A globális turizmus forgalmának mintegy a fele Európában zajlik, így érthető módon egyáltalán nem mindegy sem az utazni vágyóknak, sem a fogadó országoknak, hogy mennyire ver oda a szezonnak az év második negyedét idegenforgalmi értelemben gyakorlatilag megszüntető járványhelyzet.
Több európai ország már dátumokat is kitűzött a nyitásra, persze ez nem jelenti azt, hogy nyakló nélkül beengednének bárkit.
Sok esetben (pl. balti államok) a korlátozások enyhítése a másik két ország polgáraira vonatkoznak csak, mindenki másnak továbbra is két hetes karanténnal kell számolnia, ha odalátogat. Máshol meg ugyanígy van különbség az Európai Uniós polgárok és a többi látogató között. De haladjunk szépen sorjában.
Franciaország
Ha valaki a tengerentúlról szeretne Franciaországba utazni egy jó kis üdülésre, annak hosszas várakozásra kell sajnos berendezkednie. Jelenleg július 24-ig, bárki, aki belép Franciaországba, kéthetes karanténra számíthat.
Ez szerencsére nem vonatkozik az EU-s tagállamok és az Egyesült Királyság állampolgáraira.
Egyébként úgy néz ki, hogy Franciaország ezt a szezont a belföldi turizmus felpörgetésével tervezi valahogy kibekkelni, hiszen a normális esetben komoly számokban megjelenő amerikai és kínai turistákra ebben a szezonban, legalábbis augusztusig nem számíthat.
De, hogy mikortól indulhat meg a forgalom? A francia belügyminiszter, Christophe Castaner azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy június 15-ig biztosan zárva maradnak a határok.
Görögország
A bevételeinek egy jó részét az idegenforgalomból szedő Görögország maga is az EU-s június 15-i nyitásajánlathoz igazodik. Ezt egy tévéinterjúban erősítette meg Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök, majd úgy fogalmazott, hogy a nyarat a COVID-19 válság epilógusának kell tekinteni.
A nemzetközi légi forgalmat július 1-től tervezik beindítani és onnantól kezdve nem lesz szükség sem COVID-19 tesztre, sem két hetes karanténra ahhoz, hogy az országba léphessünk.
A kedélyeket lehűtendő, azonban Haris Theoharis turisztikai miniszter bejelentette, hogy időnként, szúrópróbaszerűen fognak azért tesztelni.
A legnagyobb gondja jelenleg Görögországnak az, hogy a fapados légi járatokon érkező turisták tömegei ezúttal jó eséllyel elmaradnak majd, így Micokátisz abban reménykedik, hogy a tehetősebb kikapcsolódni vágyók közül többen választják majd az országot, ezzel is segítve az idegenforgalmi szektor talpra állítását.
Spanyolország
Az Ibériai-félsziget legnagyobb országa az előzetes elképzelések szerint egy négylépcsős terv szerint térne vissza az „új normalitáshoz”, melynek a befejező szakasza június végére esne. Ugye egyáltalán nem meglepő ebben az esetben a bizonytalanság, hiszen Spanyolország azon európai országok egyike, amelyiket komolyan sújtotta a járvány, így a lazítás is csak fokozatosan, régiónként eltérő ütemben valósulhat meg.
Hogy mennyiben fog ez működni az idegenforgalom szempontjából, az még kérdéses.
Az biztos, hogy ha üdülhetünk is Spanyolországban a nyáron, azt bizonyos helyi korlátozások betartásával tehetjük csak meg.
Például a Valencia melletti kisváros, Canet d’en Berenguer vezetése már most elhatározta, hogy 5 000-nél több napozót nem enged ki a strandjaira per nap, de a biztonságos távolság betartását országszerte meg fogják követelni.
Olaszország
Talán egyetlen országot sem érintett annyira súlyosan a járvány Európában, mint Olaszországot, ám ennek ellenére az olaszok már június 3-tól készek fogadni az EU tagállamaiból odalátogató turistákat. Giuseppe Conte miniszterelnök erről úgy nyilatkozott, hogy
tisztában vannak a fertőzések növekedésének kockázatával, de vállalniuk kell, különben sose lesznek képesek újraindítani az országot.
A fokozatos lassú nyitás lesz jellemző a kulturális létesítményekre is, melyek szépen sorban mind megnyitják kapuikat a hónap folyamán. Igaz, a belépésre feljogosító jegyeket minden esetben előre és online kell megvásárolni.
Persze az országba irányuló külföldi idegenforgalmat némiképp nehezítik a Svájcban és Ausztriában bevezetett komoly szabályok, valamint a sorban törölt légi járatok jelensége is.
Németország
Ugyan Németországnak a bevezetett szigorú korlátozásokkal sikerült kordában tartania a járványt, a hatóságok ettől még nem örülnek annyira a turizmus beindításának.
Nem segít a helyzeten az sem, hogy néhány nappal az enyhítések bejelentése után ismét növekedni kezdett a vírussal fertőzöttek száma.
Mindezek ellenére Angela Merkel kancellár úgy véli – persze amennyiben a járványhelyzet is megengedi –, hogy a schengeni övezetből érkezőket június 15-től nem kell majd a határon ellenőrizni.
Jelenleg a szállodák nem fogadhatnak turistákat és a légi forgalom is szünetel az országban. Heiko Maas külügyminiszter szerint sem szabad elkapkodni a nyitást és egy közös, európai döntést szorgalmazott a kérdésben, mivel úgy látja, hogy egy ki engedi be előbb a turistákat című európai verseny elfogadhatatlan kockázatokat rejt magában.
