Budapest egyik ékköve az Erzsébet-híd pesti lábához közel eső Párisi udvar épülete. Ezt a csodálatos, egyedi épületet, a Párisi udvart egy kőműves sorból kiemelkedő fiú, Schmahl Henrik tervezte, és adta be a tervét az üres telket megvásárló Belvárosi Takarékpénztár által kiírt tervpályázatra.
A Brudern-ház eredetileg a Belvárosi Takarékpénztár székháza volt, melynek földszinti, belső része a Párisi udvar, ami Budapest egyetlen, máig megmaradt 20. század eleji bevásárlóudvara. Az egykori bankszékház neve a mai épület helyén állt korábbi ház után kapta a nevét, melyet Pollack Mihály tervei alapján építtetett 1817-ben báró Brudern József. A 19. század végi nagy városrendezések során 1883-ban előbb részben, majd a XIX-XX. század fordulóján majdnem teljesen lebontották, a telket pedig 1906-ban megvásárolta a Belvárosi Takarékpénztár, hogy ott építtesse fel új központját. A tervpályázatot végül Schmahl Henrik nyerte meg.
Az ezernyi részlettel teli, és több funkciónak is helyt adó épület terve olyannyira jól sikerült, hogy közel ötven beadott pályázat közül az övé nyerte el a tendert. Három évnyi építkezés után az 1900-as évek elején adták át az épületet, melynek jó pár helyiségére szemet vetett korának egyik kiemelkedő fotográfusa, Uher Ödön.
Uher Ödön és a műterem
Uher Ödön 1859-ben Nagyszebenben született, majd 1895-ben Budapestre költözött, ahol egyből meg is nyitotta a belvárosban a fotósműtermét.
Az övé volt az egyik legszebb és legmodernebb fényképész-műterem Budapesten, mely a Párizsi udvar épületében működött.
A fiatal fotográfus hamar népszerűségre tett szert, hírességek jártak hozzá. 1900-ra császári és királyi udvari fényképésszé nőtte ki magát, 1901-ben pedig már egyedüliként ő fotografálhatta Erzsébet Mária királyi főhercegnőt. Mondani sem kell, ezen a szinten már nem kevés jövedelem is dukál. Uher Ödön bevételeit nem kaszinózásra, ledér nők meginvitálására, hanem bizony vállalkozásának fejlesztésére, brand-értékének növelésére fordította. Meglátván tehát a csodálatos Párisi udvar épületének felsőkategóriás miliőjét, első látásra szerelembe esett, és létrehozta itt fényképész-műtermét Budapesten.
Uher Ödön fiának visszaemlékezése szerint
…az ötödik emeleten egy nagyszabású fényképészeti üzemet rendezett be, amelynek az egész Monarchiában nem volt mása. Két nagy műterem, két asszisztens és 24 alkalmazott állott rendelkezésre. A negyedik emeleten volt a lakásunk, a földszinten bejáratként egy „photoüzlet” ahonnan lift vezetett fel a műterembe.
Az alábbi fotóink által megmutatjuk a többfunkciósra tervezett (lakások, üzlethelyiségek, Belvárosi Takarékpénztár irodái) egyedi, rengeteg apró részlettel teli épületet kívülről, majd beviszünk Budapest egyetlen, máig megmaradt századelős bevásárló udvarába, ahol a mostani funkciónak megfelelően hotel recepció, és kávézó található.
Katt ide, galéria nyílik: