Sokak szerint a szakadék szélén táncol az emberiség, ami a Föld forrásainak felhasználást illeti. Épp ezért manapság szinte mindennél népszerűbb az újrahasznosítás, a környezettudatosság és az, hogy a lehető legkevesebb kárt okozzuk az így is borzasztó állapotban lévő ökoszisztémában. Ennek az iránynak az egyik zászlóshajója a dán MAST, akik most egy olyan úszó ökofalut álmodtak meg, ami száz százalékban újrahasznosított anyagból készülhet el – írja a Designtaxi.
Újrahasznosított kollekciókat dob piacra az IKEA, környezettudatosságra intenek a telefonos applikációk, spórolásra buzdítanak a szakértők – a világon talán még soha nem volt ennyire népszerű és fontos az úgynevezett „zöld gondolkodás”, amivel magunkat és a természetet is egyszerre óvjuk. Ennek a vonulatnak tökéletes példája a MAST „Land on Water” vagyis „telek a vízen” névre hallgató projektje.
Az úszó épületek alapjait úgynevezett moduláris elemek alkotják, amik tetszőlegesen változtathatók és csatlakoztathatók egymáshoz
– így képesek folyamatosan alkalmazkodni a környezeti kihívásokhoz. A modulok a tervek szerint teljes mértékben újrahasznosított műanyagból – főleg PET-palackból és nejon szatyorból – készülnek majd, a belsejüket pedig a víznél könnyebb, szintén újrahasznosított műanyaggal töltenék fel, így igazi lebegő, úszó falvakat lehetne létrehozni.
Bár a koncepció önmagában nem teljesen újszerű, a megvalósítás igen. Az eddig, hasonló koncepció alapján épített épületek ugyanis acélból és betonból készültek, amikhez ráadásul mérgező hatású festéket is használnak, aminek egyértelműen környezetszennyező hatása van a vízi élővilágra nézve. A MAST által megálmodott házak azonban semmilyen módon nem szennyezőek, ráadásul a kialakításuk miatt, lapra szerelve könnyen szállíthatók. A cég tervezői szerint ráadásul a modulok alakíthatóságából származik a projekt legnagyobb előnye:
az eddigi úszó faluk ugyanis épp azért bizonyultak sokszor sikertelennek, mert túlságosan statikusak, helyhez kötöttek voltak.
Ezek az épületek viszont folyamatosan alakíthatók, igazíthatók a környezethez, arról nem is beszélve, hogy nem csak lakóépületként szolgálnak. A MAST oldalán található információk alapján közösségi tereket, sőt, akár tényleg kisebb kommunákat is fel lehet építeni belőlük. A prototípust jövőre mutatják majd be, a koppenhágai építész világkongresszuson.