– A tavalyi esztendő eleje, a január és február valóban rekordszámokat hozott a vendégéjszakában, az idei év elején a készülődésről lehet beszámolni. Azt látjuk, hogy a teljes turisztikai ágazat készül a nyitásra, egy tavaszi forgalomra – legyen szó szálláshelyekről, vendéglátásról vagy éppen a fürdőkről – kezdte a Mokkában Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: hetek kérdése az újranyitás.
– Mindenképpen kijelenthető: kevesebb van előttünk, mint mögöttünk. Ha néhány hétben határozzuk meg az újranyitás lehetséges dátumát, akkor közel járunk az igazsághoz. A legfontosabbat szögezzük le: mivel járványügyi kérdésről van szó, így az Operatív törzs fogja meghozni azt a döntést, hogy a turizmus-vendéglátás mikor indítható újra.
Konkrét dátum és időpont találgatása helyett inkább úgy fogalmazott: amint lehet, elindul a turizmus, megtelnek a szálláshelyek, fürdők, vendéglátóegységek. Éppen ezért az ágazat egyik szereplőjének sem javasolja az idő előtti nyitást, hiszen azt a rendvédelmi szervek akár hat hónapra is bezárhatják. Inkább óvatosságra és türelemre int a szakember, aki arra is kitért, hogy egyre többen foglalnak a tavaszi-nyári időszakra.
– A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központból azt látjuk – ahol napi szinten követjük a foglalásokat a különböző típusú szálláshelyekre -, hogy a vendégek szépen lassan elkezdték a tavaszi pihenésüket tervezni. Talán ezért használtam azt a szót, hogy tavasz, hiszen április-május hónapokra napról napra folyamatosan erősödik a foglalások száma – ez azt mutatja, hogy van a vendégek egy részében egyfajta megelőlegezett bizalom arra, hogy áprilisban-májusban talán el tudnak menni egy szálláshelyre pihenni. Arról nem is beszélve, hogy a nyári előfoglalási számok -június, július, augusztusra – az elmúlt néhány hétben elkezdtek erősödni, elindult egy nyári előfoglalási hullám is. […] A beutazó turizmus jóval lassabban fog felépülni a belföldi turizmusnál. Ha egyszer elindulunk és megvan az a bizonyos dátum, akkor onnantól akár egy éven belül visszahúzható arra a szintre Magyarország turizmusa, ami egy erős turisztikai országot jelent – de a beutazó turizmus az egy jóval lassabb felépüléssel számol. Természetesen az ügynökségnél kapmányokkal készülünk a beutazó turizmus serkentésére is – mind Budapestre, mind a vidéki Magyarországra, ha meglesz az a pillanat, amikor el tudunk indulni.
A beszélgetésben az is szóba került, mire elég a bértámogatás, valamint kötik-e oltáshoz az utazást.