Havi egymilliót spórol egy nyugdíjas házaspár azzal, hogy Olaszországba költöztek
Tony Smarelli nagyapja és édesapja egy hajó fedélzetén, tervek és pénz nélkül érkeztek az Egyesült Államokba egy jobb élet reményében. Tony és felesége 50. házassági évfordulójukon döntöttek úgy, hogy visszatérnek gyökereikhez Olaszországba, szintén életminőségük javítása érdekében, számolt be történetükről a CNN.
Hirtelen döntést hoztak
A 74 éves Tony Smarrelli és felesége, a 75 éves Francine 2023 júniusában Velencében ünnepelték 50. házassági évfordulójukat. A nyugdíjas általános iskolai tanárok, akik eredetileg a New York állam-beli Syracuse-ból származnak, aznap elhatározták, hogy elhagyják Amerikát és Olaszországba költöznek. A Smarrelli-házaspár még abban az évben felszámolta amerikai életét, és a dél-olaszországi Calabria régióban található Scalea-ba költöztek.
“A Szent Márk téren voltunk, amikor egy kvartett elkezdte játszani a Malafemmina-t” – meséli Tony, akinek apja és nagyapja az abruzzói Tocco da Casauria faluban születtek.
Könnyeket csalt a szemembe, mert apám minden vasárnapi vacsorához feltette az olasz lemezeit, és ezt a dalt énekelte anyámnak.
Francine édesanyja Nápolyból származott, ezért magától értetődő volt, hogy a pár Olaszországot választja új hazájaként. Az otthonkeresés során a Super Savvy Travelers ingatlanügynökség segítette őket, melyet egy Calabriában élő amerikai házaspár működtet. A három hálószobával, étkezővel és tárolóval rendelkező, 1500 négyzetméteres ingatlant 150 ezer euróért (60 millió forintért) vásárolták meg 2023 novemberében.
“2023-ban másodszor repültünk Olaszországba, és ajánlatot tettünk erre a házra. Ezután az Egyesült Államok három óra alatt biztosította a vízumunkat. Eladtuk az otthonunkat, összepakoltuk a holminkat, és 2023 decemberében visszarepültünk Olaszországba” – mondja Tony.
A házaspár azt is elárulta, hogy a remek életminőség, a tengerre nyíló kilátás és a lassú folyású mindennapok miatt döntöttek Scalea mellett. A hely rengeteg előnnyel rendelkezik: a városban kiváló éttermek találhatók, és az emberek is rendkívül barátságosak.
Olcsóbb az élet Olaszországban
Bár a házuk már a vásárláskor is lakható volt, Smarrelliék úgy döntöttek, hogy teljesen felújítják, és 80 ezer eurót (32 millió forintot) költöttek az ingatlan felújítására. A CNN-nek elmondták, hogy Amerikában szinte lehetetlen lett volna hasonló otthont vásárolniuk. “Egy dél-kaliforniai ház, vagy bármilyen, tengerparti kilátással rendelkező ingatlan nagyjából 1-2 millió dollárba (370-740 millió forintba) kerül a keleti parton” – mondja Tony.
Tony apja és nagyapja 1938-ban vándorolt Olaszországból az Egyesült Államokba, hogy jobb életet teremtsenek maguknak.
Most, 86 évvel később, Tony Olaszországban talált magának jobb életet.
“Néhány barátom azt mondta, nagy bátorság kell ahhoz, hogy 74 évesen fogjam magam, és egy másik országba költözzek. Erre azt feleltem nekik, hogy apámnak és nagyapámnak is bátorság kellett ahhoz, hogy egy nyolc hetes hajóúttal egy másik országba jöjjenek, ház és munka nélkül, nagyon kevés pénzzel azért, hogy jobb életet teremtsenek maguknak” – meséli Tony, aki 30 éven át dolgozott tornatanárként és középiskolai kosárlabdaedzőként az Egyesült Államokban.
