2019 végén, 2020 elején egy eddig ismeretlen koronavírus okozott felső légúti, tüdőgyulladásos megbetegedéseket Vuhan városában, Kínában. A fertőzés megfékezésének érdekében több kínai nagyvárost is lezártak, ennek ellenére folyamatosan terjed. Mára már több mint 90 ország érintett a világszintű járványban, és meglett a 100 ezredik fertőzött.
Világszinten 100 ezer fertőzött
A 94 érintett országban eddig összesen 100.242 regisztrált eset van. Ebből 59.220 lezártnak tekinthető: 55.812 fertőzött épült fel, azonban 3.408-an nem élték túl (6 százalék). Jelenleg 41.022 még aktív esetről számolt be a Worldometers, melyek 85 százaléka, azaz 34.742 fő enyhe, míg a maradék, 6.280 rossz vagy egyenesen kritikus állapotban van – ezek a számok persze percről percre változnak. Az új esetek legnagyobb számban Dél-Koreában, Kínában, Németországban és az Egyesült Államokban bukkannak fel, míg a többi országban ehhez képest csak szórványosan akadnak regisztráltak. Emellett 30 új halálos esetről számoltak be Kínában, 16-ról Iránban, Spanyolországban, az Egyesült Államokban és Hollandiában is vannak elhunytak – ellenben Srí Lankán, Nepálban, Kambodzsában, Lettországban és Vietnámban az összes (tegyük hozzá: nagyon kevés) fertőzött felépült.
Március 6-án meglett az első eset Kamerunban, Afrikában, egy 58 éves francia ember kapta el a vírust, aki február 24-én érkezett Franciaországból az országba, emellett Szerbiában és a Vatikánban is megjelent a betegség. Indiában egy olyan személyt regisztráltak, aki Thaiföldre és Malajziába utazott. De gyarapodnak a fertőzöttek Pakisztánban, Finnországban, Svájcban, Norvégiában, a Fülöp-szigeteken, és még sok más országban. Magyarországon cikkünk elkészültekor (március 6-án délben) 4 regisztrált fertőzöttet tartanak számon, 40-en vannak karanténban és 269-en estek át mindavételen. Más országok viszonylatában a megbetegedések adatairól a Johns Hopkins egyetem élő térképéről vagy a Worldometerről tájékozódhatsz.
Mit tehetünk ellene?
A betegség leggyakoribb tünetei a láz, a fáradtság és a száraz köhögés; ismert gyógymódja jelenleg nincs, ez idő szerint csak a tünetek kezelését tudják megoldani. A legtöbb ember (kb. 80%) meggyógyul anélkül, hogy bármilyen speciális kezelésre lenne szükség. A COVID-19-cel megfertőződött 6 ember közül körülbelül 1 lesz súlyos beteg, és tapasztal légzési nehezítettséget – írja Dr. Valiskó Gyöngyi a blogbejegyzésében. A betegség jellemzően cseppfertőzéssel és a fertőzött váladékokkal történő kontaktussal terjed. Fiatalokra kevésbé veszélyes, a 60 felettieknél nagyobb a kockázat, illetve azoknál, akik valamilyen társbetegséggel (például szív- és érrendszeri megbetegedéssel, diabétesszel stb.) rendelkeznek.
Még nincs rá gyógymód, de vannak olyan praktikák, amivel megelőzhetjük. A WHO alapján a Konzuli Szolgálat javaslatai szerint:
- ajánlott gyakori kéztisztítás, kézmosás, alkoholos kézfertőtlenítővel vagy szappanos vízzel,
- köhögésnél, tüsszentésnél takarjuk el a szánkat, a felhasznált zsebkendőt azonnal dobjuk a szemétbe és mossunk kezet,
- kerüljük az érintkezést lázas, köhögő személyekkel,
- ha lázunk van, köhögünk, vagy nehezen lélegzünk, mielőbb kérjünk orvosi segítséget, és a kezelőnek mindenképpen számoljunk be az utazása során érintett térségekről,
- ha olyan térségben járunk piacon, ahol a koronavírus megjelenéséről beszámoltak, mindenképpen kerüljük a közvetlen érintkezést az élő állatokkal, azok környezetével,
- nyers vagy alig főtt állati termékek fogyasztása kerülendő. Nyers hús, kezeletlen tej vagy állati belsőségek elővigyázatosan kezelendők, elkerülendő a fertőzést,
- a tömegközlekedési eszközökön viseljünk maszkot! (A WHO felhívja a figyelmet a maszkok helyes használatára, azaz az egyszer használatos maszkok többszöri használatának kerülésére, illetve annak figyelembe vételére, hogy a vírus érintéssel terjed, azaz ha fertőzött tárggyal való érintkezés után a maszkhoz nyúlunk, az is vírushordozóvá válik.),
- akár itthon, akár külföldön leszünk rosszul (láz, köhögés és légzési nehézségek), kerüljük a testi kapcsolatot, inkább telefonon jelezzünk az orvosnak, mentőknek, egészségügyi szolgáltatóknak. Ha az állomáson rájövünk, hogy valami nincs rendben, inkább ne folytassuk az utat!
A Konzuli Szolgálat oldalán pedig részletes tájékoztatást kapunk a fertőzött országokról és utazási feltételekről.