Tulajdonképpen ehhez nem kell mást csinálni, mint árgus szemekkel figyelni a mindenféle légitársaságok honlapjait, vagy az épp aktuális ajánlatokat tartalmazó gyűjtőoldalakat. Érdemes olyasmikkel is számolni ilyenkor, hogy akár oka is lehet a fene nagy olcsóságnak. Ez annál valószínűbb, minél messzebbre tervezünk utazni. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy hány átszállással és ezek között mennyi várakozással töltött órával kell megküzdenünk, mire elérjük az úti célunkat és értelemszerűen minél nyögvenyelősebb a dolog, annál olcsóbb a jegy.
Számot kell vetni magunkkal és a pénztárcánkkal, hogy például egy amerikai repülőút esetében megér-e nekünk az utazásunkból majd 24 órát várakozásra fordítani, ha cserébe több tízezer forintot spórolhatunk a jegyen?
Persze ez a faktor, amíg a kontinensen belül maradunk (bár Európa esetében érdemesebb ez alatt a fogalom politikai, mintsem földrajzi vetületét érteni) nem annyira jelentős, itt sokkalta könnyebb olyan ajánlatokba belefutni, amitől a hazai tömegközlekedési szervek elsírnák magukat szégyenükben, már ha rendelkeznének egyáltalán szégyenérzettel. Az elhangzottakhoz még annyit tennénk hozzá, hogy az alábbi ajánlatokon nincs értelme sokáig vacillálni, mert minél közelebb érünk a kitűzött dátumhoz, annál nagyobb valószínűséggel fogynak el a helyek, vagy drágulnak meg a jegyek. Nézzük is meg, hogy hova utazzunk 2020 első hónapjaiban repülővel, ha relatív olcsóságra vágyunk.
Berlin
A német főváros szinte minden szempontból tökéletes választás egy lazább koratavaszi kikapcsolódáshoz. Egyrészt nem véletlenül tartják számon az öreg kontinens particentrumai között, másrészt a kulturális tér is olyan, amiért megérné nem csak néhány napot, de akár éveket ott eltölteni. Túlzásnak tűnik, de Berlinről elmondható, hogy kicsiben ott megkapjuk szinte az egész világot.
Ugyanolyan természetességgel tolhatunk bratwurstot, mint merítkezhetünk meg az afrikai, az ázsiai, vagy a némettől eltérő egyéb európai kulináriák szolgáltatta élvezetekben.
Járhatunk koncertekre, vagy eltűnhetünk egy hétre a német főváros buli és művésznegyedeinek (mert, hogy több is van) egyikében. Ezek mellett meg természetesen elmehetünk a kommunista elnyomás képeit felidéző Kelet-Berlin túrára, meglátogathatjuk a város számos múzeumai közül azokat, amelyek megragadják a fantáziánkat, vagy csak felfedezhetjük a Berlinben és környékén található, jó állapotban lévő egykori porosz palotákat és kastélyokat is. Jelenleg egy március 9-i indulással és március 16-i hazaúttal az oda-vissza repjegy kijön kevesebb, mint 5 000 forintból.
Barcelona
Ha Katalóniába egyszer valahára nem a tengerpart miatt látogatunk el,
hanem azért, mert kíváncsiak vagyunk Barcelonára és a városnézést nem a hőségtől párolgó flaszteren akarjuk elkövetni, akkor nyugodt szívvel menjünk akár februárban is.
A Mediterráneumban köztudottan nem durva a tél, ilyentájt kellemes, tavaszias 15 fok környéki átlag hőmérséklettel és némi széllel, meg mutatóban előforduló esővel kell számolni, ami ideálissá teszi a terepet egy jó városnézős, múzeumozós, össze-vissza kajálós programhoz.
Ha február 5-i indulással és 11-i hazaúttal csináljuk a dolgot, akkor kevesebb mint 30 000 forintból megvan az utazásunk két főre. Az egész évben rendelkezésünkre álló látnivalókon túl ilyenkor érdemes belepillantani a leginkább gyerekeknek szóló Santa Eulàlia Festival-ba, illetve elcsíphetjük a kínai újév ünnepének végét, ami egy több napos parti arrafelé. Egyrészt azért, mert Barcelonának is van egy pár tízezres kínai kisebbsége, másrészt meg azért, mert a jó katalánok ráébredtek, hogy az óriások és a sárkányok mindkét kultúrának részét képezik, úgyhogy ezek mentén össze is hozta erre az alkalomra egy közös kínai-katalán mulatságot.
London
A brit fővárosban legalább van annyi látnivaló, mint német kollégája esetében, így ha csak egy hosszú hétvégére ruccannánk ki, bőven találunk magunknak elfoglaltságot a szállodában való penészedésen kívül is. Mondjuk egy január 30. és február 2. közötti hosszú hétvége utazási szakaszát meg lehet úszni egy húszasból két főre.
A közhelyszerű látnivalókon (Tower, Buckingham-palota, Madame Tussaud, stb.) kívül ilyenkor lehet még elcsípni az osztriga szezon végét, valamint februárban indul az angoloknál a kacsa és libatojásdömping is.
Ugyanis errefelé szokás, hogy kacsa, illetve libatojásból is készítenek rántottát, tükörtojást, egyebeket, ami egészen felüdülés a megszokott és az előbbi versenyzőkhöz mérve némiképp ízetlen tyúktojáshoz képest.
Ja, és mindenképp ugorjatok be a Churchill bunkerbe, illetve járjátok körbe az HMS Belfastot.
New York
A nagy alma természetesen már egy jóval drágább falat, mint a fentebbi európai városok, ebben az esetben a legolcsóbb repjegy sem nagyon megy a százezer/fő alá, viszont ha megtehetjük, akkor mindenképp érdemes adni New Yorknak is egy esélyt.
Ha március 11. és 18. között utazunk, úgy olyan 200 ezer körüli összegből megvan a repjegy oda-vissza két főre és az időszaknak megvan az a különös bája is, hogy épp beleszaladunk a 17-i Szent Patrik napi parádéba, ami az írek egyik legjelentősebb ünnepe.
New Yorkban pedig igen szignifikáns ír kulturális háttérrel rendelkező embertömeg él, ennek folytán baromi nagy bulira kell számítani.
Arra figyeljünk csak oda, hogy ne toljuk túl a zöldsör-whiskey kombót, mert a másnapi hazaút fájni fog. Nagyon.
Los Angeles
Ha pedig mindenképp a tengeren túlra tekintgetünk, akkor az angyalok városa talán még jobb ötlet, mint New York City, már csak azért is, mert egy főre számolva alig egy tízessel drágább a jegy, mintha New Yorkba utaznánk, már ha január 28-án indulunk és február ötödikén jövünk haza.
Egyébként kellemes, 20 fok környéki tavaszi időjárás fogad ott majd minket, így simán csapathatunk Hollywood túrát, körbefotózhatjuk a híres Hollywood Walk of Fame-et, vagy akár a tengerpartra is lemehetünk oroszlánfókákat nézni, akik ilyentájt nagyon szeretnek a parton sütkérezni.
De akár elmehetünk a Beverly Hills Farmers’ Marketre is, amit minden vasárnap tartanak és a legfrissebb kaliforniai szezonális zöldségeket és gyümölcsöket vásárolhatjuk meg.
De akár megnézhetjük a híres Los Angeles-i kínai negyedet a teljes pompájában, hiszen pont belefuthatunk a kínai újévi parádéba.