A Publicus Intézet felmérése szerint a magyar dolgozók több mint kétharmada nem megy nyaralni idén, írja a Népszava. Aki el is jut nyaralni, az is összehúzza a nadrágszíjat a kutatás szerint.
Az idősek nyaralnak a legkevesebbet
A megkérdezettek 69 százaléka nem tervez legalább egyhetes nyaralást, míg 29 százalék tervezi vagy már volt nyaralni.
A fiatalok (18-25 évesek) körében 45 százalék utazik legalább egy hétre, míg a 60 évnél idősebbeknek csak 15 százaléka.
Az érettségivel és diplomával rendelkezők nagyobb arányban jutnak el nyaralni, mint az alacsonyabb iskolai végzettségűek, derül ki a felmérésből.
A nyaralók közül 55 százalék egy utazást tervez, átlagosan 11 napot töltenek pihenéssel. A nyaralók 43 százaléka Magyarországon belül, 29 százalék külföldön nyaral, míg 25 százalék mindkét helyen megfordul. A Publicus a pártpreferenciát is felmérte az utazók között: a legtöbben a Tisza Párt szavazói közül utaznak külföldre és belföldre egyaránt. A nyaralók 34 százaléka kettesben, 21 százalék háromfős csoportban, míg 17 százalék nagyobb családdal utazik.
Nyaralás során is spórolunk
A nyaralók 34 százaléka szállodában, 26 százaléka bérelt apartmanban vagy vendégházban száll meg. A költségek tekintetében 24 százalék 100-300 ezer forintból, míg 18 százalék 300-500 ezer forint közötti összegből gazdálkodik.
Az emberek 65 százaléka figyel a kiadásokra nyaralás alatt, és csak 17 százalék engedheti meg magának, hogy ne spóroljon.
A felmérés szerint a legtöbben a nyaralás alatt sem hagyják el teljesen a konyhai teendőket: 17 százalék rendszeresen főz, míg 39 százalék néha főz, néha étteremben eszik. A nyaralási költségek jelentős anyagi terhet rónak a családokra, sokan hónapokon át spórolnak, hogy megengedhessék maguknak a nyaralást.