Keddtől két hétig nem nyithatnak ki a bárok Párizsban, a francia főváros és régiója a koronavírus-járvány miatti legmagasabb riasztási övezetbe kerültek. Franciaországban szombaton 17 ezer új fertőzöttet regisztráltak, ez új napi negatív rekord. A kórházak intenzív osztályain a betegek 35 százaléka koronavírusos beteg. Korábban Marseille és Guadeloupe szigete került ebbe a kategóriába, ott nemcsak a bároknak, hanem az éttermeknek is be kellett zárniuk – írja az Euronews.
Párizsban a sporttermeket és az uszodákat is bezárják
Nem csak a bárok nem nyithatnak ki Párizsban keddtől, hanem a sportolásra alkalmas helyiségek és az uszodák sem fogadhatnak legalább két hétig felnőtteket, de az iskolai osztályok számára továbbra is megtarthatók a foglalkozások – jelentette be a párizsi prefektus.
A bárok keddtől legalább két hétig zárva maradnak a fővárosban és az elővárosokban, az éttermek viszont szigorított óvintézkedések mellett a megszokott nyitvatartás szerint működhetnek.
Az előírások szerint az éttermekben az asztalok között legalább másfél méteres távolságnak kell lennie, a vendégeknek meg kell adniuk az elérhetőségüket a későbbi esetleges kontaktkutatásokhoz, s nyolcfősnél nagyobb csoportokat nem fogadhatnak a vendéglátóhelyek.
Az alkoholfogyasztást is betiltja a rendőrség este 10 óra után a közterületeken (parkokban, folyóparton, tereken).
A bevásárlóközpontokban és a nagyobb üzletekben szavatolni kell, hogy egy vásárlónak legalább négy négyzetméteres terület jusson, azaz az üzletbe belépők számát csökkenteni kell.
A következő két hétben nem tarthatók meg a nagyobb szakmai találkozók, szalonok, vásárok, kongresszusok, és a sátorban rendezett cirkuszi előadások is elmaradnak – jelezte a prefektus.
A sportolásra alkalmas helyiségek, fitnesztermek, táncklubok, valamint az uszodák nem nyithatnak ki felnőttek számára a következő két hétben, de az iskolai foglalkozások és oktatások megtarthatók.
Bulik és családi ünnepek sem rendezhetők a következő két hétben nyilvános helyeken. Szabadtéren viszont maximum ezer fő részvételével továbbra is rendezhetők sport- és egyéb események.
Az idősotthonokban továbbra is engedélyezett a látogatás, de csak előzetes bejelentés alapján, és egyszerre maximum két ember látogathat egy bentlakót. A kulturális intézmények, azaz a színházak, mozik és a múzeumok, valamint az üzletek a már korábban életbe lépett szigorú korlátozások (kötelező maszkviselés, távolságtartás, kézfertőtlenítés, a nézőterek maximum hatvan százalékos kihasználása) mellett tovább működhetnek.
Oroszországban is súlyosbodik a helyzet, szombaton 10 ezerrel nőtt a betegek száma – ami május óta a legrosszabb napi adat – mindennek ellenére nem terveznek bevezetni szigorításokat. Moszkvában hétfőtől október 18-ig érvényes a rendkívüli iskolai szünet az általános- és középiskolákban. Szergej Szobjanyin moszkvai főpolgármester szerint ezzel lehet lassítani a vírus terjedését. Arra is kérte a szülőket, hogy a gyerekek maradjanak otthon.
Tüntetések Németországban
Bár a hatóságok a jelek szerint kézben tartják a vírushelyzetet, a társadalom egy része azonban türelmetlen a korlátozások miatt. Vasárnap Konstanzban tüntettek a maszkviselés ellen: “Az, hogy kötelező maszkot viselni, hogy az iskolában rákényszerítik a gyerekeket a maszk viselésére, nos, ezek a látható jelei ennek a rettentő rossz helyzetnek” – mondja egy helyi tüntető.
“Az éttermekben meg kell adnunk a címünket és a nevünket, ezt kötelezővé tették. Ha pedig egy veszélyeztetett régióból jövünk, akkor meg tesztre köteleznek bennünket” – teszi hozzá partnere.