A Saildrone nevű cég munkatársai nemrég jelentették be, hogy felfedeztek egy közel ezer méter magas hegyet – ebben talán még nem is lenne semmi meglepő, csakhogy a természeti képződményre az óceán alatt bukkantak. Az óceánjáró drónokat tervező cég pedig most azt tervezi, hogy annyi vízi területet térképez fel az új technológiájával, amennyit csak lehetséges – írja a Design Taxi.
A Föld 71 százaléka víz, aminek körülbelül 97 százalékát teszik ki az óceánok – és bár az emberiség már az űrben is egyre nagyobb felfedezéseket tesz, arról gyakorlatilag fogalmunk sincs, hogy mit rejtenek a tengerek és az óceánok. Ezen az egyébként meglepő hiányosságon próbál meg változtatni a Saildrone névre hallgató amerikai cég, ahol
kifejezetten automatizált, önjáró óceánkutató drónokat gyártanak, amik megreformálhatják azt, ahogy jelenleg a Földről gondolkodunk.
A Voyager névre keresztelt legújabb drón egy több mint tíz méter hosszú eszköz, amit arra találtak ki, hogy a partok közelében kutassa a víz alatti világot.
Az eszköz fejlesztése közel húsz évvel ezelőtt kezdődött, amikor Richard Jenkins kitalálta, hogy megalkot egy olyan vízi járművet, ami pusztán a levegő mozgásával is elképesztő sebességre képes. Hosszú évek munkája során sikerült kifejleszteni a megfelelő vitorlát, amit aztán, ahhoz, hogy az adatok begyűjtésére is alkalmas legyen, a modern technika eszközeivel is fel kellett szerelni. Így született meg a Saildrone, ami
radarokkal és kamerákkal kutatja a víz felszínét és azt is, amit a víz alatt rejtőzik.
A szakértők szerint az eszköz nem csupán abban segítheti az emberiséget, hogy felfedezze az évezredek óta ismeretlen területeket, de a mindennapi problémák megoldásában is jó hasznát lehet venni.
A Voyager az általa rögzített adatokat ugyanis azonnal továbbítja a műholdak felé, így valós időben lehet információt szerezni arról, hogy mi zajlik a szárazföldtől távol. Így kiderülhet például az, ha valaki illegális szemétlerakónak használja a vizeket, de azt is leleplezi, ha tiltott területen folyik halászat. Ráadásul a Saildrone csak és kizárólag nap- és szélenergiát használ a működéséhez, így rendkívül környezetbarát is.