A holland Ramada hotel első látásra teljesen átlagos szállodának tűnik. A Ramada Európa egyik legfontosabb repülőtere, az amszterdami Schipol közvetlen közelében van a 12 ezres lakosságú Badhoevedorpban. A híradások szerint eddig nem volt nagy híre az épületnek, esetleges járatkésések miatt szálltak meg itt a vendégek, vagy ha például konferenciára érkeztek.
Az utóbbi napokban a szálloda az omikron elnevezésű koronavírus-variáns miatt igazán nagy hírnévre tett szert. A holland hatóságok ugyanis ide szállították azon emberek nagy részét, akik aznap érkeztek meg Dél-Afrikából, és a repülőtéren pozitív koronavírus-tesztet produkáltak. Nincsenek kevesen: a két KLM-gép 624 utasa közül 61 szolgáltatott pozitív mintát. Közülük nagyjából 50-en vannak elszállásolva a hotelben, a többieket hazaengedték, hogy otthon tölthessék a karantént. A Ramadában lévő 14 emberről derült azóta ki, hogy az omikron variáns fertőzte meg őket, de ez a szám minden valószínűség szerint még növekedni fog, ahogy egyre több mintát értékelnek ki az egészségügyi szakemberek – írja az Euronews.
Nyakon csípett “szökevények”
Gondolhatnánk, hogy egy ilyen súlyos fenyegetés kezeléséhez elengedhetetlen a fegyelmezettség, a hollandok azonban nem veszik annyira szigorúan a vesztegzárat. A szálloda épülete körül nincsenek rendőrök, csak két biztonsági őrt látni az AFP beszámolója szerint, az ő munkájuk is leginkább abban merül ki, hogy udvariasan kérleljék a környéken nyüzsgő újságírókat, hogy ne fotózzanak és videózzanak. A másik oldalról elméletben nem kötelezi a törvény a karanténban lévőket az ott maradásra – összességében ennek a nagy lazaságnak meglett a következménye.
A járőrök letartóztattak egy 30 éves spanyol férfit és egy 28 éves portugál nőt, akiknek sikerült elszökniük a szállodából (a tesztje csak egyiküknek lett pozitív, de a másikuk úgy döntött még pénteken, hogy vele marad a karanténban).
Egy Spanyolországba tartó repülőjáratról szállították le őket, közvetlenül a felszállás előtt, jelenleg egy kórházban vannak, teljes izolációban. Mivel nem volt kötelező a maradásuk, így az sem tiszta, hogy cselekedetükkel elkövettek-e bűncselekményt, így az igazságügyi minisztérium jelenleg is vizsgálja a helyzetet. Haarlemmermeer község polgármesterének szóvivője, Petra Faber azt mondta, ők abban bíznak, hogy mindenki józan döntéseket hoz a vesztegzár alatt lévők közül, de Hollandiában nem számít illegálisnak az, hogyha valaki kimegy az utcára koronavírus-fertőzöttként. Amit az említett pár elkövetett, az azért kicsit több ennél, hiszen egy nemzetközi repülőjáratra akartak felszállni úgy, hogy tudták, az egyikük fertőzött. De a hotel elhagyása alapvetően nem tilos.
Eközben Harm Grousta, a holland egészségügyi hatóság szóvivője szerint az intézkedések önkéntes alapúak, csak akkor lehet kikényszeríteni őket, ha valaki nem tartja be a szabályokat. Hollandiában a legtöbben tiszteletben tartják a kormány döntéseit, magatartásukat igyekeznek ahhoz igazítani, az viszont őrület, hogy a pár úgy döntött, elhagyja a hotelt – legalábbis Grousta így fogalmazott. Hozzátette: “Nagyon csalódottak vagyunk. Mindenkit veszélybe sodortak maguk körül, sőt, általánosságban a társadalom egészségét is.”
Katasztrófa a Schipol repülőtéren
A Franceinfo beszélt az egyik utassal, aki pénteken repült haza Dél-Afrikából, állítása szerint időzített bomba a Schipol repülőtér – már ami a körülményeket illeti. A járat utasait a bizonytalanság miatt hat óráig várakoztatták a repülőgépben, majd buszokkal repülőtéri várókba vitték őket, tesztelésre, ahol további 10 órába telt, mire megkapták az eredményt. Az emberek persze belefáradtak a maszkviselésbe ennyi időn át, százak zsúfolódtak össze a nem túl nagy váróban, tehát elég nagy volt a fertőzésveszély. Amikor a nap vége felé végre szendvicseket hoztak a repülőtér munkatársai, mindenki rávetette magát a dobozokra, szinte egymás kezéből szedték ki az ételt. A végeredményen azonban sokan meglepődtek:
az utasok nagyjából tíz százalékának pozitív lett a tesztje, pedig elvileg mindenki 72 óránál nem régebbi negatív teszteredménnyel szállhatott csak fel a repülőgépre Dél-Afrikában.
Az már csak a hab a tortán, hogy aki negatív tesztet kapott a reptéren, azt elengedték, mintha nem lett volna összezárva hosszú órákig igazolt koronavírus-fertőzöttekkel, az omikron variáns potenciális hordozóival. A szomorú hír pedig az, hogy az omikron variáns már egy héttel azelőtt megjelent Hollandiában, hogy Dél-Afrika bejelentette volna a létezését. A visszamenőlegesen vizsgált minták közül egy november 19-ei és egy november 23-ai is az új, minden eddiginél több mutációval rendelkező variánst tartalmazta.