Egy gleccsertó árvize pusztított Thame falujában Nepálban. A lakosok attól tartanak, többé nem élhetnek biztonságban a településen.
Thame apró faluját súlyos katasztrófa sújtotta az Everest-régióban: augusztus 16-án átszakadt egy gleccsertó fala, ami jeges árvizet zúdított a településre, számol be a BBC. Az árvíz több mint egy tucat házat, szállodát, valamint egy iskolát és egy egészségügyi központot is elpusztított, és 60 embert otthona elhagyására kényszerített. Bár személyi sérülés nem történt, a faluban élők attól tartanak, többé nem biztonságos az életterük.
Nagyobb baj is történhetett volna
A szerencsétlenség nappal történt, amikor mindenki ébren volt, így sikerült elkerülni a halálos áldozatokat.
Ha ez éjszaka történt volna, 200-300 ember vesztette volna életét
– mondta Ang Tshering Sherpa, a Nepáli Hegymászó Szövetség korábbi elnöke a BBC-nek.
“Még mindig sokkos állapotban vagyunk, és még mindig sírunk, ha beszélgetünk egymással” – mondta Yangji Doma Sherpa Thame-i lakos. “Az a legfontosabb kérdés, hogy ez a hely elég biztonságos-e ahhoz, hogy itt éljünk. Ez az árvíz megmutatta, hogy nagyon veszélyes helyzettel állunk szemben, és az emberek nem érzik magukat biztonságban.”
Thame falu a katasztrófa előtt. Fotó: AFP
A lakosok aggódnak, hogy megfelelő figyelmeztető rendszerek hiányában a gleccsertavak állandó veszélyt jelentenek majd. A Himalájában található gleccserek többsége nem áll szakszerű felügyelet alatt, ami növeli a hasonló események kockázatát.
A globális felmelegedés hatására a gleccserek gyorsabban olvadnak, ami növeli a tavak túltöltődésének esélyét.
Thame-ban ez már a második jeges árvíz az utóbbi évtizedekben, és a helyiek attól tartanak, hogy a jövőben még nagyobb gleccsertavak önthetnek ki.
A klímaváltozás okozza a bajt
A Himalájában található több ezer gleccser és gleccsertó közül nagyon kevés áll szakértői megfigyelés alatt, különösen az Everest-régióban, ahol szinte egyáltalán nem létezik korai figyelmeztető rendszer a katasztrófák esetén. A klímaváltozás felgyorsítja a gleccserek olvadását, ami a tavak túlcsordulásához vezethet. Egyetemi tanulmányok kimutatták, hogy az elmúlt évtizedekben
a himalájai gleccserek tízszeres sebességgel olvadnak, és az Everest déli gleccsere már elvesztette tömegének felét.
Bár néhány veszélyes tavat már lecsapoltak, folyamatosan újak keletkeznek. A talaj destabilizációja tovább növeli a földcsuszamlások és lavinák kockázatát, ami a tavak kiöntését okozhatja. A nepáli hatóságok körülbelül két tucat veszélyes tavat azonosítottak, de az augusztus 16-án kiöntött tó nem szerepelt ezen a listán, és nem is állt megfigyelés alatt. A helyiek most attól tartanak, hogy a többi közeli tó is bármikor kiönthet.
Gleccsertó Thame falu környékén. Fotó: AFP
Az árvíz következményei már most súlyosak:
a Thame-folyó új medret vájt a faluban, elpusztítva a megmaradt földterület felét.
“A megmaradt föld nagy része tele van törmelékkel és sziklákkal” – mondta Doma Sherpa helyi asszony. “Ez nem ugyanolyan, mint egy földrengésben leomlott házak újjáépítése. Ha nincs föld, mire építkezzünk?”
A katasztrófavédők ígérgetnek, a helyiek szkeptikusak
Az árvíz a régió egyetlen vízerőművét is megrongálta. “Az áramellátás megszakadt, és a távközlési rendszerek sem működtek” – mondta Mingma Sherpa, a Thame melletti fontos turisztikai központ, Namche ifjúsági klubjának elnöke.
A terület a katasztrófa óta el van zárva a külvilágtól. Ez elég ijesztő.
A kormányzati tisztviselők tisztában vannak a lakosok félelmeivel: Anil Pokhrel, a Nemzeti Katasztrófavédelmi Bizottság elnöke bejelentette, hogy szakértői csapatot állítanak fel a Thame felett található három gleccsertó kockázatainak felmérésére. A helyiek azonban szkeptikusak: szerintük a tisztviselők többet beszélnek, mint amennyit cselekszenek. Doma Sherpa így nyilatkozott: “Hallgatjuk a grandiózus terveket, főleg a nyilvános konferenciákon, de aztán hamar elfelejtik őket. Mi viszont nem felejthetjük el, mit tett ez az áradás – és hogy más tavak is vannak a környéken, amelyek bármikor katasztrófát okozhatnak.”
"Felszámolják az 50 forintot, de nem fogjuk cipelni a palackot" - A büfékben nincs kötelező visszaváltás
A videónkban megszólaltatott büfések szerint a vendégek azért nem állnak el a vásárlástól, mert felszámolják az 50 forintos betétdíjat, de mi lesz a visszaváltható palackok sorsa? Erről kérdeztük a vendéglátósokat és a fogyasztókat.
0 seconds of 4 minutes, 25 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Keyboard Shortcuts
Shortcuts Open/Close/ or ?
Play/PauseSPACE
Increase Volume↑
Decrease Volume↓
Seek Forward→
Seek Backward←
Captions On/Offc
Fullscreen/Exit Fullscreenf
Mute/Unmutem
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Seek %0-9
Next Up
Rainer-Micsinyei Nóra és Lengyel Tamás a Kettős:pont podcastben
48:20
Copied
Live
00:00
04:25
04:25
More Videos
04:25
"Felszámolják az 50 forintot, de nem fogjuk cipelni a palackot" - A büfékben nincs kötelező visszaváltás
48:20
Rainer-Micsinyei Nóra és Lengyel Tamás a Kettős:pont podcastben
06:14
Mosogatógéptabletta-teszt
04:41
Megéri vörösborra 700 forintnál többet költeni? Teszteltük az utca emberével
03:15
Mutasd a Google találati listád, megmondom, ki vagy! - A Művészetek Völgye látogatóit kérdeztük
04:28
Mesternők
06:38
A nagy kávékapszula-teszt: az olcsóbb kávé mindenkit meglepett
09:41
Vécépapírteszt: megéri a drágább tekercset venni?
08:24
Szalámikat teszteltünk: éles verseny ment az első helyért
03:59
Dubai csokit kóstoltattunk járókelőkkel Budapesten