Oltások, gyógyszerek, védőeszközök – így készülj egy afrikai, egy ázsiai és egy dél-amerikai utazásra
Aki Afrikába, Ázsiába vagy Dél-Amerikába szeretne elutazni, annak számolnia kell azzal, hogy bizonyos egészségügyi intézkedéseket meg kell tennie. Sőt, van olyan ország, ahová az előírt oltások nélkül be sem engednek.
A kötelező előírásokon felül még számtalan olyan praktika van, ami segíthet minket abban, hogy zökkenőmentes legyen az utazásunk és az ott töltött időt ne a szálláson – vagy rosszabb esetben egy kórházban kelljen eltölteni.
Dr. Valiskó Gyöngyi hátizsákos utazóként számtalan országot bejárt már, melyekről a MagányosBolyongó blogon szokott beszámolni. Gyógyszerész végzettsége pedig sokat segített abban, hogy minden utat nagyobb egészségügyi problémák nélkül járjon végig. Az Utazás Kiállítás keretében megrendezett Járatlan Utakon Fesztiválon beszélt tapasztalatairól.
(Írásunkban a törvényi előírásoknak megfelelően csak hatóanyagokat, a gyógyszerek neveit nem közöljük.)
Az első és legfontosabb lépések
Mielőtt útnak indulunk, mindenképp kössünk biztosítást. Ennek hiányában súlyos pénzösszegeket kell kifizetni, ha valami miatt orvosi ellátásra szorulunk. Márpedig ennek esélye egy távoli országban, ahol a szervezetünk nem a megszokott környezetben van, meglehetősen nagy.
Bár számos társaság van, akik különféle kártérítést biztosítanak nekünk, egy ilyen utazásnál fontos, hogy tapasztalt és megbízható biztosítónál köteleződjünk el. Valiskó Gyöngyi több évnyi utazása során a Heymondo, a Word Nomads és a Safety Winds biztosítókat ajánlotta, melyek applikációi is sok esetben jól jöhetnek.
Ilyen lehet, amikor annyira megbetegszünk, hogy mindenképp el kell mennünk egy orvoshoz. Ez esetben az applikáción meg lehet keresni azokat az intézményeket, ahol nem csak idegen nyelvet beszélnek, de a tapasztalatok és értékelések alapján megfelelően is kezeik a pácienseket. Ez azért is jöhet jól, mert nem egy kórház van, ahol matrac nélküli ágyakban, vagy olyan helyeken zajlik a gyógyítás, ahová európai ember soha nem tenné be a lábát. Ennél szürreálisabb már csak az, amikor megjelölt, piac mellett álló fehér furgonokban gyógyítják a véres hasmenést.
Különösen fontos az orvosunk által kiállított igazolás is, amivel alá tudjuk támasztani, hogy a nálunk lévő gyógyszerekre valóban szükségünk van. Arról, hogy mit érdemes magunkkal vinni, arról egy külön fejezetben fogunk még foglalkozni.
Afrika, ahová érdemes egy kisebb patikát magunkkal vinni
Mindenekelőtt érdemes leszögezni, hogy a legtöbb helyen érdemes palackozott vizet inni. Ez különösen igaz Afrikára, ahol már egy kevés víz is több napnyi szenvedést tud okozni. Éppen e miatt arra is érdemes figyelni, hogy ha valaki beül egy vendéglátóhelyre, akkor ne kerüljön az italába jégkocka, mert nem tudni, hogy az palackozott vízből vagy csapvízből készült-e.
A nagy víztartalmú értelekből sem mindegy, mit fogyasztunk. Az eper és a dinnye például túl közel van a földhöz, így magukba szívják az abban lévő káros anyagokat. Sajnos a déli országokban nem nagyon lehet tudni, mivel trágyázzák a földeket és ezáltal milyen anyagokat juttathatunk a szervezetünkbe.
