Montenegró a Balkán egyik legkülönlegesebb állomása. A hegyvidékes, tenger melletti ország remek ételekkel, izgalmas látnivalókkal, feledhetetlen túrákkal és baráti árakkal várja az utazókat. Összegyűjtöttük, hogy mely helyekre érdemes ellátogatni az országban, milyen árakra kell számítani, továbbá mikor érdemes Montenegróba utazni.
Vedd célba Podgoricát és Budvát
Az első montenegrói nyaraláskor két várost érdemes célba venni. Az egyik a balkáni ország fővárosa, Podgorica, a másik pedig Budva. A két helyszín önmagában is különleges, de innen más híresen szép területet is könnyen megközelíthető.
Igaz, hogy Podgorica első ránézésre nem feltétlenül tűnik érdekes állomásnak, ugyanakkor megéri időt szánni a városra és környékére. A turistákat igazi különlegesség várja többek között a montenegrói főváros központi terénél (Trg Republike), az óvárosi séták alatt és a helyi Városi Múzeumban.
Podgorica kellős közepén található a Goricai park is, ahol a tiszta levegő és zajmentesség bárkivel elfeledteti, hogy épp egy nyüzsgő fővárosban tartózkodnak. A terület bejáratánál található Podgorica egyik legrégebbi épülete, a Szent György-templom. A területen egy, a második világháborúban elesett katonáknak állított mauzóleum is van.
Montenegró fővárosa ezek mellett tele van hidakkal, a legrégebbiek pedig a római korból származnak. A Moraca folyón átívelő Sastavci hídra és a Millennium hídra mindenképp érdemes időt áldozni a kirándulás alatt.
Podgoricától 13 kilométerre található a viharos és gazdag múltú Medun, Medeon ősi erődített városának régészeti lelőhelye. A területet gyönyörű környezet veszi körül, a helyszínen érdemes időt szánni Medeon óvárosának maradványaira, a 18. századi Szent Nikola templomra és a Marko Miljanov Múzeumra.
A montenegrói fővárostól 4-8 kilométerre a természetkedvelők is megtalálják a számításaikat. A Cijevna folyó a régió egyik fő látnivalója, és a montenegróiak egyik kedvenc piknikezőhelye. Úgy 150 éve mesterséges vízesésekkel látták el a folyót, amit a helyiek most csak “Niagarának” neveznek.
Végül pedig ott a Shkodrai-tó, a Balkán-félsziget legnagyobb tava. A Montenegró és Albánia határán lévő gyönyörű terület egy nemzeti parkot és rengeteg középkori ortodox kolostort rejt.
Budva pedig Montenegró és a mediterrán kultúra egyik igazi gyöngyszeme. A tenger partján fekvő város évtizedek óta kedvelt turisztikai célpont, sőt, ez a balkáni ország egyik leglátogatottabb úti célja.
Budva környékén természetesen a strandolásé a főszerep. Turistaként a homokos Mogren partszakasznál és a Szent Nikola szigetnél érdemes megmártózni a tengerben. A csúszdázás kedvelői pedig látogassanak el a helyi Aquaparkba is. Az ismert nevezetességek közt pedig Budva Városi Múzeuma, a Szentháromság-templom, a Balerina szobor és a budvai öreg városrész mindenképp kötelező időt szánni turistaként.
Ilyen költségek várnak rád
Az utazóknak általában a fővárosokban kell a legmagasabb árakkal kalkulálniuk, Montenegró viszont kivételnek számít. A két kiemelt helyi város közül Podgorica számít olcsóbb úti célnak.
Ha körülbelül három hónappal az utazás előtt elintézed a szállásfoglalást, Podgoricában 8 és 15 ezer forint között, Budvában pedig 15 és 20 ezer forint/ éjszaka között találhatsz igényes szobát, lakást két fő számára.
Egy olcsóbb étteremben 2 700 forint alatt is megúszhatod az étkezést a montenegrói fővárosban, egy középárkategóriás helyen pedig körülbelül 11 ezer forint körül mozog egy háromfogásos étkezés két fő részére.
Budvában egy olcsóbb éttermi étkezés 3500 forintba kerül, a középárkategóriás helyeken pedig két fő 16 ezer forint körül fogyaszthat el egy többfogásos vacsorát vagy ebédet.
A szállásfoglalás és étkezés mellett azt is fontos kitalálni, hogy milyen formában szeretnéd megoldani az oda és a belföldi utazást.
A legkényelmesebb és leggyorsabb megoldás a repülés. Egy fapados repülőjegy ára Budapestről Podgoricába körülbelül 10-15 ezer forint körül van, ha időben el tudod intézni a foglalást. (Ugyanakkor nem mindegy, hogy milyen időpontra keresünk jegyet, ahogy az sem, hogy mekkora poggyásszal utaznánk.)
