Az egészségügyi tárca rendelkezése szerint Olaszországban a beutazáshoz május 31-ig továbbra is szükséges a legalább egy oltás felvételét bizonyító igazolás. Ez a kigyógyulás igazolásával vagy az utazás előtti 48 órában végzett negatív antigén-gyorsteszttel váltható ki. Az első és második oltás érvényessége a beadástól számított hat hónapig tart, emlékeztető oltás esetében az érvényesség nincsen határidőhöz kötve.
Érkezéskor, például a repülőtereken, szúrópróbaszerűen ellenőrizhetik az utasokat. A belépést követően az oltási vagy védettségi igazolásra nincs szükség Olaszország területén, kivéve az egészségügyi intézményekben és az idősotthonokban. A szállókban és a vendéglátóhelyeken nem kell semmilyen igazolást felmutatni, hasonlóképpen a tömegközlekedési eszközökön, múzeumokban, kulturális vagy sporteseményeken, valamint a strandokon sem.
A maszkhasználat nem kötelezőszabadtéren, ahogyan a vendéglátóhelyek zárt részein és az üzletekben sem. Ennek ellenére az olaszok egy része továbbra is hordja a maszkot beltéren is.
A múzeumokban, színházakban és mozikban szükség van maszkra, valamint a tömegközlekedési eszközökön is,
köztük a buszokon, a metrón, a vasúton és a hajókon is június 15-ig kötelező marad az FFP2 típusú maszk használata.
Néhány szabadtéri turisztikai látványosság, mivel múzeumnak számít, előírja, hogy a látogatók továbbra is maszkot viseljenek, így a római Colosseumba is csak sebészi maszkkal lehet belépni. Az egyre melegebb időjárásra tekintettel azonban, hacsak nincsen tömeges csoportosulás, az őrök nem ellenőrzik szigorúan a maszk használatát.
Az ország legnagyobb légiforgalmi csomópontjaként ismert római Leonardo Da Vinci, más nevén fiumicinói repülőtéren május első hétvégéjén a 2019-ben ilyenkor regisztrált forgalom 66 százalékát mérték. A repülőtér ügyvezető igazgatója, Marco Troncone szerint a teljes forgalom helyreállását jövő nyárra várják.
A Corriere della Sera római kiadása azt írta, a fővárosban 21 ezer munkahely betöltetlen a vendéglátásban; hiányoznak a szakácsok, bárosok, pincérek. A pandémia több mint két év alatt a korábbi dolgozók közül sokan munkahelyet váltottak, a külföldiek hazamentek, a fiatalok számára pedig nem vonzó a vendéglátás.
(via MTI)