Az óraátállítás rengeteg embernek jelent kellemetlenséget, aminek két oka is van. Az egyik az, hogy ilyenkor sokunknak hosszabb-rövidebb időre megzavarodik a belső órája, a szervezetünk ugyanis a sötétség és a világosság váltakozásához kapcsolódó úgynevezett cirkadián-ritmushoz igazodik.
“Az óraátállítás miatt ez a ritmus egy órával eltolódik, az egy órányi alváshiány miatt pedig ébredéskor az alvást segítő melatonin hormon szintje még olyan magas, mint ahogy az alváskor lenni szokott. Ezzel szemben azonban a cukorszintet szabályozó glükokortikoid szintje, valamint az ébrenléti aktivitást és éberséget elősegítő orexin nevű ingerületátvivő anyag alacsony, ezért szétszórtnak, dekoncentráltnak érezhetjük magunkat” – magyarázta Dr. Váradi Katalin szomnológus a Mindmegette.hu-nak.
A cirkadián-ritmus felborulása sokaknak okozhat rossz közérzetet, fejfájást, fáradtságot, ingerlékenységet, koncentrációzavart, emésztési problémákat, étvágytalanságot, álmatlanságot, de akár szívbántalmak is kialakulhatnak.
De mi a különleges – hogy visszakanyarodjunk a cikkünk elején említettekhez – a 2024-es nyári időszámítás kezdetében. A jó hír az, hogy idén március 31-én, épp húsvét vasárnap hajnalban állítjuk át 2 óráról 3 órára az időmérő készülékeket. És mivel a húsvét hétfő is munkaszüneti nap Magyarországon,
hétfőn lehetőségünk lesz némileg kipihenni az előző nap “elveszített” 60 percet.
A helyes irány
Nem csak a cirkadián-ritmus felborulása jelent problémát óraátállításkor. Bár a digitális órák, mobiltelefonok elterjedésével évről évre kevesebb időmérőt kell manuálisan átállítani, rengeteg háztartásban találni még analóg órákat. Sokan elbizonytalanodnak óraátállításkor, hogy melyik irányba kell elmozdítaniuk a mutatókat tavasszal, illetve ősszel.
Nekik adunk most egy könnyen megjegyezhető tippet, amit ha észben tartanak, a továbbiakban nem fog fejtörést okozni számukra az óraátállítás iránya. Tehát:
az evidens, hogy a téli hidegebb időjárás után tavasszal melegszik az idő, tehát a hőmérők emelkedő értékeket mutatnak, csakúgy, mint a márciusi óramutatóknak a kisebb számról (2) a nagyobb számra (3) történő átállításakor. Ebből logikusan következik, hogy ősszel mindez épp fordítva zajlik.
Sosem törlik el az óraátállítást?
2021-ben járt le az óraátállítás eltörlésének határideje, de az uniós tagállamok nem tudtak közös nevezőre jutni a kérdésben. A témáról ebben a cikkben olvashatsz bővebben.