Egyesült Királyság
A korlátozások enyhítésével egy időben bejelentett, az országba látogató külföldieket érintő 14 napos karantént elrendelő kormányzati intézkedés azt mutatja, hogy a közeljövőben nem érdemes arra számítani, hogy az országban feltámadna a nemzetközi turizmus.
Ez természetesen azt is jelenti, hogy a légitársaságok sem fognak sietni a járataik újraindításán, így a britek esélye jelenleg egy jó kis külföldi nyaralásra nagyjából a nulla környékén stagnál.
A jelenlegi körülmények között arra lehet számítani, hogy a hotelek és egyéb vendéglátóhelyek július elejével nyithatnak ki, viszont a külföldi turistákat érintő korlátozások következtében nagy valószínűséggel a belföldi turizmusból kell kigazdálkodniuk a mentőövüket.
Portugália
Az országban már május közepétől kezdve, ugyan limitált kapacitással, de beindult az élet, sorra nyitnak ki a kulturális intézmények és a vendéglátó egységek. Antonio Costa miniszterelnök június 6-tól a strandokat is megnyitná, amennyiben a napozók képesek lesznek tartani a másfél méteres távolságot egymástól.
Ez nyilván azt is jelenti, hogy a strandokon valamivel szellősebb lesz a népsűrűség, mint az megszokott. A Portugál Hotelszövetség elnöke, Raul Martins szerint a legtöbb szálloda képes lesz kinyitni júliusra.
Mindezekkel együtt azonban nagyon úgy néz ki, hogy Portugália is a belföldi turizmusra gyúr, mivel a legtöbb megszólaló a nemzetközi idegenforgalom visszatérését 2021-re várja.
Ezt támasztja alá Rita Marques-nek az ország turisztikai államtitkárának nem rég beindított kampánya is, amivel arra próbálja rávenni a külföldi turistákat, hogy ne mondják le a 2020 márciusa és szeptembere közé eső foglalásaikat, hanem egyszerűen tegyék át 2021-re.
Horvátország
Horvátország is bezárt, amikor lecsapott a járvány, ám neki is fontos bevételi forrása származik az idegenforgalomból, így előreláthatólag június 15-től ők is megnyitják a határaikat.
Ha azonban minden jól megy, akkor nekünk, magyaroknak és a járványt a horvátokéhoz hasonlóan alacsony esetszámmal megúszó cseheknek nem kell addig várnunk, ugyanis egy speciális zöld korridort nyitnak nekünk a horvátok, így akár már jövő héttől kezdve is meglátogathatjuk őket. A beutazás feltétele az, hogy legyen előre lefoglalt szállásunk, vagy horvátországi ingatlanunk.
Svájc
Ugyan Svájc már május közepén megnyitotta a határait Olaszország, Franciaország, Németország és Ausztria felé, de ez távolról sem jelenti azt, hogy bárki csak úgy beléphet az ország területére.
Egyelőre a svájci állampolgárok, illetve azok, akik ott élnek, valamint az országban munkát vállalók, továbbá az üzleti útra érkezők számára engedélyezett a belépés, a „mezei” turistáknak nem.
Ettől még a hónap folyamán kinyílnak a múzeumok, a szállodák és a vendéglátó egységek, csak éppen a svájciak is a belföldi turizmust akarják ezzel felpörgetni.
A Skandináv-félsziget
Mivel Svédország kb. az egyetlen olyan ország, ahol nem vezettek be komoly korlátozásokat, így enyhítenie sincs nagyon mit, azonban a határait lezárva tartja mindenki előtt, akik nem az Európai Gazdasági Térséghez, vagy az Európai Unióhoz tartozó államok polgárai, illetve ide számít még Svájc is.
Isabella Lovin miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott, hogy hiba volt azt kommunikálni, miszerint Svédországban minden a normális mederben zajlana, sőt, úgy látja, hogy az ország igen nehéz helyzetben van és különösen a kisvállalkozások sínylik meg a járványhelyzetet.
A dánok június második felében enyhítenének a korlátozásokon, viszont nincsenek oda a határok megnyitásáért, ugyanis tartanak a fertőzöttek számának megugrásától.
Mette Frederiksen miniszterelnök elmondta, hogy a határok megnyitása nagyban függ attól is, hogy mi történik azok túloldalán, tehát a szomszédos országokban, majd hozzátette, hogy az átkelők egyelőre zárva maradnak.
Izlandon viszont kacérkodnak a nyitás gondolatával, sőt a nemzetközi forgalmat is beindítanák június 15-től, viszont az érkező turistákat választás elé állítanák. Vagy teszteltetik magukat ott helyben a vírusra, vagy két hetet karanténban töltenek.
Balti országok
Ahogy fentebb is írtuk május közepétől a három baltikumi ország megnyitotta határait egymás állampolgárai előtt, ezzel megteremtve az első turizmus buborékot az EU-ban.
Az intézkedés mögött az áll, hogy az országok vezetői úgy látják, eredményesen kezelték a járványt és hajlandók olyan más országok állampolgárait beengedni, akik hasonlóan jól állnak a COVID-19 elleni küzdelemben. Saulius Skvernelis litván miniszterelnök elmondta még, hogy
a közeljövőben Finnország és Lengyelország számíthat arra, hogy meghívják őket ebbe a buborékba.
Minden más országból érkező turistára azonban kötelező érvénnyel vonatkozik a két hetes karantén.