Mohácsról valószínűleg mindenkinek a busójárás ugrik be először, ha a helyi programokról van szó. Bár kétségtelen, hogy a baranyai városban ott rejlik a szórakozás lehetősége, az utazás során vétek megfeledkezni azokról a páratlan helyszínekről, amelyek magukban őrzik a hagyományok és történelem egy részét.
Íme néhány helyi különlegesség, amelyek segítenek átérezni, miért nevezhetjük Mohácsot a szórakozás, a történelem és a hagyományok városának.
Busóudvar Múzeum
A Busóudvar leginkább azoknak lehet érdekes állomás, akiknek bár ínyére van a farsangi szórakozás, de szeretnének elmélyedni a busójárás történetében és hagyományaiban is.
Az intézmény a városközpontban, a Széchenyi tér melletti Eötvös utcában található. A múzeumban négy látványműhelyet alakítottak ki, ahol helyi kézművesek munkái tekinthetők meg. A busó öltözékek és hagyományos kellékeken túl felállítottak egy berendezett sokac házat is, hangulatfokozóképp pedig olyan interaktív elemekkel dobják fel a kiállítást, mint a busók máglyáját idéző fény- és hangjáték.
Az épületben eltöltött idő segít megérteni, hogy az UNESCO miért nyilvánította a mohácsi szokást az emberiség szellemi kulturális örökségének 2009-ben.
Az intézmény hétfőtől péntekig 9 és 16 óra között, szombaton 10 és 16 óra között, vasárnap pedig 10 és 14 óra között tart nyitva. A felnőtt jegy ára 2000 forintba (felnőtt kedvezményes: 1500 Ft), a 18 év alatti gyermek és nyugdíjas jegyek ára pedig 1500 forintba kerül (kedvezménnyel: 1300 Ft).
A Busóudvarban rendszerint különböző izgalmas programoknak is otthont adnak.
Mohácsi Nemzeti Emlékhely
Mohács ugyanakkor nem csupán a szórakozás, de a történelem helyszíne is: a város közelében lévő sík területen csapott össze II. Lajos magyar uralkodó és I. Szulejmán török hadereje. Az ütközet helyszíne ma mintegy 1700 katona végső nyughelye, a 2000-es években megnyitott Mohácsi Nemzeti Emlékhelyet a csata hőseinek tiszteletére alakították ki.
A látogatók filmvetítésen, digitális terepasztalon és fegyverkiállításon keresztül ismerhetik meg a csata részleteit, a tömegsírok között pedig mások mellett II. Lajos király, Tomori Pál, Szulejmán szultán, Kanizsai Dorottya szobrait lehet megtekinteni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen is rendszeresen tartanak eseményeket a mohácsi csata és történelmi korszaka tematikában. A helyszín talán legizgalmasabb tárlatait és bemutatóit rendszerint a Múzeumok éjszakáján (az esemény 2024-ben június 22-re esik) rendezik meg. A napon azoknak is ajánlott ellátogatniuk a helyszínre, akik korábban már jártak itt.
A Mohácsi Nemzeti Emlékhely Sárhely és Mohács között található. A helyszín autóval közelíthető meg a leggyorsabban, de közvetlenül az emlékhely bejáratánál található egy buszmegálló is. A helyszín április 1. és október 23. között 9 órától 18 óráig tart nyitva, a téli szezonban – október 24. és március 31. között – pedig 9 órától 16 óráig várják a látogatókat. A felnőtt jegyek ára 2100 forint, míg a diákoknak, nyugdíjasoknak és pedagógusoknak 1800 forint a belépés.
Kanizsai Dorottya Múzeum
A Kanizsai Dorottya Múzeum népviseletek, bútorok, használati cikkek és a várostörténethez kapcsolódó tárgyakon keresztül ad ízelítőt Mohácsból, a város környékéről illetve a magyarországi délszláv népek kultúrájából.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az intézmény híres a „Népek találkozása a Mohácsi Dunánál” című kiállítás négyes felosztású tárlatáról, amely során bemutatják Mohács és környéke hely-, és kultúrtörténetét, a magyarországi horvát, szerb szlovén népek hagyományait és tárgyi kultúráját, a busójárás kapcsolódó népszokásokat, de megemlékeznek az 1526-os mohácsi csatáról is.
A múzeumban az állandó tárlatok mellett rendszerint tartanak időszakos kiállításokat.
A Kanizsai Dorottya Múzeum keddtől szombatig 10 és 16 óra között tart nyitva, a felnőtt jegyek ára 1300, míg a kedvezményes belépés 800 forintba kerül.
Szent Miklós Vízi- és Taposómalom
A környék régi malmai közül már csupán a Szent Miklós vízimalom állja a sarat. A malomban egy interaktív bemutató és csodálatos környezet vár az utazókra.
A helyszín ideális a családi kikapcsolódásokhoz is, hiszen a Szent Miklós Vízi- és Taposómalomnál nemcsak hogy tanulhatunk a malmokról, malomiparról és molnáréletről, de ki is próbálhatjuk a szakma egyes eszközeit, lehetőség van továbbá papírmerítésre és kinti sütésre is.
Вижте тази публикация в Instagram.
A tárlat egyébként több részből és helyszínből áll. Mód van megnézni a vízimalom illetve a taposómalom működését, a vízimalom szárazházában berendeztek egy papírmalom műhelyet, de a Szent Miklós Vízi- és Taposómalomnál található az ország egyik legnagyobb liszteszsák-kiállítása is. Egyes programoknál szükség van az előzetes egyeztetésre.
Szobrok, emlékművek Mohácson
Végezetül pedig jöjjön néhány olyan helyszín, amelyeket a mohácsi városnézős séták során érdemes érinteni. A mohácsi Városháza az a hely, ahol napszaktól függetlenül van miben gyönyörködnie az utazóknak: nappal az épület színei, formája és környezete, éjjel pedig a fények varázsolják hangulatossá a környéket.
Az épület egyébként a városközpontban, a Széchenyi tér keleti oldalán található.
A Városházától körülbelül 8 perc sétára helyezkedik el a Hősök parkja, a zöldövezetben amellett, hogy kellemes sétát tehettek, megtekinthettek néhány különleges képzőművészeti alkotást is. A parkban szobrot állítottak Radnóti Miklósnak, Bartók Bélának, Kodály Zoltánnak, de itt található továbbá a Kényszermunkatáborba elhurcolt családok emlékköve és a négy oszlopos kapuszerű Hősi Emlékmű is.
A Hősök parkjától úgy 11 perces séta vezet a mohácsi Kóló térhez, ami leginkább a Busó oszlopról vált híressé. Az installációt 1967-ben állították fel, a busójárás résztvevői rendszerint az oszloptól kezdik meg a felvonulást farsangvasárnap.
Mohács legszebb vallási helyszínei közé a szerb-ortodox templom, a klasszicista stílusú Csatatéri emlékkápolna és a vidéki hangulatot idéző Szent Rókus-kápolna tartoznak.