Egy hét alatt öt különböző kikötő, két tengeren töltött nap, számtalan szórakozási lehetőség, kiváló minőségű ételek-italok, pihenés, rengeteg élmény – így lehetne jellemezni egy hajóutat. A hajózás egy igazán különleges módja az utazásnak, és ha kipróbáljuk, szinte biztos, hogy nem egyszeri alkalom lesz belőle. Az út során rengeteg élményben lesz részünk, új, ismeretlen városokba látogathatunk el, rengeteg új impulzus ér, új barátságok alakulhatnak ki – hogy csak néhányat említsek az előnyei közül.
Én összesen három hajóúton vettem részt:
– a Carnival hajótársaság négy napos karibi hajóútján, melynek során Miamiból indultunk, majd kikötöttünk Key Westen és Cozumelben (Mexikó);
– a Costa Cruises hajótársaság egyhetes földközi-tengeri hajóútján, mely során Isztambulból indulva Kusadasit, Athént és Krétát érintettük;
– a Costa Cruises hajótársaság egyhetes közel-keleti hajóútján, ahol dubaji indulással útba ejtettük Dohát, Maszkatot és Abu Dhabit is.
Mindhárom hajóútról felejthetetlen élményekkel és azzal az érzéssel tértem haza, hogy a hajózásból sosem elég! Gyönyörű városokat fedeztem fel, prémium minőségű ételeket ettem, sokat pihentem, emellett új barátokat szereztem, akikkel azóta is rendszeresen találkozom és tervezzük a követekező hajóutakat. Azóta is mindenkinek azt mondom, hogy legalább egyszer érdemes elmenni egy ilyen hajóútra.
Nem annyira drága, mint gondolnánk
Még mindig sokakban él az a tévhit, hogy a hajózást csak a felső tízezer engedheti meg magának, pedig ez már rég nem így van. Napjainkban már nem kell gazdagnak lenni ahhoz, hogy lefoglaljunk egy egyhetes hajóutat. Persze az sem mindegy, hogy milyen térségbe utazunk: a Földközi-tenger, a Karib-tenger és a Közel-Kelet is népszerű hajós úti célok. Én mindhárom térségben hajóztam már, és azt elmondhatom, hogy bármelyiket is választjuk, hatalmas élmény lesz.
Az egyhetes hajóutak körülbelül 150 ezer forinttól kezdődnek szezonon kívül.
Ez az ár tartalmazza az étkezéseket, a szállást belső, ablak nélküli kabinban (nem olyan vészes, mint gondolnánk, sőt!), valamint a “kötelező borravalót” is, amelyet külön, a hajóút végén kell kifizetni. Ha alkoholos italokat tartalmazó italcsomagot is szeretnénk, akkor az 50-80 százalékkal megdobja a hajóút árát, de ez természetesen nem kötelező tétel.
Gondoljunk csak bele: 150 ezer forintért akár egy teljes hetet tölthetünk a Karib-térségben, minden nap újabb és újabb fantasztikus szigeten kikötve, számtalan élménnyel gazdagodva, miközben isteni finomakat eszünk! Ezenkívül a repjegyre, programokra, transzferre kell költeni.
Fontos felhívni arra a figyelmet, hogy hajóút lefoglalása előtt mindenképpen érdeklődjünk az indulási és érkezési kikötőbe való eljutási lehetőségekről, valamint nézzük meg a repjegy árát. Nem mindegy, hogy milyen térségbe foglaljuk a hajóutat: míg európai kikötőkbe akár 50 ezer forintért eljuthatunk, addig a Karib-tengeri térségbe a repülőjegy ára elérheti a 300-350 ezer forintot! Nem szabad úgy lefoglalni a hajóutat, hogy nem találtuk meg a számunkra megfelelő repülőjegyet, hiába olcsó az adott út.
Unatkozni biztosan nem fogunk
A másik gyakori tévhit a hajóutakkal kapcsolatban az, hogy unalmasak, hiszen mégis mit csinálhat egy hétig az ember egy hajó fedélzetén? Ugyan léteznek óceánt átszelő hajóutak, ahol egy héten keresztül valóban nem köt ki a hajó és ez unalmas lehet néhány ember számára, viszont a legtöbb hajóút legalább három megállót tartalmaz. Egy egyhetes Földközi-tengeri hajóút során általában négy-öt alkalommal köt ki a hajó, mindig más városban, és két “tengeri napra” lehet számítani. A tengeri napok során a hajó nem köt ki.
Egy hét alatt tehát akár öt különböző várost és országot fedezhetünk fel, ami semmiképpen sem nevezhető unalmasnak! Egy nap ugyanakkor nem elég egy új város felfedezésére, de legalább egy kis ízelítőt kapunk belőle, és ha megtetszett, bármikor visszatérhetünk ide. Tapasztalatból írom, hogy ennyi kaland után az ember vágyik egy kis pihenésre, éppen ezért iktatnak be tengeri napokat a menetrendbe.
A hajón is számtalan szórakozási lehetőség van, így az garantált, hogy a tengeri napokon sem fogunk unatkozni. Számtalan medence, jacuzzi, csúszda van a hajókon, emellett foci- és kosárpálya, futópálya, konditerem, mozi, színház, kaszinó, előadások, stb. – a lista hosszú. Minden este más és más tematikájú bulit tartanak a hajó fedélzetén. Kvízjátékokat, kézműves foglalkozásokat tartanak, és természetesen a gyerekek szórakoztatásáról sem feledkeznek meg.
Személy szerint a kedvenceim a hajózásban a kiváló, fine dining jellegű vacsorák voltak. Az ültetett éttermekben (tehát nem a svédasztalos büfében) minden este négyfogásos vacsorát tálalnak fel, minden fogásnál legalább három különböző variáció közül lehet választani. Egy hotelben sem ettem még olyan finom ételeket, mint a hajóutakon.
Jó, ha tudjuk, mielőtt belevágunk
A hajóutak bármilyen korosztály és csoport számára maradandó élményt nyújtanak. Míg régen főként a nyugdíjasok szórakozása volt, manapság már rengeteg család, pár és baráti társaság választja ezt a fajta utazási módot.
Ha el szeretnénk kerülni a tömeget, akkor mindenképpen szezonon kívüli hajóutat válasszunk. Eléggé illúzióromboló az, ha hatalmas sorokat kell kiállni a vacsoránál, csúszdánál, vagy bárhol máshol.
Amennyiben all inclusive jellegű utazást szeretnénk, érdemes befizetni a korlátlan italfogyasztást tartalmazó csomagot, ez azonban nem olcsó. Gyakran önmagában annyiba kerül, mint a hajóút. Ha nem fizettünk érte, úgy is fogyaszthatunk alkoholos italokat a hajón, így viszont az egységár magasabb.
A legolcsóbb kabin mindig a belső, ablak nélküli kabin.
Ez elsőre ijesztőnek hangzik, viszont egyáltalán nem kell megijedni tőle. Mi több, aki szédülésre hajlamos, annak jobb választás az alsóbb szinteken lévő ablak nélküli kabin, ugyanis ott kevésbé érezni a hajó mozgását. Gyakori rosszulléttől, szédüléstől azonban nem kell tartani: ezek a hatalmas hajók az ítéletidővel is sikeresen megküzdenek, még az erős széllökéseket is alig érezni.
Hajóval szelni a habokat a nagy kékségben hatalmas élmény, ha szeretünk utazni, mindenképpen érdemes egyszer kipróbálni.