A közösségi médiában közzétett felvételeken hegymászók tömegei álltak sorba, hogy a héten megmásszák a csúcsot, ami a szakértők szerint fokozott kockázatot jelent – írja a Guardian
A keddi nap volt az Everest-szezon legforgalmasabbika, a becslések szerint 200 hegymászó használta ki a kedvező időjárást, hogy elinduljanak a csúcs felé – közölte Nga Tenji serpa.
Az interneten található videókon és fényképeken százak láthatóak a Hillary-lépcsőn, amely egy közel függőleges sziklafal az Everest csúcsának közelében, mintegy 8800 méter magasan.
The queue to summit Mt. Everest yesterday.
Approximately 800 people attempt to climb Everest annually.
The causes of the jams are all related to the short weather windows, the date when ropes are fixed and the slow, inexperienced climbers.pic.twitter.com/142YQ76dVP
— Massimo (@Rainmaker1973) May 24, 2024
Alan Hinkes, egy hegymászó, aki 1996-ban jutott fel az Everest csúcsára, a sajtónak úgy nyilatkozott:
Ilyen magasságban csak néhány órát lehet túlélni. Az oxigénhiány, a légnyomás és a nagyon alacsony hőmérséklet miatt ez halálos zóna. […] Szóval nem jó ötlet egy ilyen sorban várakozni, mert ilyen magasságban lassan meghalsz.
Az elmúlt napokban többen eltűntek vagy meghaltak
Egy 40 éves brit hegymászó, Dan Paterson, és az őt kísérő 23 éves serpa, Pasztendzsi feltehetően meghalt, miután kedden felértek a Mount Everest csúcsára. A két férfit, akik ereszkedés közben, egy hó- és jégcsuszamlást követően tűntek el, azóta is keresik. A felkutatásuk finanszírozása érdekében Paterson élettársa online gyűjtést indított, a helikopter és speciális keresőcsapatok várhatóan 150 ezer fontba, vagyis mintegy 67 millió forintba kerülnek.
A 40 éves kenyai Joshua Cheruiyot Kiruit mindössze 19 méterrel a csúcs alatt találták meg, miután szerdán eltűnt. A vele lévő 44 éves vezető, Nawang serpát pedig szintén keresik.
Egy nepáli hegymászó, Binod Babu Bastakoti csütörtökön, leereszkedés közben halt meg.
Címlapkép: AFP