Nova Gorica egy festői, színes városka Szlovénia és Olaszország határán. Pontosabban: a szlovén Nova Gorica és az olasz Gorica (Gorizia) egy és ugyanaz a város, ami ma két ország területén fekszik.
Utazóként a városban sétálva valószínűleg fel sem tűnne igazán, hogy épp egy másik ország területére keveredtél: Goricát nem szeli ketté határátkelő, mindkét részen euróval fizetnek, a szlovén és olasz nyelv közti különbségeket pedig könnyűszerrel áthidalják a helyiek.
Cikksorozatunkban a 2024-es és 2025-ös Európai Kulturális Fővárosokat mutatjuk be, az ausztriai Bad Ischl és az észt Tartu után. Következzen az egyik 2025-ös dobogós, Nova Gorica.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Egy zöld város tele rózsákkal
Nova Gorica a második világháború után jött létre, miután Goriziát kettéosztották Jugoszlávia és Olaszország között. A szlovén szakasz sorsa bár sokáig a levegőben lógott, a klasszikus szocialista építészeti elemek helyett Nova Gorica végül a „rózsák városává” vált, hiszen a területe dúskál a zöld övezetekben, növényekben és rózsákban.
Ami a város atmoszféráját illeti, Nova Goricát egy pezsgő, fiatalos hangulat lengi körbe. A szlovén részt nemcsak közigazgatási és egyetemi, de kulturális központjának is tartják Szlovéniában. Épp ezért gyakoriak a városban a különféle kulturális események, például kitűnő előadásokat tartanak a Szlovén Nemzeti Színházban és a Kulturno dom (művelődési ház) épületében, a szabadban pedig gyakran vannak koncertek, fesztiválok, folklórbemutatók, kiállítások és vásárok.
Nova Gorica szerencsejáték-város hírében is áll, mivel a területén több kiváló kaszinó is üzemel.
Ezek mellett elsősorban a gasztronómiai színtereiről, kis kávézóiról, kézműves sörözőiről és borászatairól vált ismertté a szlovén városrész. Az árak ráadásul kicsit olcsóbbak is itt, mint az olasz oldalon.
A két terület leghíresebb tere a Transalpina tér – vagy Európa tér -, ami összeköti Goriziát és Nova Goricát. Nova Gorica állomása a tér keleti végén, a szlovén oldalon található.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
2005-ben a vasútállomáson nyílt meg az Állami határ 1945-2004 című kiállítás. A gazdag szecessziós díszítésű épület Nova Gorica legrégebbi középületének számít. A kiállítás pedig fényképek, egyenruhák, zászlók, térképek és dokumentumok segítségével igyekszik bemutatni azt a kulturális sokkot, amely akkor érte a helyieket, amikor az új országhatár meghúzása egyik napról a másika családokat és barátokat választott szét egymástól.
A Kostanjevica ferences kolostor
Amennyiben valaki több napot tölt a szlovén részen, Nova Gorica környékén számos turisztikai látványossághoz látogathat el. A leghíresebbek közt két ferences kolostort, a Sveta Gora Primorska és Kostanjevicát kell megemlíteni.
A kostanjevicai ferences kolostor azon ritka helyek közé tartozik, ahol – Franciaországon kívül is – el lehet látogatni egy híres francia uralkodó sírjához. A kolostorban – vagy ahogy a helyiek nevezik, a „kápolnában” – található X. Károly sírhelye. A királyt a Bourbon család többi tagjával száműztek Franciaországból az 1830-as évek forradalma után.
Az apátság déli homlokzatán található a Bourbon-rózsák egyik legnagyobb és legteljesebb gyűjteménye is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A kolostorban van továbbá a Škrabč-könyvtár, ami több mint 10.000 könyvből áll, és amit kulturális műemlékké nyilvánítottak 1952-ben. A kolostoregyüttes egyébként egy 143 méter magas pristai dombon áll, ahonnan fantasztikus kilátás nyílik a goriziai várra és Nova Gorica külvárosára.
A Solkan-híd és környéke
A Nova Gorica melletti Solkan-híd a hídépítés igazi remekműve. Az objektumot még ma is a világ második legnagyobb kőhídjának és a leghosszabb vasúti hídjának tartják.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az eredeti hidat 1905 körül építették az osztrákok, majd egy évtizeddel később lerombolták, hogy megakadályozzák az ellenség előrenyomulását az első világháború alatt.
