Közeleg az ősz, így lassan elő lehet venni a szekrény mélyén meglapuló túrabakancsokat és hátizsákokat. Az erdei kirándulásokhoz rengeteg páratlan szépségű magyarországi helyszín között tudtok válogatni, a cikkünkben ehhez adunk pár ötletet. Az útvonalak többsége pénztárcabarát, természetközeli és kalandos élményt kínál családoknak, pároknak, de ideálisak baráti kiruccanásokhoz is.
Bakony: kirándulás, kalandozás
Ha egy igazán vadregényes kirándulással szeretnétek indítani az őszi utazós szezonotokat, a Bakony Csesznek környéki völgyeit célozzátok meg. A helyszín legismertebb pontjai közé tartozik a Cseszneki vár, az Ördög-árok és a Kőmosó-szurdok.
A Cseszneki vár egyike Magyarország leglátványosabb várromjainak, a helyszínről ráadásul gyönyörű panoráma nyílik a Bakonyra. Az állattartó gazdiknak pedig külön jó hír lehet, hogy az impozáns várrom kutyával is megtekinthető.
Az Ördög-árok Csesznek mellett Gézaházapusztáról, Bakonyoszlopról és Dudar településekről közelíthető meg. A túra végén Magyarország egyik legszebb természeti képződményéhez, az Ördög-gáthoz juthattok el.
A terület a szűk szorosáról, egy mohával benőtt szikláról, a tavacskájáról és a kis vízeséséről vált ismertté.
A látványos túraútvonal egyébként közepes nehézségű, a hosszú táv és a meredekebb, kanyargós részek miatt inkább idősebb – és túrázásban gyakorlottabb – gyerekkel ajánlott útnak indulni erre. Ha valaki mégis kisgyerekekkel vágna az Ördög-ároknak, semmiképp ne esős, nyirkos időben vegye célba a vonalat, a veszélyesebb szakaszokon pedig fogja a gyermeke kezét.
A Kőmosó-szurdok pedig a Cseszneki vár közvetlen közelében található. A szurdok úgy egy kilométer hosszú, az őszi színek és csodás helyi patak miatt (igaz, a patakban nem mindig van víz) megéri itt is tenni egy rövidebb sétát. A kisgyermekes családok ezen az útvonalon se induljanak el nyirkos időben.
És ha egy igazán gyerekbarát programmal is feldobnátok a Bakony környéki túrát, látogassatok el a Szent László Kalandparkba is. A három hektáros terület az Öreg-Bakony lábánál helyezkedik el, a parkban kipróbálhattok akadálypályákat, mászófalat és egy 100 méter hosszú csúszópályát is.
Szalajka-völgy – akár a legkisebbeknek is
A Bükk hegységnél lévő Szalajka-völgyet már igazán kicsi babákkal is érdemes lehet megcélozni, hiszen a völgyet akár babakocsival és a Szilvásváradi Erdei Vasúttal is be lehet barangolni. A terület legismertebb látványosságai közé a Szalajka-patak, a Gloriett-tisztásnál lévő 17 méter hosszú Fátyol-vízesés és a Szabadtéri Erdei Múzeum sorolhatóak.
A Szilvásváradi Erdei Vasút egyébként menetrend szerint közlekedik, és mintegy 5 kilométert tesz meg a Szalajka-völgyben. A kisvonat a völgy bejáratánál lévő Fatelepről indul, a végállomás pedig a Fátyol-vízesés közvetlen közelében, a Gloriett-tisztásnál van.
A Gloriette-tisztástól indul egyébként az ismert helyi természeti kincsekhez vezető utak legnagyobb része, így ez a zöldellő terület remek találkozási pontként szolgálhat, ha külön indulnánk túrázni.
A Fátyol-vízesés pár perces sétára van az említett végállomástól. Azoknak pedig, akik a Szilvásvárad belterületén található parkolótól indulnak sem kell túl hosszú (körülbelül 4 kilométer) gyalogtúrával számolniuk a csodás vízesésig.
A Szabadtéri Erdei Múzeumot pedig a Fátyol-vízesés melletti Horotna-völgyben találjátok, az intézményben a régi erdei mesterségeket és a művelőik életkörülményeit elevenítik fel.
