Az önkéntesség az egyik legjobb mód arra, hogy kevés pénzből utazd be a világot. Egy ilyen vállalás nem azt jelenti, hogy adsz valamit, más pedig elveszi tőled, a jól kiválasztott karitatív munkával lehet csak igazán gazdagodni – persze, nem materiális értelemben.
Mit jelent önkénteskedni?
Önkénteskedésért cserébe utazni tulajdonképpen azt jelenti, hogy az egyéni képességeidért szállást és más juttatásokat biztosítanak neked. Egy ilyen megállapodás az empátián alapul, az egyezség révén pedig hozzájárulhattok mások, illetve a világ fejlődéséhez a kiválasztott szervezettel. Sőt, az elköteleződéssel minden bizonnyal magadat is gazdagítod.
A karitatív munkavállaláskor nem feltétlenül kell ragaszkodnod a szakmádhoz, végzettségedhez.
Viszonylag gyakorinak is számít, hogy az önkéntes, aki például sokat van emberek között a civil szakmájában, valamilyen iroda mélyén elszöszmötölős munkát kér magának az önkénteskedés idejére. Ugyanez igaz fordítva is.
Egy ilyen elköteleződés – a világban kalandozás mellett – tehát akár nagyszerű mód lehet arra is, hogy tapasztalatot szerezz egy másik területen. Amennyiben pedig még nem tudod, hogy milyen egyetemre menj, milyen szakot válassz, esetleg a pályaváltáson gondolkodsz, az önkénteskedéssel az önismeretre is esélyt kaphatsz.
A lehetőségek tára szinte végtelen, dönthetsz a szociális szféra mellett, tehetsz a környezetért vagy az állatokért, de rengeteg olyan lehetőség is van, amelyekkel a parlagon hagyott művészi adottságaidat csalogathatod elő.
A korkérdést pedig engedd el, ha önkénteskedni szeretnél. Egy-egy ügynél pont ugyanannyira szükség van megfontoltságra és nyugodtabb attitűdre, mint a fiatalok pezsgésére.
Légy megfontolt
Egy vállalás előtt mindenképp jó racionalizálni, hogy a karitatív munkának lehetnek „hátrányai.” Ha ilyen feladatot vállalsz, jó tisztában lenned azzal, hogy nem luxuskörülmények között töltesz majd heteket, gyakran osztozni kell a szobákon és fürdőszobákon.
Ha az a kalandozó típus vagy, aki szívesen bevállal egy hálózsákot élményekért és nevetésért cserébe, könnyebb dolgod van. Amennyiben viszont kacérkodsz a külföldi önkéntesség gondolatával, de vannak fenntartásaid, próbáld megtalálni azt az ügyet, amiért szívesen hozol áldozatot. Ne feledd, a karitatív tevékenységeknek is megvannak a maguk előnyei.
Egy szimpla kirándulás eleve azt jelenti, hogy emlékekkel, impulzusokkal gazdagodunk, az önkénteskedve utazásnál ugyanezt kapjuk, csak sokszorosan.
Két lehetőség között választhatsz
Azt is fontos átgondolni, hogy szervezett vagy egyéni útra szeretnél vállalkozni. A szervezett lehetőségeknél egy-egy meghatározott egyesület által kínált munkára tudsz pályázni.
Tehát része leszel egy közösségnek, a szervezet tagjaként dolgozol majd a vállalás alatt.
Ez az opció kicsit kötöttebb, mint mikor egyéni külföldi önkénteskedésre mész, hiszen gyakran előre meghatározhatják a korhatárt, hány órát szükséges dolgoznod és milyen nyelvismeret elengedhetetlen a vállaláshoz.
Az egyéni önkénteskedés ezzel szemben kicsit ijesztőbb lehet elsőre, cserébe viszont könnyebben szabhatsz feltételeket. Az adatbázisokban eleve úgy tudsz munkák után kutatni, hogy szűrsz a lehetőségek között. Meghatározhatod például, hány óra önkénteskedést vállalnál, de a nyelvismeretnél is nagyobb szabadságot kapsz.
Amikor a magad ura vagy
A Worldpackers egy olyan együttműködési platform, amely a világ minden tájáról kapcsolja össze az önkénteseket és a házigazdákat. A szervezet oldala szerint 170 országból több mint egymillió utazó és vendéglátó élt az általuk kínált lehetőséggel.
A Worldpackers korábban írt bővebben egy észak-írországi önkéntes munkáról. A Portaferryben lévő farmon lehetőség van állatokra vigyázni, építkezni, és mint hozzáteszik, az önkéntesek közelebbről is megismerhetik a permakultúrát. A helyszínen emellett kerékpárokat biztosítanak, így az önkéntesek akár bringával is bejárhatják Írország csodáit.
