A mesterséges intelligencia az életünk minden területére hatással lehet: sokan azért aggódnak, mert félnek, hogy a folyamatos tanuláson alapuló rendszer elveszi az emberek munkáját, megbízhatatlan, de vannak, akik szerint akár arra is képesek lehetnek, hogy egy nap elpusztítsák az emberiséget. Legutóbb a 2024-ben megrendezésre kerülő párizsi olimpiakapcsán merültek fel kételyek a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, hiszen hivatalossá vált, hogy ilyen rendszert fognak használni ahhoz, hogy megfigyeljék a tömeget – írja a Forbes.
A francia főváros gőzerővel készül az ötkarikás játékokra és a helyi vezetők igyekeznek is megtenni mindent, hogy az eseményre érkező sportolók és szurkolók egyaránt biztonságban érezzék magukat. Épp emiatt döntöttek úgy, hogy az olimpia során egy nem mindennapi módszert vetnek majd be arra, hogy figyeljék a tömeget és videókat készítsenek a történésekről: a technológia pedig nem más, mint az egyre népszerűbb mesterséges intelligencia. A tervek szerint az MI algoritmusait használó, közterületeken elhelyezett kamerák
képesek lesznek jelezni, ha túl nagy tömeget észlelnek valahol, ha veszélyesnek ítélnek meg egy helyzetet, de még az elhagyott, gyanús csomagokat is felismeri majd.
Ezzel elméletben persze növelik az emberek biztonságérzetét, ennek ellenére az ötletet hallva több jogvédő szervezet is tüntetni kezdett, mondván: személyiségi jogokat sért a kamerarendszer bevezetése és használata. Ezt természetesen a francia politikusok tagadják.
-Nem arról van szó, hogy a kamerák felismerik majd X-t és Y-t a tömegben, arról van szó, hogy felismerik, ha baj van, felismerik azokat a helyzeteket, amiknek rossz vége lehet – idézi a francia belügyminisztert Gérald Darmanint az oldal. Ezt hivatott alátámasztani az is, hogy a törvényhozók
elutasították azt, hogy a mesterséges intelligenciával felszerelt kamerákat arcfelismerő programmal is felszereljék.
Az információk szerint az olimpia biztosítása során azért merült fel az igény a mesterséges intelligencia bevetésére, hogy elkerüljék az olyan tragikus eseményeket, mint amilyen tavaly Dél-Koreában történt, amikor egy halloweeni esemény alkalmával százhatvan ember vesztette életét. Ha valóban használni fogják ezt a kamerarendszert jövőre, akkor Franciaország lesz az első ország az Európai Unióban, ahol ezt a technológiát használják.