Szuper ételek, látványos természeti csodák, gazdag történelem – Észak-Macedónia mindezt megfizethető áron kínálja a turistáknak. Itt található többek között a Vrelo-cseppkőbarlang, a Golem Grad, a mediterrán hangulatú Ohrid és két mesés tó is.
Azoknak, akik először terveznek utazást a balkáni országba, az északi, Szkopje környéki, illetve a dél-nyugati, Ohrid körüli területeket ajánlott célba venniük. Ezeken a környékeken van Észak-Macedónia legszebb helyszíneinek többsége, a két város ráadásul viszonylag könnyen megközelíthető.
Amit nem érdemes kihagyni Észak-Macedóniában
Ha több területre is ellátogatnál az utazás alatt, a nézelődés kezdődhet a fővárossal és környékével. Szkopje talán nem az a hely, amit mindenki megkapónak talál elsőre, de a gasztronómia, az építészet, a kultúra, a bazárok és a Matka-kanyon miatt érdemes adni neki egy esélyt.
A kanyon Észak-Macedónia egyik legnépszerűbb turisztikai látványossága, és mindössze fél óra autóútnyira van Szkopjétól. Olyan területről van szó, amit hegyvonulatok szelnek ketté, és bővelkedik ortodox keresztény templomokban, kolostorokban, barlangokban, és ezek mellett itt található a Treska-folyó és a mesterséges Matka-tó is.
Így a túrázás, nézelődés, kajakozás mellett a hegymászásra is lehet időt szentelni itt.
A kanyonban lévő Vrelo-cseppkőbarlang pedig Észak-Macedónia egyik legszebb természeti látványossága. No, és a világé is, hiszen
a tavacskáival és mélységével a helyszín a világ új hét csodájának listáján is szerepel.
A délnyugati részeken viszont még ennél is több kaland vár rád.
Ohridot gyakran nevezik a Balkán Jeruzsálemének. A városban és környékén rengeteg gyönyörű templom, valamint vallási épület található, az egyik legszebb és legismertebb a kaneoi Szent János templom. Az épület nem messze Ohridtól, Kaneo faluban, pontosabban egy Ohridi-tó feletti sziklán áll. Itt várja Észak-Macedónia egyik legcsodálatos kilátása a turistákat.
A tavat és Ohrid városát a világörökség részévé nyilvánították.
Ha a melegebb hónapokra tervezed az utazást, a városnézés és túrázás mellett a tóparti pihenésnek, szórakozásnak is hódolhatsz az Ohridi-tónál, aminek a legjobb strandjai közé a Bar-Cuba Libre, a Potpes, a Trpejcsa, a Golden Beach és a Gradiste szakaszok tartoznak.
A terület közvetlen közelében, az Ohridi-, és Preszpa-tó között található a Galicsica Nemzeti Park is.
A park az azonos nevű, Galicsica hegységen van, a területről fantasztikus kilátás nyílik a hegység lábainál lévő tavakra és a környező tájra.
A Golem Grad (Nagyváros) nevű szigetre szintén megéri ellátogatni, ha Észak-Macedónia délnyugati területein túrázunk. Mivel a hely bővelkedik vízi kígyókban és viperákban, a Preszpa-tóban lévő 20 hektáros területet Kígyószigetnek is nevezik.
#Golem Grad, also known as #Snake Island is the only island in 🇲🇰.
It represents a #pristine
World class natural laboratory for reptiles. The island size is 20 acres, a vast rock which rises to 30 m from surface. #WeekendInNorthMacedonia#UntouchedNaturepic.twitter.com/xreS2miWx4— Bujar Osmani (@Bujar_O) August 22, 2021
Az idilli környezetet valószínűleg kevesen képzelik csúszómászokkal a közelükben, a Golem Grad területén viszont igazán harmonikus hangulat várja az utazókat.
A lakatlan sziget a ritka fajokról, ókori római és középkori romokról és az elképesztő panorámájáról ismert. A terület a görög és az albán határ közvetlen közelében van, így innen egyszerre két országban is lehet gyönyörködni. A Golem Grad Stenje vagy Konjsko falvakból közelíthető meg csónakkal. A szigethez az utóbbi település van közelebb, körülbelül két kilométernyi víz választja el a területeket. A környező falvakban többen is szállítanak turistákat a partra. A vízi fuvar oda-vissza körülbelül 65 euróba kerül 4-5 ember számára.
Mennyibe kerül az utazás?
Ha Észak-Macedóniába megyünk, Szkopjéban illetve Ohridban célszerű szállást foglalni, hiszen az ország legszebb látványosságai könnyen megközelíthetőek a két városból. Amennyiben úgy 3 hónappal előbb el tudod intézni a szállásfoglalást, Szkopjéban 10 és 25 ezer forint/ éjszaka között, Ohridban pedig 7 és 25 ezer forint/ éjszaka között tudsz igényes szobát, lakást bérelni két fő számára.