Bővebben cikkeznek továbbá a sammatzi eco-programról. Sammatz egy nagyobb terület Alsó-Szászországban, a biodinamikus gazdaságban többek között pékség, tejüzem, gyermek- és ifjúsággondozó intézmény, valamint művészien kialakított kertek találhatóak.
Beautiful! We got out for a walk at the nearby Sammatz Gardens. Just a beautiful place this time of the year🌷 pic.twitter.com/8rPKFGWf8g
— 🌻💙🌳 (@anke_kindler) May 8, 2020
A Worldpackers szerint egy sokszínű és barátságos közösségről van szó, a helyszínen pedig rengeteg nemzetközi utazóval, önkéntessel találkozhatunk, és sokat tanulhatunk a környezetvédelemről. A szervezet oldalán egyébként a világ minden tájáról válogathatunk, a helyszínek és vendéglátók pedig előre lecsekkolhatók.
Hasonló lehetőséget nyújt a Workaway és a WWO, a két adatbázisban szintén nem előre leszervezett lehetőségek után tudsz kutatni.
A közelben is vállalhatsz önkéntes munkát
Azoknak, akik külföldi önkéntes munkára vágynak, az International Volunteer HQ Limited (IVHQ) oldalait is megéri böngészniük. A céget 2007-ben alapították, és mára több ezer önkéntesnek biztosítottak megfizethető utazásokat.
A projekt magába foglalja többek között a tanítást, az állatvédelmet, a környezetvédelmet, a művészettel és sporttal kapcsolatos lehetőségeket, civil szervezetek támogatását, a menekültek megsegítését, a nők helyzetének javítását, az idősek gondozását és még rengeteg más feladatot is.
Az IVHQ készített egy cikket is, amelyben 2023 és 2024 legjobb külföldi önkéntes programjait gyűjtik össze.
A felsorolásban szerepel többek között Zanzibár, Marokkó és Peru is.
Ha valaki kezdetben ugyanakkor idegenkedik a túl távoli helyektől, a lista európai helyszínei közt van a kontinens egyik legizgalmasabb romvárosa, a horvátországi Split illetve az erdélyi Csíkszereda és környéke is. Az IVHQ programja például angol nyelvtanítási és állatgondozással kapcsolatos lehetőségeket kínál a romániai önkénteseknek.
Lehetőség a szakmai fejlődésre
Szintén remek lehetőségeket kínál az Európai Szolidaritási Testület (European Solidarity Corps, ESC). A programmal fiatalok kapcsolódhatnak be külföldi önkéntes vagy szakmai projektmunkába. A karitatív tevékenységért ebben az esetben sem jár fizetség, viszont a résztvevők minden költségét fedezik.
„Ha életkora 18 és 30 év között van, és kellő elhivatottságot érez magában, 2 héttől 12 hónapig terjedő időszakot tölthet önkéntesként hazájában vagy külföldön. A 18 és 35 év közöttiek humanitárius segítségnyújtási projektekre is jelentkezhetnek”- írják az europa.eu-n, a linkre kattintva lehet jelentkezni.
A programhoz kapcsolódott többek között a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, így akár a szervezet közreműködésével is hozzájárulhatunk a külföldi szociális intézmények, civil szervezetek munkájába például Németországban, Franciaországban, Angliában, Lengyelországban, Spanyolországban, Olaszországban, Litvániában.
A lehetőségek között a European Youth Portal adatbázisában lehet válogatni.
Önkéntesség – nem csupán fiatalon
Az UNICEF az ENSZ Gyermekalapja, a szervezetet még Nobel-békedíjjal is kitüntették a tevékenységéért. Az UNICEF és az önkénteseik igyekeznek jobb hellyé tenni a világot például az egészségügy, szociális gondoskodás és oktatás területén. Az ESC projektjével ellentétben, itt nem csupán a fiataloknak nyújtanak önkéntes munkát.
Élve a lehetőséggel, a világ egyik leghíresebb szervezeténél dolgozhatunk, az UNICEF oldalán pedig mindig kutathatunk az új, érdekes külföldi kihívások után.
Amire mindenképp figyelj
Természetesen tengernyi más szervezet is kínál lehetőségeket. Egy-egy utazás előtt azonban mindenképp ajánlott az egyesületek, adatbázisok és szállásadók hitelességét ellenőrizni. Első körben próbálj meg olyan ismerősöktől tanácsot, ajánlást kérni, akik már részt vettek ilyen programban. Amennyiben erre nincs mód, érdeklődj például különböző, erre a célra létrehozott csoportokban a közösségi médiában.