A mi modern világunkban ez csak egy életmódváltás, ami számunkra jó döntésnek bizonyult.
Az olasz napsütés, a nagyszerű kilátás, az ételek és a kedves falvak százszámra vonzzák a turistákat Olaszországba. A Smarrelli-házaspár arra azonban nem számított, hogy az Egyesült Államokhoz képest hihetetlenül alacsonyabb megélhetési költségek is várják őket a mediterrán paradicsomban. Állításuk szerint
költözésük óta havi 3000 dollárt (egymillió forintot) takarítanak meg:
ez évi 36 000 dollár (13 millió forint) megtakarítást jelent. A házaspár havonta összesen körülbelül 1200 dollárt (440 ezer forintot) költ.
“Ebből a pénzből heti két-három alkalommal étteremben vacsorázunk egy üveg borral: ez körülbelül 50-70 dolláros (20-25 ezer forintos) kiadást jelent minden egyes alkalommal, ami összesen 400-500 dollár (150-190 ezer forint) havonta” – meséli Tony.
Havi internetköltségük 40 euró (16 ezer forint), míg mobiltelefonszámlájuk kevesebb mint 20 euró (8 ezer forint). Cooper nevű beagle kutyájuk állatorvosi költségei látogatásonként általában szintén 20 euróba kerülnek, míg az áram és a víz 200 (80 ezer), a gáz pedig 75 euró (30 ezer forint).
Az Egyesült Államokban a házaspár jelzáloghitele 1500 dollár (550 ezer forint) volt havonta, Tony golfklub-tagsága pedig, beleértve a golfklubban való étkezést és a golfkocsi díját, 1200 dollárba (440 ezer forintba) került. A szolgáltatások is drágábbak voltak: a tévécsatornák ára 200 dollárra (75 ezer forintra) rúgott, az internet 180 (67 ezer), három mobiltelefonjuk 265 dollárba (98 ezer forintba) került. Havi költségeikben két autó üzemeltetése is szerepelt. “A havi kiadásaink az Egyesült Államokban az elutazás előtt 4800 és 5000 dollár (1,7-1,8 millió forint) között voltak. Összességében körülbelül 3000 dollárral kevesebbet költünk havonta Olaszországban” –mondja Tony.
Nem először költöztek
Tony szeretné kérvényezni az olasz állampolgárságot, de mivel édesapját amerikai állampolgárként honosították, nincs könnyű dolga. Azt reméli, hogy a helyi bíróságok segítségére lesznek az ügyben.
Scalea nem az első hely, ahová ő és Francine 2006-os nyugdíjba vonulásuk után települtek: mivel mindketten lelkes golfozók, először az észak-karolinai Pinehurst golfozó közösségbe költöztek. Döntésükben a melegebb időjárás is szerepet játszott.
“Szerettünk ott élni, de 18 év elteltével a vége szakadt a kedves golfozó közösségnek, és már nem volt az a társaság, amit szerettünk” – meséli Tony, a Pinehurst Resort and Country Club 11-szeres szenior klubbajnoka. Az egykori tornatanár azóta felhagyott a golfozással. Talált azonban más elfoglaltságot magának: Calabriában festményeket és mozaikokat készít.
Ő és Francine élvezik mindazt, amit Olaszország kínál: felfedezik a közeli falvakat és gyakran együtt vacsoráznak. Minden reggel az erkélyükön kávéznak, esténként pedig ugyanott borozgatnak. Azoknak a nyugdíjasoknak, akik fontolgatják az Olaszországba való áttelepülést, a Smarrelli-házaspár azt tanácsolja, hogy a végleges döntés előtt végezzenek alapos online kutatást, és töltsenek időt különböző olasz régiókban, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbbet. “Dél-Olaszország nem olyan forgalmas és városias, mint az ország többi része. Ez valóban a régi Olaszország!” – mondja Tony.