Ugyan a nyári szezont idénre már magunk mögött hagytuk (bár, akinek még most is tengerpartozni van kedve, az még októberben megteheti anélkül, hogy egy másik éghajlatig kelljen mennie miatta), az ősz is igen alkalmas az utazásra. Annyi változik talán csak, hogy a nagy strandolásos, vízparti mókák helyett a kirándulások, túrázások és a városnézések veszik át a prímet.
Ebben az összeállításunkban olyan helyeket válogattunk össze, amikért nem kell a világ végéig menni, mindegyik itt található Kelet-Közép-Európában, ami azért is jó, mert hoz valami változatosságot az életünkbe, így ahelyett, hogy huszadjára is kiszaladnánk Bécsbe egy hosszú hétvégére, érdemes megfontolni, hogy inkább az alábbi helyszínek egyikét válasszuk.
Persze nem azt akarjuk ezzel mondani, hogy olyan senki által fel nem fedezett kis rejtekhelyeket találtunk a környéken, melyek eddig ne szerepeltek volna a turisztikai térképünkön, sőt, van köztük olyan is, ahová rendszeresen járunk ki mi magyarok elég sokat.
Ljubljana
Szlovéniát egyébként is érdemes meglátogatni és felfedezni, ebből a szempontból Ljubljana tökéletes műveleti központ lehet, hiszen innen indulva lazán beautózhatjuk akár az egész országotis egy hosszú hétvége során. Tudni kell Szlovéniáról, hogy az ősz itt is nagyon szép, különösen az ország középső területein, ahol még nem legyinti meg az embert az Alpok zord időjárása és önfeledten gyönyörködhet a megszínesedő erdőkben.
De Ljubljanát magát választani sem butaság, elvégre kitűnő bor és kajatúrákon vehetünk részt, sőt, ha szerencsénk van és jó időt kapunk el, akkor akár a helyi autentikus streetfoodosok heti kitelepülését is megtekinthetjük, amit péntekenként tartanak, de sajnos csak akkor, ha nem esik az eső. Kulturálisan is elég erős élmény lehet a szombatonként szintén a városban megrendezett művészpiac, ami a helyi kortárs képzőművészek gyűjtőhelye és pontosan ugyanúgy működik, mint bármelyik rendes piac, csak itt nem a kiló hagymára, hanem egy festményre, vagy szoborra lehet alkudni.
Hogy lehet eljutni oda?
Mivel nincs közvetlen repülőjárat ezért busszal, vagy autóval érdemes elindulni, utóbbi esetben Budapestről számítva négy és fél óra alatt simán oda lehet érni.
Krakkó
Lengyelország második legnagyobb és legrégebbi városa, amit azért is érdemes meglátogatni, mert Kelet-Közép-Európa azon nagyvárosainak egyike, amelyiket a második világháború hevében is elfelejtettek cafatokra lőni, így a történelmi belvárosa nem esett át jól-rosszul kivitelezett nagyarányú restaurációkon.
Októberben azért érdemes ellátogatni ide, mert ilyenkor lehet felfedezni az igazi Krakkót, amikor valamelyest alábbhagy a turistatömegek hömpölygése, viszont egyetemi város lévén a hallgatók már ott vannak és gondoskodnak a pezsgésről. A szokásos kötelező látnivalók mellett (ezekből azért Krakkóban akad egy pár) érdemes valamelyik vasárnap elugrani a belvárosi bolhapiacra, ahol a világháborús relikviáktól a népi csetreszeken át a sokszor másolt VHS kazettákig mindent be lehet szerezni.
Hogy lehet eljutni oda?
Vonattal, busszal vagy autóval érdemes nekifutni a történetnek, az utóbbi esetben már pár fokkal combosabb, hat és fél órás vezetésre kell felkészülni.
Zalánpatak
Ha nem egy nagyvárosban akarunk tobzódni, hanem inkább pihenni szeretnénk, akkor azt érdemes fejedelmi közegben elkövetnünk és nincs is ennél megfelelőbb helyszín erre, mint az erdélyi Zalánpatak, ahol az eredetileg Kálnoky-birtokon alakított ki Károly walesi herceg egy olyan kastélyszállót, ahova időnként ő maga is visszavonul, ha már unja Angliát.
A megközelítése mondjuk nem könnyű, mivel a közmondásosan ramaty erdélyi utak közül a Zalánpatakra vezető az ottani átlaghoz képest is szörnyű állapotban van, de ennyit kibírunk. Egyébként a szállóba lehet transzfert kérni akár a marosvásárhelyi repülőtérről is és a környék festői szépsége, illetve az igénybe vehető szolgáltatások (a lovaskocsizástól kezdve a panorámás étkezésen át a szervezett kirándulásokig bezárólag) bőven megérik, hogy egy kicsit magunk mögött hagyjuk az agyoncivilizált urbánus valóságunkat.
Hogy lehet eljutni oda?
A legegyszerűbb elrepülni Marosvásárhelyre és a szállóval egyeztetve kérni oda egy transzfert.
Dubrovnik
Trónok harca rajongóknak csak annyit kell ehhez hozzátennünk, hogy Királyvár és rögtön mindenki tudni fogja, miről van szó. Mivel tengerparti városról beszélünk a Mediterráneumban, ezért az idő ilyenkor még jó, így akár fürdőzéssel is lehet kísérletezni és bár nagyságrendekkel kevesebb a turista, de sajnos a 25 olykor 30 fokos időjárás miatt még simán előfordulhat, hogy belefutunk valami félrészeg hülyébe, aki a belváros közepén pucéran kántálja, hogy shame, shame.
Ettől eltekintve Dubrovnik belvárosa az archetípusa annak, ahogyan egy több, mint ezeréves mediterrán kikötőváros centrumát elképzelnénk. Hangulatos szűk utcácskák által összekötött tágas terek, érezhető masszív középkor atmoszféra, remek ételek, kiváló sörök és mindez igen csak elfogadható áron.
Hogy lehet eljutni oda?
Busszal vagy autóval (bár utóbbi esetben érdemes egy zágrábi megállást beiktatni, mert akár 9-10 órán át is tarthat az utazás).
Prága
Ősszel nincs is jobb, mint elmenni Prágába és tenni egy visszafogott kísérletet a cseh sörállomány elpusztítására. Hrabal úgyis megmondta, hogy a kocsma templom, ahol a csapos a pap és a sör az oltári szentség. Ha csak ennyit tudunk Prágáról már garantáltan jól fogunk szórakozni, és ha ehhez még hozzávesszük, hogy ez a környék másik olyan nagy múltú városa, amelyik kisebb karcolásokat leszámítva szinte érintetlenül került ki a második világháborúból, máris egyértelművé válik, hogy érdemes meglátogatni.
Ha ilyentájt járunk a cseheknél érdemes arra odafigyelni, hogy nagy lelkesedéssel kínálják az általuk burčák-nak (burcsák) nevezett italt, ebből csak módjával fogyasszunk, ez ugyanis a murci csehül és nagyon súlyos kétoldali heveny katzenjammert kaphatunk tőle. Amennyiben a város igen gazdag zsidó vonatkozású emlékhelyeit és múzeumait is szeretnénk felkeresni, érdemes tájékozódni az októberre esedékes zsidó ünnepek dátumairól (zsidó újév, Jom kippur, stb.), ugyanis ezeken a napokon a legtöbb ilyen jellegű létesítmény zárva tart.
Hogy lehet eljutni oda?
Busszal vagy autóval.