De ha vérbeli sofőr vagy, a saját autóddal is elvezethetsz az úti célokig. Podgorica és Budapest között úgy 820 kilométer a távolság, ezt a távot autóval körülbelül 9 és fél óra alatt lehet megtenni. Budvába körülbelül fél órával tovább tart az út Budapestről.
Mivel Podgorica és Budva között nincs 70 kilométer távolság, a két város közt autóval, taxival és tömegközlekedési eszközzel is tudsz ingázni. A leginkább pénztárcabarát megoldásnak a távolsági buszozás számít: egy jegy ára a két táv közt körülbelül 2 795 forintba kerül.
Azok, akik szeretnek külföldön vezetni, de nincs saját autójuk, már 16 ezer forint körül bérelhetnek kocsit az országban.
A kisebb távokhoz egyébként a taxi is remek megoldás, hiszen viszonylag kedvező áron utazhatsz a két városban és környékükön. A budvai alapdíj 375 forint, a podgoricai 225 forint körül van, a kilométertarifa pedig 560 forint Budvában és 243 forint Podgoricában. Az utazás előtt ugyanakkor fontos megbeszélni a sofőrrel, hogy milyen összegért visz el a célállomásig.
A helyi tömegközlekedési eszközökre úgy 340 és 375 forint között mozog a jegyek ára.
Aki spórolna, kerülje a főszezont Montenegróban
A montenegrói utazás leszervezése előtt vegyétek fontolóra, hogy bulizósabb vagy nyugodtabb utazásra vágytok. Amennyiben az utóbbi, inkább őszre vagy késő tavaszra szervezzetek kirándulást.
A legtöbb turista már májusban megnyitja az úszásszezont Montenegróban. Így a vállalkozószelleműek akár ekkora is leszervezhetik az utazást. Budva környékén ugyanakkor júliusban (25.3 °C), augusztusban (26.1 °C) és szeptemberben (24.3 °C) a legmelegebb a tenger.
Az igazi nyár így tipikusan június 15-én kezdődik Montenegróban, és szeptember 15-ig tart. Ebben az időszakban érkezik a legtöbb turista az országba, a tengerparti kávézók és éttermek zsúfolásig megtelnek, a diszkók és bárok megnyitnak, emellett rendezvények sokasága is várja a turistákat a tengerparti városokban, köztük Budvában. A június és szeptember 15 közti intervallum tehát azoknak ideális, akik aktív pihenésre vágynak. Hozzá kell tenni, az időszakban áremelkedésre is kell számítani.
A családosoknak és azoknak, akik spórolni akarnak, így inkább szeptember 15 utánra ajánlott időzítenie az utazást. Az időjárás ekkora kellemessé válik. Szeptemberben és októberben még bőven elő lehet kapni a nyári ruhákat Montenegróban, de a zajos bárok és klubok bezárnak, az erdős és hegyes vidékeken pedig már gyönyörű színes erdők közt tudtok bóklászni.
A tavasz egyébként szintén igazán egyedülálló itt: márciusban még lehet havat látni a montenegrói magaslatokon, tudtok síelni, snowboardozni vagy sétát szervezni a havas erdőben, miközben egyre tovább tartanak a nappalok és egyre kellemesebb az idő.
Kóstolj bele a montenegrói konyhába is
Egy új ország, nép, kultúra megismeréséhez az is hozzátartozik, hogy belekóstolunk a nemzeti ételekbe. A montenegrói konyhában keverednek a balkáni országok és a török konyha ízei. De amíg a tengerparton inkább a mediterrán alapanyagoknak, köztük a tenger gyümölcsein és zöldségeken van a fókusz, addig az északi hegyvidékes területeken inkább tápláló, kiadós ételek jellemzőek.
Ez utóbbi egyik legismertebb fogása a kacsamak (kačamak), ami egy egyfajta kukorica zabkása, amihez többek között kajmakot adnak. Az ételnek számtalan változata létezik már, az egyik legfinomabb a burkonya kacsamak. Egy másik ismert helyi fogás a cicvara. Ez egy másik ismert hagyományos parasztétel, ami kukoricalisztből, friss túróból vagy félkemény sajtból, tejből, vízből és kajmakkal készül.
A popara pedig egy olcsó fogás , amely mélyen gyökerezik a montenegrói étrendben. A poprarához kenyérdarabkákat kell tejjel, olajjal és sajttal összekeverni.
A helyi finomságok közt meg kell említeni még a rastant, a japracit, a különböző csorbákat és bárányételeket is.