A ma látható építményt – ami 220 méter hosszú, és 85 méteres ívvel ível át az Isonzó felett – 1927-ben rekonstruálták.
Nova Gorica és az Isonzó folyó fölött tornyosul a 682 méteres Sveta Gora-hegy. A zarándokmúlttal rendelkező csúcs arról vált híressé, hogy az 1500-as években egy grgari pásztor azt állította, a hegyen megjelent előtte Mária. A Sveta Gora így ma is fontos zarándokhely, aminek a tetején a Szűz Mária-templom található.
A csúcsra egy közepes nehézségű útvonal vezet fel. A túrát egyébként érdemes bevállalni, hiszen a hegyről kellemes kilátás nyílik az egész régióra, köztük a Júliai-Alpokra és Trnovóra.
Egy park, tele izgalommal
Nova Gorica központjától mindössze néhány kilométerre kanyarog az Isonzó folyó smaragdzöld vize. A folyó közvetlen közelében alakították ki a Soča Fun Parkot, ami tökéletes helyszín azok számára, akik akciódús szórakozásra és adrenalinlöketre vágynak.
A park a fiatal látogatókat és az izgalmakat kereső idősebbeket egyaránt képes lekötni.
A kalandozás egy kerékpározással indul a folyó hídján, ezután pedig követni kell a parkban felállított narancssárga, sárga, zöld, kék és piros jelzésű pályák vonalát. A kalandot Indiana Jones stílusában, a Soča folyón átívelő kötélpályázással zárhatjuk le. A zipline pályát kipróbálók 40 méter magasan siklanak a föld felett.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Kromberk kastélya
A várostól keletre egy dombon áll a gyönyörű Kromberk kastély. A természetkedvelőknek erre a helyszínre is érdemes időt szánni az utazáskor. A 17. században felhúzott jellegzetes reneszánsz stílusú erődítmény egykor egyszintes, négy toronnyal rendelkező építmény volt, de az első világháborút követő átépítés során újabb emelettel bővítették.
A kastélyt gondosan kialakított teraszos kertek veszik körül.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Napjainkban a Goriška Múzeum által szervezett időszakos és állandó művészeti kiállításoknak és történelmi tárgyakból álló tárlatoknak is otthont ad az épület.
Ilyen költségekre számíts
Amennyiben legalább az utazás előtt 3 hónappal el tudod intézni a szállásfoglalást, Nova Goricában lakást 20 ezer forint/ éjszaka körül, míg szobát 12 ezer forint/ éjszaka körül bérelhetsz két fő részére.
Ami az odautazást illeti, a legegyszerűbben a saját autóddal juthatsz el Nova Goricáig. A magyar főváros illetve a szlovén városrész között 570 kilométer távolság van, autóval így körülbelül 5 óra és 35-40 perc alatt érhetsz a célállomáshoz.
A másik lehetőség a tömegközlekedés.
Amennyiben Budapestről vonattal Ljubljanáig utazol (az út 7 és fél órát vesz igénybe, a jegy ára pedig 8 ezer forint körül van), a szlovén fővárostól vonattal vagy busszal egyszerűen elutazhatsz Nova Goricáig. Ebben az esetben a vonatozás még körülbelül 3 és fél órát, míg a buszozás 2 és fél órát vesz igénybe, a jegyek ára pedig 4-8 ezer forint körül mozog az odaútra.
Nova Gorica legszebb arca
Nova Goricát hideg telek és forró, fülledt nyarak jellemzik a climatestotravel.com szerint. A téli hónapokban a hideg akár -7/-8 °C-os is lehet, míg nyáron akár 35°C is lehet a hőmérséklet.
Így a tavaszi, illetve a nyár eleji hónapok a legideálisabbak Nova Gorica meglátogatására. Ha utazást tervezel, a kiruccanást április közepétől június közepéig, továbbá szeptemberre érdemes időzíteni.
Szlovéniával ugyanakkor kézen fogva jár az esőzés, így úgy pakolj a bőröndbe, hogy bármely időszakban előfordulhatnak hirtelen zivatarok, esők.