlétesítmény és egy hatalmas Sportcentrum is helyet kapott a területen. Annak ellenére, hogy legtöbben feltehetőleg a Műjégpálya miatt érkeznek, nyilvánvaló, hogy a Városliget nyáron is legalább ugyanannyi izgalommal várja az idelátogatókat!