Németországban az orvosok négyhetes gyógyfürdői üdülést írnak fel azoknak a szülőknek, akik a kimerültség tüneteitől szenvednek, számol be a CNN. A wellnessezésre gyermekeiket is magukkal vihetik.
Nem könnyű szülőnek lenni
A szülőség kimerítő dolog, különösen, ha a karriert, háztartást és esetleg a beteg nagyszülők ápolását is egyensúlyban kell tartani. Előfordulhat, hogy a végletekig kimerült szülők fizikai tüneteket mutatnak: levertek, álmatlanok, esetleg pánikrohamoktól vagy depressziós epizódoktól szenvednek.
Németországban nagyszerű megoldást találtak a szülői kimerültség kezelésére, ami egyben hosszú hagyományra is visszatekint. A “Kur” szó (a magyar “kúra” eredetije) hosszú, pihentető gyógykezelést jelent, ami régóta része a német kultúrának. Az ilyen kezelések központi eleme a “Heilbad”, vagyis a német gyógyfürdő, amelyeket melegvízű források köré építettek, és évszázadok óta látogatják őket a gyógyulni vágyók.
A Kur ebben az esetben kifejezetten a kiégett szülőket célozza , akik
négyévente jogosultak egy ilyen kezelésre, melyet az egészségbiztosítás fedez.
A valóságban azonban a szülők gyakran csak akkor kérik a kezeléseket, amikor már elérték a teljes kimerültséget. Ilyen volt Cécile Poirot esete is, aki rendőrként dolgozott Hamburgban, és súlyos alvási problémákkal küzdött, míg orvosa végül négyhetes gyógykezelést írt elő neki és hatéves lányának.
“Akkoriban még a volt férjemmel, a lányom apjával éltem, körülbelül 220 kilométerre Hamburgtól, ahol dolgoztam, és szövetségi államot váltani rendkívül nehéz a rendőrségen. Ezért gyakran hajnali 2-kor indultam Hamburgba a reggeli műszakba, dolgoztam, majd délután vagy este értem haza” – mondta Poirot.
“Eljött a pont, miután néhány évig ezt csináltam, hogy súlyos alvási problémákkal küzdöttem, és a kimerültség és az álmatlanság ördögi körébe kerültem. A hamburgi rendőrségen vannak úgynevezett “egészségügyi felügyelők”, akik azért vannak, hogy észleljék a problémákat, és megpróbáljanak segítséget nyújtani a dolgozók egészségének megőrzése érdekében. Ők jegyezték fel a rossz állapotomat, és az orvosom négyhetes kúrát írt elő nekem és az akkor 6 éves kislányomnak egy klinikán.”
Nincs ingyen
Az anyák és gyermekek gyógykezelése a második világháború után indult, amikor megalakult a Müttergenesungswerk (MGW) nevű szervezet, hogy segítsen a nőknek anyai feladataik ellátásában. Ma az MGW és egészségbiztosítók által működtetett klinikák kínálnak kezeléseket a fáradt szülők számára.
A kezelésekhez orvosi diagnózis szükséges, és gyakran hosszú várólisták vannak.
A klinikákon különféle kezeléseket, terápiákat és sporttevékenységeket biztosítanak a szülők számára, illetve gyermekeiket is ellátják napközben. A kezelési tervben előfordulhat orvosi diagnosztika, fizikai és relaxációs gyakorlatok, egyéni és csoportos megbeszélések, valamint szülő-gyermek interakciók.