Főváros lévén Szkopjéban a helyi átlaghoz viszonyítva kicsit drágább az étkezés, de egy olcsóbb étteremben 2500 forint alatt is megúszhatod az ebédet, a középárkategóriás helyeken pedig körülbelül 10 ezer forint körül van egy háromfogásos étkezés két fő részére. Ohridban az olcsóbb éttermi étkezés/fő kevesebb mint 2000 forint, egy középárkategóriás étteremben pedig 8000 forint/2fő alatt fogyaszthattok el egy többfogásos vacsorát vagy ebédet.
A szállásfoglalás és étkezés mellett azt is fontos kitalálni, hogy milyen formában szeretnéd megoldani a belföldi utazást.
Ha igazán vállalkozószellemű vagy, természetesen a saját autóddal is elvezethetsz Szkopjéig. A magyar és az észak-macedón főváros között kicsit több mint 800 kilométer a távolság, tehát autóval durván 8 óra alatt érhetsz célba.
A másik – és kényelmesebb – opció a repülőgép. Egy fapados repülőjegy Budapestről Szkopjéba 10-15 ezer forint körül mozog, de retúrjegyet is találtunk már 16 ezerért. Természetesen nem mindegy, hogy milyen intervallumra keresünk jegyet, és az sem, hogy mekkora poggyásszal akarunk utazni, de mindent összevetve is találhatunk kedvező repülőjegyeket.
Mivel Szkopje és Ohrid között csupán úgy 170 kilométernyi távolság van, az észak-macedón fővárostól taxival, bérelt autóval vagy tömegközlekedési eszközzel is meg tudod oldani a belföldi utazgatást. A leginkább költséghatékony megoldásnak a távolsági buszozás számít. Egy jegy ára Szkopjétól Ohridig 3-4 ezer forint körül mozog.
Ha jobban kedveled a kényelmesebb megoldásokat: egy átlagos autó bérlése 10 és 22 ezer forint körül van Észak-Macedóniában,
a magyar benzinárakhoz viszonyítva a tankolás minimálisan, de olcsóbb a balkáni országban.
A kisebb távokhoz a taxi is remek megoldás, hiszen az ára szintén kifejezetten kedvező a két városban. Az alapdíj 300 forint, a kilométertarifa pedig 210 és 220 forint közt van. Az utazás előtt ugyanakkor mindenképp beszéld le a sofőrrel, hogy milyen összegért visz el a célállomásig. A helyi tömegközeledési eszközökre pedig 305 és 240 forint között mozog egy jegy ára.
Ekkor élvezheted ki igazán Észak-Macedónia adottságait
A szkopjei nyarak általában melegek és szárazak, július-augusztusban olyan 32° C körül alakul az átlaghőmérséklet. A telek ezzel szemben kifejezetten hidegek a fővárosban.
Ohrid környékén ennél enyhébb idő jellemző. A két legmelegebb hónapban is kellemes az időjárás, és az átlaghőmérséklet 30 ° C alatt marad a források alapján.
Ha a városnézés és túrázás mellett szeretnél megmártózni Észak-Macedónia tavaiban is, az utazást június és szeptember közé ajánlott tervezni. Az Ohridi-tó hőmérséklete júniusban 22°C, júliusban 24°C, augusztusban 26°C, szeptemberben pedig 24°C körül alakul.
Összességében tehát a késő tavasz és kora ősz a legideálisabb Észak-Macedóniai bebarangolására. Ebben az időszakban már nincs túl nagy forróság a főváros körül, de még ki tudod élvezni a déli területek adottságait is.
Észak-Macedónia ízei magával ragadóak
Észak-Macedónia nem csupán a természeti csodáiról és történelmi jelentőségű épületeiről ismert. Az ország gasztronómiájában is keveredtek a mediterrán, balkáni és keleti hatások, így a válogatósoknak sem nagy kihívás valami fogukra valót találni itt.
A hagyományos helyi ételek közé tartozik a sopska saláta, az ajvar és a pinđurt (pinzdzsur). Ezek mellet mindenképp kóstold meg a taratort is, ami egy frissítő hideg uborkaleves. (Szószként is tálalják.)
Az egyik legnépszerűbb macedón étel a tavče gravče (tavcse gravcse), ez egy különleges babból készült finomság.
A macedónok ezek mellett nagyon büszkék a rakott zöldséges-húsos turlitavára, a sokféle csorbáikra (levesek), és a pisztrángos ételeikre is, ez utóbbit Ohrid környékén éri meg megkóstolni. Hagyományos macedón alkoholnak pedig a zsolta pálinka és a masztikát számít.