Nem csak a gyümölcsök fogyasztásra, hanem minden más élelmiszerre érdemes figyelni. Valiskó Gyöngyi szerint érdemes azokat a helyeket keresni, ahol a helyiek is esznek. Ezzel szinte biztos, hogy olyan helyen fogyasztunk, ahol gyorsan elfogy a raktárkészlet és nincs idő arra, hogy azok a meleg időjárás miatt megromoljanak.
A higiéniával viszont számos probléma is lehet, ezért aki teheti, vigyen magával evőeszközt. Erre a legalkalmasabb az a műanyag eszköz, melynek egyik vége egy villa, másik oldala pedig egy kanál. Bárhová magunkkal vihetjük és még kisebb helyen is elfér.
Az étkezés a gluténérzékenyek számára kifejezetten nehezen megoldható Afrikában, ezért érdemes előre betárazni.
Kolera, sárgaláz, bliharzia
Mivel a kolera visszatért, érdemes ellene, valamint a hepatitisz ellen is beoltatni magunkat. A sárgaláz elleni oltás nélkül több országba be sem engednek, érdemes tehát beadatni annak, aki távolabbi országokba utazna – javasolja a blogger.
Fontos, hogy édesvízben soha semmilyen körülmény között ne fürödjünk, még akkor sem ha a nagy melegben ez jó ötletnek tűnik. Afrika számos részén terjed a bilharzia, amit édesvízi csigák terjesztenek. Az általa terjesztett lárvák átjutnak a bőrön, majd az ezekből kialakult féreg, ami a vér erekben lakik, petét raknak és végső soron immunreakciót okoznak vagy tönkretesz a májat és a vesét.
Aki Madagaszkárra indul, annak elsősorban pestissel kell számolnia, amit bolhás patkányok terjesztenek. Bár védőoltás nincs ellene, antibiotikummal gyógyítható.
A szúnyogok által terjesztett malária főleg Afrikában van jelen. Védőoltás nincs ellene, de szúnyoghálóval és riasztóval könnyen elkerülhetjük ezt a fajta fertőzést. Ha mégis elkapnánk, akkor a 10-15 nap lappangás után azonnal el kell kezdeni kezelni a megfelelő gyógyszerrel.
Erre figyelj, ha Ázsiába vagy Dél-Amerikába utazol
Ahogy Afrikában, úgy mindenhol érdemes figyelni arra, hol esznek a helyiek, hiszen így lehet csökkenteni annak az esélyét, hogy az evéstől bármilyen problémánk adódjon. Dr. Valiskó Gyöngyi már számtalan bizarr helyen evett, de elmondta, hogy Laoszban például csak egy elegáns étteremben volt problémája, ahol a legkevésbé számított rá.
Ennek oka lehet, hogy mivel ilyen helyeken sokkal kevesebben esznek, lassabban fogy el a raktárkészlet, így könnyebben romlanak meg a rosszul tárolt ételek.
Lehet első látásra az út széli ételárusok kevésbé tűnnek higiénikusnak, de a folyamatos pörgés és a megfelelő hőkezelés miatt kisebb eséllyel kaphatunk el bármilyen fertőzést.
Kiemelten kezelendő megbetegedések
Sárgalázra sajnos Dél-Amerikában is számítani kell – húzta alá Dr. Valiskó Gyöngyi. Ezeket szúnyogok terjesztik és városi környezetben még nagyobb lehet a fertőzés kockázata, ugyanis ott emberről emberre is átviszik a fertőzést a vérszívók. Ez ellen tehát itt is érdemes oltakozni. Mivel gyógyszer nincs a kezelésére, csak az oltás segíthet, ami 30 nap után hatásos.
Maláriával Brazíliában, Columbiában és Venezuellában is számolnunk kell, így a 10-15 napos lappangási idő után érdemes figyelni a tüneteket és azokat azonnal kezeltetni az erre kifejlesztett gyógyszerrel. Jó hír, hogy a szúnyogok által terjesztett fertőzés Argentinában, El Salvadorban és Paraguayban nincs jelen.