Lillafüredi-vízesés – Kettőt egy csapásra
A húsz méteres magas Lillafüredi-vízesés Magyarország legnagyobb függőleges esésű vízesése. Ha még nem jártatok erre, az idei szeptember épp ideális lesz arra, hogy útnak vágjatok.
Lillafüredről annyit mindenképp érdemes tudni, hogy a terület hivatalosan Miskolc része, az impozáns erdős rész viszont több kilométerre van a belvárostól. Szóval itt egy hétvége alatt akár egy városnézős és egy természetben bóklászos napot is leszervezhettek magatoknak.
Amennyiben a Lillafüredi-vízeséshez nincs időtök elgyalogolni, a helyi erdőben mindenképp megéri megejteni egy sétát a friss levegő és csodás őszi színek miatt. De ha nem elégedtek meg egy erdei sétával, ajánlott a Palotaszállónál lévő parkolónál hagyni az autókat, és innen elindulni a vízeséshez. Erről a sétányról korlát és ösvény is biztosítja, hogy biztonságosan eljussatok a vízesés alá.
Azoknak pedig, akik busszal szeretnének ellátogatni a helyszínre, a Palotaszálló megállónál érdemes leszállniuk. A ponttól kevesebb mint öt perc séta távolságra található a Lillafüredi-vízesés.
Zsivány-szikla – izgalmas helyszín, érdekes legendával
Olyan magyarországi túrázós terület is van, aminek már a nevével és történetével is könnyen felkeltheted a gyermekeid figyelmét.
A Pest vármegyei Zsivány-szikla a legenda szerint a menekülő IV. Béla búvóhelye volt. Az itt rejtőzködő magyar király állítólag a kincseit is a sziklánál rejtette el, ezt pedig később a zsiványok is próbálták felkutatni.
A Visegrádi-hegység híres sziklaalakzata egy úgy 1,7 kilométeres vonalon érhető el Dobogókő felől, Pilisszentkereszttől pedig kevesebb mint 2,5 kilométer sétát kell megtenni az úti célig.
Mindkét útvonal gyermekbarátnak számít.
A közelben lévő látnivalók közt ki kell emelni még a Rám-szakadékot, a Ferenczy-sziklát, a Vadálló-köveket, a Prédikálószék-kilátót, a Pilis-tetőt és a Thirring-körút szikláit is. A helyszínekre vezető gyalogos túrák kiindulópontja általában Dobogókő környékéről indul.
Mecsek – látnivalók egymás nyakán
A Mecsek Meleg-mányi-völgyében is megéri tenni egy 10 kilométeres körtúrát az idei őszi szezonban. A terület igazi ékszerdobozának a Meleg-mányi-vízesés számít. A célponthoz a baranyai Mánfáról, egy Mecsek északi lejtőjén lévő falucska határából lehet eljutni.
A szurdokvölgyben barangolva elég a követni a fákon elhelyezett piros jelzéseket, hogy megtekinthessétek a Bikfa-forrást, a Cserkész-forrást, a Mánfai-kőlyukat (ez a Mecsek legnagyobb barlangjai egyikének bejára) és egy tölgyfából épült hidat.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Idővel a zöld túraútvonal jelzései mutatják, hogy merre találjátok a Mecsek legnagyobb vízesését (Ágnes-vízesés) és a Meleg-mányi-vízesést is. Ez utóbbi mellett fakad a Meleg-mányi-forrás, továbbá erre található az Anyák kútja is.
A túravonal nem számít nehéznek, így gyermekes családok számára is ideális úti cél.
Kerékpárútvonal
Az őszi időjárás ahhoz is ideális, hogy bringával vágjunk útnak valamelyik csodálatos magyarországi környékre.
Ahogy már az áprilisi úti cél ajánlókban írtuk, a legjobb hazai bringás terepek közt meg kell említeni az alpesi hangulatú Pálháza–Bózsva kerékpárutat, a Veszprém–Balatonalmádi kerékpárutat, a romantikus Szob–Zebegény kerékpárutat, a különleges Három folyó kerékpáros útvonalat, a csodás Tómalom–Fertőrákos kerékpárutat illetve a Poroszló–Tiszafüred kerékpárutat. Ha érdekel a Tisza-tó melletti kerékpáros beszámolónk, és tudni szeretnéd hová érdemes ellátogatni Magyarország második legnagyobb tavánál, kattints a linkre.