Holdunk a Nap csupán néhány százalékát fedi el. Budapestről nagyjából 1 órán át látható a jelenség, melynek kezdete 11:51-kor, maximális fázisa 12:21-kor, a vége pedig 12:50-kor következik be.
A fővárosból nézve a fogyatkozás mértéke 8%, az ország egyes településein ettől némiképp eltérő értékek várhatók. A jelenség Békéscsabán lesz a legkisebb mértékű (3,6%), míg Sopronból nézve lesz a legnagyobb a takarás (12,2%). A fogyatkozással és más égi jelenségekkel kapcsolatban részletesebb információk a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján találhatók.
Fontos figyelmeztetés: sem a fogyatkozás idején, sem máskor soha ne nézzünk a Napba megfelelő és biztonságos, e célra készített napszűrő nélkül!
Ugyanez érvényes a távcsöves megfigyelésekre is: csak erre a célra készült biztonságos napszűrővel, vagy speciális naptávcsővel figyeljük meg a Napot!
Itt figyelhető meg a legjobban a napfogyatkozás
Sopronban a nap 12, Budapesten 8 százaléka takaródik ki a jelenség idején – írja a Világgazdaság, az Origo.hu-ra hivatkozva.
Sopronban a magasabban fekvő helyekről ezért még látványosabb lehet az eseményt megtekinteni. Budapesten eső várható, de ha felszakadozik a felhőzet, érdemes ezekről a helyekről megtekinteni: Hármashatár-hegy, Normafa, János-hegyi Erzsébet-kilátó vagy a MOL Campus SkyDeck terasza.

A Magyar Csillagászati Egyesület lovasberényi megfigyelőhelyén, a Csillagtanyán tart nyilvános napfogyatkozás-bemutatót március 29-én. A bemutató után, 13 órakor kerül sor a Kulin-emlékpad avatására.
Kulin György (1905-1989) a 20. századi csillagászati ismeretterjesztés kiemelkedő alakja volt, ő alapította meg a Magyar Csillagászati Egyesületet, és ugyancsak Kulin kezdeményezésére létesült az Uránia Bemutató Csillagvizsgáló és a Budapesti Planetárium.
Habár kutatási tevékenysége elsősorban a kisbolygókra vonatkozott, Kulin György is részt vett és megfigyeléseket végzett a Magyar Tudományos Akadémia expedícióján, melynek során Bulgáriából észlelték az 1961. február 15-i teljes napfogyatkozást.
(MTI)