Elképesztő fotók láttak napvilágot a Napról a NASA jóvoltából: az égitestről készült legújabb képeken a hozzánk legközelebb lévő csillag ugyanis pont olyan, mintha mosolyogna. Az elsőre valóban kedvesnek, sőt szórakoztatónak tűnő kép mögött azonban egy sokkal kevésbé vidám valóság húzódik meg, ami a mi életünket is befolyásolja – írja a Designtaxi.
A NASA Napdinamikai Obszervatóriuma nemrég elkészítette minden idők egyik legkülönlegesebb fotóját a Napról. A kép pillanatok alatt bejárta az internetet, a sajtót, ami nem is csoda, hiszen ritkán látunk olyan fotót, amin az égitest egyszerűen olyan, mintha lennének szemei és épp mosolyogna. Erre a jelenségre viszonylag egyszerű magyarázatot adtak a szakemberek, ami azonban egyáltalán nem annyira vidám, mint maga az elkészült fotó.
Az ultraviola fényben készült kép megmutatja a Nap ritkán látott, sötét részeit, így azokat az úgynevezett koronalyukakat is, amik a csillag „mosolyáért” felelősek.
Ezek a koronalyukak nyitott mágneses mezővel rendelkező képződmények, amin keresztül különböző részecskék áramlanak ki a Napból.
Ezeken a helyeken a megszokotthoz képest sokkal erősebb a napszél jelensége is, ami természetesen hatással van a mi bolygónkra is. A spaceweather.comnevű, az űrbéli időjárást figyelő oldal szerint a következő hetekben erős geomágneses viharokra és különleges megjelenésű sarki fényeket okozhat. A geomágneses viharok egyrészt hatással lehetnek az űrhajósok és űrkutatók műszereire, amik összezavarodnak az erős kitörések miatt, de ezek a viharok a földi életre is hatással vannak.
A mostani – az előrejelzések szerint nem is túl erős viharok –
összezavarhatják az elektromos ellátórendszereket, fokozódhat a téves jelzések száma, sőt, ez a jelenség bizonyítottan hatással van a költöző madarak tájékozódási képességeire is.
A lehetséges technikai meghibásodásokon, zavarokon kívül az egészségi állapotra is hatással lehetnek a napszél okozta viharok. A kutatások azt bizonyítják, hogy a geomágnesesség miatt megváltozik az agy elektromos tevékenysége, ami migrénhez, erős fejfájáshoz vezethet. Sőt, vannak olyan tanulmányok is, amik azt állítják, hogy ezek az időszakok kifejezetten negatív hatással vannak a skizofréniában és depresszióban szenvedő emberekre.