Sajnos szúnyogoktól más miatt is tartanunk kell. Ők terjesztik a dengue lázat, ami egy rohamosan terjedő influenzaszerű betegség. A trópusi és szubtrópusi klímán városi vagy városias környezetben, a vérzéses verzió főleg Ázsiában és Latin Amerikában probléma. Tüneteit lehet kezelni, de gyógyszer nincs rá, az oltás pedig csak annál hatásos, akik átestek már a dengua fertőzésen.
Aki először kapja el, annak 4-10 nap után, influenzaszerű magas lázzal és erős fejfájással kell számítani, ami szem mögötti fájdalommal, izom ízületi fájdalommal, hányással és kiütéssel ját. Rosszabb esetben 24-48 óráig kritikus állapot lép fel hányással, vérző ínnyel és véres hányással.
Mit vigyünk magunkkal az útra? Pálinkát!
Elsőre talán furcsán hangzik, de Gyöngyi szerint az egyik legjobb módja a fertőzések megelőzésére a reggeli pálinka. Persze csak mértékkel fogyasztva, reggelente kell 1-1 korty és mindent kipusztít.
Mindig jól jön, ha van fájdalomcsillapító, amiben paracetamol, aszpirin, vagy metamizol származékok vannak. Ugyan így kötelező elem az antibiotikum, ami különböző fertőzések esetén tud segíteni. Bár kevesen tudják, de a háziorvos utazás esetén felírhat antibiotikumot. Olyan fertőtlenítő is legyen nálunk, ami a külső fertőzésektől véd minket.
Mivel gyakori probléma a hasmenés a távoli országokba való utazáskor, fontos, hogy megfelelően hidratáljunk. Ebben segítenek a különböző porok, amit egyébként mi magunk is könnyedén elkészíthetünk. Ehhez nincs semmi másra szükség, csak cukorra és sóra, ami a vízben el kell keverni.
Fontos továbbá, hogy legyen nálunk gyulladáscsökkentő, görcsoldó, digitális hőmérő és malária tabletta.
Ez utóbbi problémát megelőzhetjük, ha nagyon erős szúnyogriasztóval is befújjunk a ruházatunkat nagyjából 6-8 óránként. Azt érdemes megjegyezni, hogy a boltokban kapható riasztók többnyire semmit nem érnek az afrikai országokban, ezért érdemes a túraboltokban körülnézni, vagy külföldről olyan riasztót beszerezni, melynek DEET értéke minimum 40 százalék. Természetesen a szúnyogok elleni védekezést segítik a különféle szúnyoghálók is, melyek elsősorban az éjszakai alvásnál hasznosak.
Végül, de nem utolsó sorban ki kell emelni a naptejet, hiszen a déli országokban olyan erősen süt a nap, hogy pillanatok alatt le lehet égni. Ennek értéke is legyen minimum 50 SPF.
Természetesen a készletből nem hiányozhatnak azok a gyógyszerek, amiket egyébként rendszeresen szedünk. Ezekből mindenképp annyit vigyünk, amennyire szükségünk lesz.
Kint nem érdemes semmit beszerezni, mert a fejletlen országokban hiába van patika, ott sokszor nem megfelelő hőmérsékleten tárolják a gyógyszereket, így megromolhatnak és egyáltalán nem lesznek hatásosak.
A másik ok az Indiából érkező hamisított gyógyszerek, amik szintén nem sokat segítenek, ha a probléma már fennáll.
Indulás előtt, ahogy korábban is említettük, mindenképp vigyünk magunkkal orvos által kiállított igazolást. Ennek oka, hogy vannak olyan gyógyszerek, amit itthon vény nélkül is megvásárolhatunk, más országban, például Üzbegisztánban már illegális drognak számít.