A solingeni késelésre válaszul Németország szigorúbb határellenőrzést vezet be, számol be róla a Euronews. A lap összegyűjtötte, mire számíthatnak azok, akik Németországba utaznának.
Az intézkedés háttere
A három emberéletet követelő, augusztus 24-i solingeni merénylet egész Németországot megrázta. A feltételezett elkövető szír állampolgár, és a támadás idején a kitoloncolás elől bujkált. A német hatóságok az incidensre válaszul a bevándorlás szigorúbb ellenőrzését ígérik, ezért az országhatárokon komolyabb ellenőrző procedúrát vezetnek be. Nancy Faeser belügyminiszter hangsúlyozta, hogy az új intézkedések célja a migráció visszaszorítása, valamint az iszlamista terrorizmus és a súlyos bűncselekmények okozta veszélyek elleni védelem.
Mikortól meddig tartanak az ellenőrzések?
A szigorító intézkedések szeptember 16-án lépnek életbe, és érinteni fogják Németország Ausztriával, Belgiummal, Csehországgal, Dániával, Franciaországgal, Luxemburggal, Hollandiával, Lengyelországgal és Svájccal közös határait. Németország már a 2015-ös bevándorlási válság óta ideiglenes ellenőrzéseket folytat az osztrák határon: ezeket most 2024. november 11-ig meghosszabbították. Az ideiglenes ellenőrzéseket tavaly bevezették a lengyel, cseh és svájci határokon is: ezeket 2024. december 15-ig tartják fenn.
A szigorítás értelmében a német hatóságok kiterjesztik a határellenőrzést a francia, luxemburgi, belga, holland és dán határokra is.
Az új intézkedések kezdetben hat hónapig lesznek érvényben: tehát érintik a forgalmas októberi, karácsonyi és újévi időszakokat is.
Bár a hatóságok egyelőre hat hónappal számolnak, meghosszabbíthatják a szigorított ellenőrzést, amennyiben szükségesnek ítélik a biztonság fenntartása érdekében.
Mire számíthatnak az utazók?
Az új határellenőrzések valószínűleg mindenkit érintenek, aki szárazföldi úton érkezik lép be az országba vagy hagyja el azt. A hosszabb ellenőrző procedúrák miatt közlekedési dugók alakulhatnak ki, és a busz- és vonatutak is hosszabbá válhatnak, amennyiben a járműveket megállítják ellenőrzés céljából.
A Deutsche Bahn (DB), Németország legnagyobb vasúti szolgáltatója már most hosszas késésekkel küzd, részben az extrém időjárási körülmények miatt. Az új határellenőrzések tovább súlyosbíthatják a vonatkéséseket, különösen a hosszú távú járatok esetében. A DB mellett más jelentős közlekedési szolgáltatók, például a European Sleeper és a Flixbus járatai is érintettek lehetnek.